13. 4. svátek má Aleš




Saharský prach omezil výkon fotovoltaik i na několik dní, většinu už omyl déšť

5. dubna 2024   (15:40)
Saharský prach omezil výkon fotovoltaik i na několik dní, většinu už omyl déšť
foto: pixabay

Saharský prach by mohl proudit do Česka i v příštích dnech, podle předpovědí meteorologů by to však už nemělo být v takové míře jako minulý týden.


Saharský prach, který se během Velikonoc dostal i do Česka, měl vliv i na výkon solárních elektráren. Prachem pokryté panely mohly mít podle expertů omezenou výkonnost i několik dní. Řešením přitom nebylo ani mechanické očištění zařízení, protože to by je mohlo poškodit. Vyplývá to z komentářů oborových odborníků. Nyní by měla být většina zařízení díky dešti bez prachu. Saharský prach by mohl proudit do Česka i v příštích dnech, podle předpovědí meteorologů by to však už nemělo být v takové míře jako minulý týden.

"Saharský prach určitě na výkon fotovoltaických elektráren nějaký vliv měl," uvedl výkonný ředitel S-Power Energies Martin Oravský. Míru omezení výkonu ale podle něj lze vyčíslit jen velmi těžko. "Už proto, že ve dnech, kdy k nám prach dovál, nebylo slunečné počasí, takže ani za normálních podmínek by fotovoltaiky příliš nevyráběly. A posléze je to čistě o tom, kdy zaprší, aby se panely znovu očistily," podotkl. Ve většině Česka podle něj už prach z panelů nejspíš smyl déšť.
Negativní vliv prachu ze Sahary potvrdil také výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář. "Prach z poušti měl negativní vliv na intenzitu osvitu, snížil tedy výkon panelů do jisté míry tím, že zhoršil počasí. V okamžiku, kdy se počasí zlepšilo, se výkon panelů opět vrátil," uvedl Krčmář. Dodal, že podle velkých provozovatelů naopak prach ležící přímo na panelech tak výrazný vliv na výkon neměl. "Je to obecně tak, že vliv na výrobu panelů mají počasí a zatemnění slunce," řekl Krčmář.
Vliv prachu ze Sahary na výrobu z fotovoltaik připustil i šéf Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa. "Nic to nemění na skutečnosti, že solární elektrárny společně s větrnými dodávají ze všech nově stavěných zdrojů tu nejlevnější elektřinu," dodal Chalupa. Připomněl, že pro stabilitu soustavy s proměnlivou spotřebou a výrobou jsou tu vedle předpovědi počasí dispečinky, řiditelné elektrárny a také možnost řídit spotřebu přímo u zákazníků. Podle předsedy Cechu akumulace a fotovoltaiky Aleše Hradeckého o Velikonocích nešlo o zásadní ovlivnění výroby v celoročním součtu.

Všichni se ovšem shodli na tom, že v současnosti už by měl být prach z panelů díky dešti z uplynulých dnů pryč. Oravský v této souvislosti varoval před snahou mechanicky očistit zařízení. "To by v povrchu panelu mohlo způsobit mikrotrhliny, které by pak snižovaly výkon," upozornil.
Prachové částice ze Sahary zasáhly o Velikonocích většinu území pevninské Evropy včetně Česka. Podle Českého hydrometeorologického ústavu byla jejich koncentrace v ovzduší ve dnech 30. března až 2. dubna natolik vysoká, že byly na některých místech i vyhlašovány smogové situace. Jeho množství bylo podle ústavu ojedinělé, většinou se prach pohybuje ve vyšších vrstvách atmosféry.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Plameny u dopadové plochy Jordán: hasiči zasahovali u hořícího harvestoru Plameny u dopadové plochy Jordán: hasiči zasahovali u hořícího harvestoru V pondělí ráno se odehrál dramatický požár těžební techniky v Brdech. Včasným zásahem … FOTO Z vody do běhu: kdo ovládl aquatlon v Příbrami? Z vody do běhu: kdo ovládl aquatlon v Příbrami? Seriál Českého poháru v aquatlonu se naplno rozběhl a jeho další zastávkou byla … SPORT Kdy dorazí jaro? Čeká nás vítr, déšť, ale i jarní oteplení během jediného týdne Kdy dorazí jaro? Čeká nás vítr, déšť, ale i jarní oteplení během jediného týdne Nový týden přináší do Česka typicky proměnlivé jarní počasí. Čeká nás vítr, přeháňky i … POČASÍ Příbram chce obchvat. A podle ministra je teď blíž než kdykoli dřív Příbram chce obchvat. A podle ministra je teď blíž než kdykoli dřív JV obchvat Příbrami je pro obyvatele jedním z nejdůležitějších témat současnosti. … DOPRAVA Dobříšští školáci překvapili republiku. 2. ZŠ postupuje do finále FAČR Dobříšští školáci překvapili republiku. 2. ZŠ postupuje do finále FAČR Žáci 2. ZŠ Dobříš si vybojovali postup do republikového finále Poháru FAČR ve fotbalu … ŠKOLSTVÍ Zlaté ruce mizí. Proč se vytrácejí řemeslo i chuť u něj vydržet? Zlaté ruce mizí. Proč se vytrácejí řemeslo i chuť u něj vydržet? Ještě před pár desítkami let bylo běžné, že lidé uměli pracovat rukama – opravit si … LIFESTYLE Kde v Příbrami dělají nejlepší snídaně? Spouštíme velkou snídaňovou anketu! Kde v Příbrami dělají nejlepší snídaně? Spouštíme velkou snídaňovou anketu! Příbramští, připravte se. Tentokrát jde o snídaně — a to je disciplína, na kterou má … ANKETA Brdy ožívají: první kroky k návratu divoké přírody Brdy ožívají: první kroky k návratu divoké přírody Louky, které zarůstaly, mokřady, které mizely, i voda, která z krajiny pomalu … Řidič audi se vyhýbal zvěři a skončil mimo silnici Řidič audi se vyhýbal zvěři a skončil mimo silnici V neděli kolem jedné hodiny ranní vyjížděli záchranáři k dopravní nehodě osobního vozu … DOPRAVA
Ředitel ZŠ pod Svatou Horou Roman Behún: Naší prioritou je bezpečné prostředí a individuální přístup Ředitel ZŠ pod Svatou Horou Roman Behún: Naší prioritou je bezpečné prostředí a individuální přístup Základní škola pod Svatou Horou patří k nejstarším vzdělávacím institucím v Příbrami, … ROZHOVOR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz