6. 8. svátek má Oldřiška
Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež

19. listopadu 2019   (08:36)
Dalších 12 fotografií v galeriiSametová Příbram zaujala pamětníky i mládež

Neděle 17. listopadu patřila i v Příbrami vzpomínkám na dobu před třiceti lety, na dobu Sametové revoluce.Sametová Příbram byla akce, při které jsme měli možnost zavzpomínat na příbramské listopadové události roku 1989. Díky spolupráci se Státním okresním archivem Příbram mohli pořadatelé zveřejnit celou řadu fotografických dokumentů a také část velmi zajímavého videomateriálu z generální stávky, která v Příbrami proběhla 27. listopadu 1989.

Starosta města Jan Konvalinka ve svém projevu zavzpomínal na dobu před třiceti lety. „Bylo mi tehdy pět let. Pamatuji si, že jsem byl doma ve svém pokoji a rodiče nebyli doma, zúčastnili se manifestací. Hlídala mě sousedka. Již tehdy mi rodiče říkali, že jednou pochopím, proč se vraceli pozdě a nosili domů vlaječky a trikolory. Dnes si to již plně uvědomuji. Žijeme ve svobodné zemi, nikdo nám neříká, jak máme žít a co říkat. Pro někoho je to doba možná složitější, ale věřím, že se nám žije celkově o něco lépe, než před rokem 1989“.

„Přípravy akce nebyly vůbec jednoduché, protože si uvědomujeme, že listopad roku 1989 je pro obyvatele naší země velmi důležitým mezníkem. Program jsme koncipovali tak, aby si každý našel ten kousek, který ho zaujme. Věřím, že akce doplněná často doposud nepublikovanými materiály a vzpomínkami pamětníků, přítomné potěšila,“ uvedl za pořadatele Vlastimil Ševr z Městského kulturního centra.

První část dosud nezveřejněných záznamů Generální stávky 27. listopadu 1989 v Příbrami můžete zhlédnout na níže uvedeném videu. Jedná se o záznam pořízený panem Arnoštem Šlechtou, který před časem získala k možnému zveřejnění paní Věra Smolová. 

Fotogalerie

Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež () Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež (1) Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež (2) Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež (3) Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež (4) Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež (5) Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež (6) Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež (7) Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež (8) Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež (9) Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež (10) Sametová Příbram zaujala pamětníky i mládež (11)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Eva Švehlová
DiS.
pribram.cz

autor: top

Další články

Jízda historickými vozy i rock'n'roll. V Rožmitále zažijete Retro den Jízda historickými vozy i rock'n'roll. V Rožmitále zažijete Retro den Místní dráha v Rožmitále pod Třemšínem a Podbrdské muzeum oslaví narozeniny spolu. V sobotu 22. srpna čeká návštěvníky celodenní program s historickými projížďkami, výstavami a hudbou. Končí se o půlnoci. 6. srpna 2020   (06:40) Další nebezpečná vlna podvodů na Facebooku. Hackeři zveřejňují statusy pod vaší identitou Další nebezpečná vlna podvodů na Facebooku. Hackeři zveřejňují statusy pod vaší identitou Příbramská nemocnice láká na výstavu Úsměv a radost Příbramská nemocnice láká na výstavu Úsměv a radost V pořadí třetí letošní výstavou pokračuje sezóna 2020 v galerii Oblastní nemocnice Příbram. 5. srpna 2020   (19:50) Štítná žláza: Malý orgán, který dokáže napáchat velké problémy Štítná žláza: Malý orgán, který dokáže napáchat velké problémy Funkcí štítné žlázy je vytvářet hormony, které ovlivňují celé naše tělo. 5. srpna 2020   (16:08) Houbařská sezona se zatím nevyvíjí dobře. I přes deště a vysoké teploty moc nerostou Houbařská sezona se zatím nevyvíjí dobře. I přes deště a vysoké teploty moc nerostou Proti předchozím suchým rokům bylo letos nadprůměrně hodně hub zejména na přelomu června a července, v dalších týdnech už houby rostly méně. 5. srpna 2020   (12:37) Dobrovolníci se vrátili do nemocnice, s novou koordinátorkou Dobrovolníci se vrátili do nemocnice, s novou koordinátorkou Tato záslužná činnost se po pauze opět navrátila mezi pacienty, i když v omezené míře a za dodržení určitých hygienických pravidel. 5. srpna 2020   (10:18) Sociální demokraté navrhují od ledna zvýšit důchody o 300 či o 400 korun víc, než nařizuje zákon Sociální demokraté navrhují od ledna zvýšit důchody o 300 či o 400 korun víc, než nařizuje zákon Stokoruny nad tuto průměrnou částku by senioři a seniorky mohli dostat buď měsíčně, nebo jako několikatisícový jednorázový příplatek. 5. srpna 2020   (08:46) V úterý v ČR přibylo 290 nakažených, nejvíc od konce června. Známe situaci na Příbramsku V úterý v ČR přibylo 290 nakažených, nejvíc od konce června. Známe situaci na Příbramsku V rybníce na Příbramsku se objevily desítky uhynulých ryb V rybníce na Příbramsku se objevily desítky uhynulých ryb Úhyn části rybí násady v obci Věšín byl pravděpodobně následkem nedostatku kyslíku v souvislosti s tropickými teplotami uplynulého týdne. 4. srpna 2020   (20:07)
Kraj přispěje na opravy zámků v Kácově, Skrýšově či Osečanech Kraj přispěje na opravy zámků v Kácově, Skrýšově či Osečanech Nejvíce peněz, téměř 5,9 milionu korun, půjde na obnovu střechy a krovu zámku v Osečanech na Příbramsku, který si pořídil bývalý předseda Strany zelených Matěj Stropnický s partnerem Danielem Krejčíkem. 4. srpna 2020   (17:34)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz