27. 6. svátek má Ladislav

Sbírat houby v rizikových oblastech mykologové zrovna nedoporučují

10. října 2017   (16:19)
Sbírat houby v rizikových oblastech mykologové zrovna nedoporučují

Vysoká koncentrace škodlivých kovů v houbách je hlavně v okolí továren



Houbařská sezona je v plném proudu. Pokud vkročíte do lesa, máte téměř stoprocentní šanci něco najít a do příbramských lesů se sjíždějí sběrači z širokého okolí. Jenže víte o tom, že houby mají vysokou schopnost absorbovat do sebe nebezpečné kovy? To je hlavní důvod, proč nesbírat houby v okolí frekventovaných silnic.

Podle mykologa Jana Borovičky jsou na Příbramsku oblasti, kde může být sběr hub rizikový. V minulosti zde na některých místech probíhalo rozsáhlé zpracování těžkých kovů a v okolí továren je vysoká koncentrace například olova, kadmia, stříbra nebo zinku. Zejména hřib hnědý do sebe dokáže absorbovat tyto látky. Každodenní dlouhodobá konzumace takových hub by mohla přinést následky, ale když si sem tam uděláte smaženici, bramboračku s houbami nebo si nasušíte pár hub na zimu, své zdraví zásadně neohrožujete.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: ZP








Další články

Noci bez úlevy: Česko svírá tropické vedro, padnout může i historický rekord Noci bez úlevy: Česko svírá tropické vedro, padnout může i historický rekord Zatímco přes den teploty šplhají k skoro čtyřicetistupňovým hodnotám, úlevu … AKTUÁLNĚ Nakupujete na Temu nebo AliExpressu? Levné balíčky z Číny čekají další změny Nakupujete na Temu nebo AliExpressu? Levné balíčky z Číny čekají další změny Objednávání levného zboží z čínských internetových obchodů se v posledních letech … ZAJÍMAVOSTI Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu. Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu. Zní to jako sci‑fi, ale je to realita. Ve Spojených státech dostal první člověk … ZDRAVOTNICTVÍ Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč Když se v Příbrami mluví o tom, že lidé odcházejí, málokdy slyšíme opačný příběh. A … ROZHOVOR U Hluboše narazil řidič do stromu, dítě jelo na preventivní vyšetření do nemocnice U Hluboše narazil řidič do stromu, dítě jelo na preventivní vyšetření do nemocnice Na silnici II/118 v katastru obce Hluboš na Příbramsku došlo v pátek večer k havárii … AKTUALIZOVÁNO Mladí černí čápi v Brdech dostávají své „občanky“. Kroužky pomáhají odhalit jejich život Mladí černí čápi v Brdech dostávají své „občanky“. Kroužky pomáhají odhalit jejich život V přítmí brdského lesa pod korunami staletých stromů vyrůstá každé jaro nová generace … POZNÁVÁME BRDY Příbram.cz se žene dopředu! Přes 10 000 na IG a velké překvapení na cestě Příbram.cz se žene dopředu! Přes 10 000 na IG a velké překvapení na cestě Znovu jsme překročili hranici, která ještě před pár měsíci vypadala jako něco … AKTUÁLNĚ Tropické počasí zaměstnává zdravotníky. Nemocnice radí: pozor hlavně na děti a seniory Tropické počasí zaměstnává zdravotníky. Nemocnice radí: pozor hlavně na děti a seniory Meteorologové varují před etrémními teplotami a v té souvislosti zdravotníci … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel I tento víkend bude program na Příbramsku velmi pestrý. Barokní zámek ve Rtišovicích u … NEPŘEHLÉDNĚTE
Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala důrazné varování před … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz