6. 12. svátek má Mikuláš

Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež

19. listopadu 2019   (08:36)
Dalších 12 fotografií v galeriiSametová Příbram zaujala pamětníky i mládež

Neděle 17. listopadu patřila i v Příbrami vzpomínkám na dobu před třiceti lety, na dobu Sametové revoluce.


Sametová Příbram byla akce, při které jsme měli možnost zavzpomínat na příbramské listopadové události roku 1989. Díky spolupráci se Státním okresním archivem Příbram mohli pořadatelé zveřejnit celou řadu fotografických dokumentů a také část velmi zajímavého videomateriálu z generální stávky, která v Příbrami proběhla 27. listopadu 1989.

Starosta města Jan Konvalinka ve svém projevu zavzpomínal na dobu před třiceti lety. „Bylo mi tehdy pět let. Pamatuji si, že jsem byl doma ve svém pokoji a rodiče nebyli doma, zúčastnili se manifestací. Hlídala mě sousedka. Již tehdy mi rodiče říkali, že jednou pochopím, proč se vraceli pozdě a nosili domů vlaječky a trikolory. Dnes si to již plně uvědomuji. Žijeme ve svobodné zemi, nikdo nám neříká, jak máme žít a co říkat. Pro někoho je to doba možná složitější, ale věřím, že se nám žije celkově o něco lépe, než před rokem 1989“.

„Přípravy akce nebyly vůbec jednoduché, protože si uvědomujeme, že listopad roku 1989 je pro obyvatele naší země velmi důležitým mezníkem. Program jsme koncipovali tak, aby si každý našel ten kousek, který ho zaujme. Věřím, že akce doplněná často doposud nepublikovanými materiály a vzpomínkami pamětníků, přítomné potěšila,“ uvedl za pořadatele Vlastimil Ševr z Městského kulturního centra.

První část dosud nezveřejněných záznamů Generální stávky 27. listopadu 1989 v Příbrami můžete zhlédnout na níže uvedeném videu. Jedná se o záznam pořízený panem Arnoštem Šlechtou, který před časem získala k možnému zveřejnění paní Věra Smolová. 

Fotogalerie

Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež () Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež (1) Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež (2) Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež (3) Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež (4) Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež (5) Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež (6) Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež (7) Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež (8) Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež (9) Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež (10) Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež (11)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Eva Švehlová
DiS.
pribram.cz

autor: topDalší články

Lucifer má připravené pekelné křeslo, pod knihou hříchů se prohýbá stojan Lucifer má připravené pekelné křeslo, pod knihou hříchů se prohýbá stojan Čtyřicet čertů čeká na hříšníky. Možná přijede i pekelné koňské spřežení. 6. prosince 2019   (12:51) Policie zavítala do samotného pekla Policie zavítala do samotného pekla Co nebo kdo je to „Mišguláš“? Na tuto otázku zná odpověď pětice příbramských čertů. 6. prosince 2019   (10:33) Gangloffova šindelka se vrací do Rožmitálu Gangloffova šindelka se vrací do Rožmitálu Podbrdské muzeum získalo originál unikátního stroje vyrobeného před 120 lety v Rožmitále. Stane se součástí stálé expozice věnované lesmistru a vynálezci Karlu Gangloffovi. 6. prosince 2019   (08:57) Advent v Příbrami: V Pražské pohoda, ve velkých obchodních zónách začíná stres Advent v Příbrami: V Pražské pohoda, ve velkých obchodních zónách začíná stres Pražská ulice se před Vánoci stává útočištěm pro ty, kteří se snaží vyhnout předvánočnímu šílenství 6. prosince 2019   (06:22) Miniaturní replice Karlova mostu svitla naděje. Petice na záchranu se dostala k památkářům Miniaturní replice Karlova mostu svitla naděje. Petice na záchranu se dostala k památkářům Ministerstvo kultury se začalo zabývat návrhem na prohlášení mostu za kulturní památku 5. prosince 2019   (19:46) Macíkův Karel i Brabcova Anežka už plují na Rallye Dakar Macíkův Karel i Brabcova Anežka už plují na Rallye Dakar Členové týmu Big Shock Racing doufají, že jejich stroje doplují do cíle v pořádku. A těší se, že si své svěřence v Džiddě vyzvednou už 2. ledna 5. prosince 2019   (17:28) Požár rodinného domu v Solenicích způsobil škodu za tři miliony Požár rodinného domu v Solenicích způsobil škodu za tři miliony Z hořícího domu se dostaly tři osoby, dvě byly nadýchané toxickým kouřem, jedna z nich i popálená. Zdravotnická záchranná služba je převezla do nemocnice. 5. prosince 2019   (15:19) V Příbrami bude pokáceno 88 stromů. Jsou suché či nebezpečné V Příbrami bude pokáceno 88 stromů. Jsou suché či nebezpečné Pokáceny budou i tři lípy srdčité. Jedna z nich stojí nad dětským hřištěm na Komenského náměstí. Jedná se o velmi proschlý strom s prasklinou na hlavní kosterní větvi a hrozí její pád 5. prosince 2019   (14:07) Mikuláš naděluje, čerti straší zlobivé děti. Kde se vzala lidová tradice? Mikuláš naděluje, čerti straší zlobivé děti. Kde se vzala lidová tradice? Čertovský svátek patří mezi naše velmi udržované tradice. K někomu chodí Mikuláš na návštěvu, jinde nechává mikulášskou nadílku za dveřmi. 5. prosince 2019   (11:07) Policie obvinila řidiče kvůli tragické nehodě sanitky v Čenkově Policie obvinila řidiče kvůli tragické nehodě sanitky v Čenkově Při nehodě zemřel převážený šestaosmdesátiletý pacient, další člověk byl zraněn. 5. prosince 2019   (09:06)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz