Sázejte stromy. Dotační program pro podporu nové výsadby pokračuje až do dubna
15. října 2020 (06:11)
foto: pribram.cz
V grantovém programu Sázíme budoucnost zbývá ještě 80 milionů korun. Dotovaná výsadba stromů probíhá i na Příbramsku.
Před rokem zahájil Státní fond životního prostředí ČR ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a Nadací Partnerství celostátní dotační program s názvem Sázíme budoucnost, který podporuje sázení stromů. Přes 750 zájemců zažádalo o financování výsadby téměř 28 000 stromů v celkové částce 130 milionů korun.
Iniciativou dvou stovek žadatelů bylo zatím vysázeno přes 9000 stromů za více než 34 milionů korun a další stovky projektů se aktuálně realizují. Mezi již uskutečněné projekty patří i aktivity na Příbramsku. Vloni se například Státní pozemkový úřad rozhodl vysadit slivoně, třešně, jabloně a hrušně u polní cesty v obci Horčápsko. Pět lidí vysadilo v Horčápsku celkem 15 stromů. Václav a Markéta Bartošovi zorganizovali v loňském roce vysázení ovocné aleje z jabloní, slivoní a jeřábů v Chrástu. A v prosinci 2019 byla v Třebsku založena alej Antonína Dvořáka čítající 17 javorů a 16 jasanů.
Původní finanční strop programu 100 milionů korun byl vyčerpán již na jaře, a proto jej ministerstvo zdvojnásobilo na dnešních 200 milionů korun. V programu nyní zbývá necelých 80 milionů korun. Na jednotlivé projekty lze požádat o dotaci až do výše 250 000 korun, a to do konce dubna příštího roku.
„Žadatelé oceňují zejména jednoduchou administrativu, rychlé zpracování žádostí a vstřícné podmínky, kdy hradíme až sto procent výdajů na nákup sazenic, potřebného materiálu i péči o nové stromy. O příspěvky se hlásí zejména obce, jejichž žádosti tvoří více než polovinu všech přijatých žádostí. Značný zájem o podporu je ze strany samotných občanů, do sázení se zapojují ale i spolky či podnikatelské subjekty,“ uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
Mapu všech osázených míst ukazuje web www.sazimestromy.cz, kde jsou k dispozici rovněž manuály k založení různých typů výsadeb, jako jsou aleje, sady, remízky či větrolamy. Jedinou podmínkou pro účast v programu je vztah žadatele k místu výsadby. Nejsou podporovány projekty politických stran a hnutí.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Další články
Nevydej se špatnou cestou. Policie varuje děti před drogami
Policie České republiky z Územního odboru Příbram se i letos zapojila do preventivního …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Vajíčka letos na Velikonoce podraží. Češi si připlatí oproti loňsku až o 11 procent
Blížící se Velikonoce přinesou tradiční nákupní horečku, letos ale budou vejce dražší …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nejkratší noc roku přijde dřív. Změna času přichází už 29. března
Letos nás čeká změna času o den dříve, než v loňském roce. V noci ze soboty 28. na …
ZMĚNA ČASU
Nehody, noční hluk a neplacení. Pravda o parkovišti pod Svatou Horou.
Parkoviště pod Svatou Horou patří k větším parkovacím plochám v dosahu centra …
FOTOGALERIE
Kocouři bojovali, ale Karlovarsko bylo nemilosrdné. Série se stěhuje na západ za stavu 0:2
Volejbalisté VK Trox Příbram nestačili na domácí palubovce na tým VK Karlovarsko a po …
SPORT
Brdy jsou soví ráj: Kulíšek nejmenší, sýc rousný i puštík obecný mají v CHKO ideální domov
Právě v tuto dobu nastal ten správný okamžik poznávat tajemné opeřené noční lovce …
POZNÁVÁME BRDY
Pozor, jsou všude. Klíšťata se objevují i tam, kde byste je nečekali
Česká lékárnická komora upozorňuje, že klíšťata se v Česku probouzejí už s prvními …
PŘÍRODA
Oblíbené regionální trhy v Dobříši: přijďte ochutnat, nakoupit a pobavit se
Náměstí Komenského v Dobříši se i v tomto roce promění v místo, kde to žije. Tradiční …
DOBŘÍŠ
Máte svého favorita v příbramském divadle? Hlasujte v naší anketě!
Divadlo Antonína Dvořáka Příbram patří mezi kulturní srdce města a dlouhodobě si drží …
ANKETA
Starosta Příbrami Jan Konvalinka oznámil, že už nebude kandidovat. Po osmi letech v čele města končí
Starosta Příbrami Jan Konvalinka dnes oznámil, že v letošních komunálních volbách už …
BLESKOVÁ ZPRÁVA




