2. 12. svátek má Blanka

Sabine se prohnala nad Brdy. Nejvíce poničila západní okraj pohoří

14. února 2020   (16:54)
Sabine se prohnala nad Brdy. Nejvíce poničila západní okraj pohoří
foto: pribram.cz

O plošném zákazu vstupu do oblasti středních Brd se prozatím neuvažuje. Bude však platit časově omezený zákaz vstupu do míst, kde bude probíhat těžbaV pondělí nad ránem do Česka dorazila větrná bouře Sabine a okamžitě začala páchat škody. Zanechala po sobě spoušť. Ničila majetek lidí, desítky domácností odstřihla od elektřiny, po celé zemi komplikovala dopravu. Má na svědomí stovky popadaných stromů. Středočeský kraj patří mezi nejvíce zasažené oblasti. Jaké škody napáchala v Brdech, jsme se zeptali Jana Sotony, tiskového mluvčího Vojenských lesů a statků.

Jaká oblast v Brdech byla bouří nejvíce zasažena?
V oblasti středních Brd předběžně odhadujeme škody na zhruba 20 tisíc kubíků dřeva.  Nejvíce zasaženou oblastí je západní okraj pohoří, v pásmu od obcí Těně po Mirošov. Na zbývající ploše jde převážně o jednotlivé vývraty.

Uvažujete o plošném zákazu vstupu do lesa?
S ohledem na to, že nejde o nijak dramatické důsledky, plošný zákaz vstupu do porostů zatím nepředpokládáme. Přesto je potřeba upozornit návštěvníky, aby dbali zvýšené opatrnosti při pohybu v lese. Nicméně VLS bezprostředně zahájí práce na odstraňování škod, kdy bude platit časově omezený zákaz vstupu do míst, kde bude probíhat těžba. O těchto omezeních budeme veřejnost průběžně informovat.

Jak dlouho může odstraňování škod trvat?
Důsledky vichřice máme povinnost odstranit do května, nicméně předpokládáme, že ji zpracujeme mnohem dříve tak, abychom urychleně eliminovali možnost šíření škůdců v kalamitní hmotě.

Vojenské lesy a statky ČR spravují šest rozsáhlých lesních lokalit v Čechách a na Moravě o celkové rozloze 125 tisíc hektarů. Ve většině lokalit nezpůsobila vichřice nijak dramatické škody, naplno však zasáhla šumavské oblasti. Nejvíce postiženou oblastí je vojenský újezd Boletice na Šumavě s okolím, kde větrné poryvy poničily asi 100 tisíc kubíků dříví. Celkové předběžné škody způsobené pondělní vichřicí VLS odhadují na zhruba 130 až 150 tisíc metrů krychlových dříví.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová

Další články

Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální … Tomáš Pospěch: Výjimečný dar Josefa Koudelky má již v péči Uměleckoprůmyslové museum v Praze Tomáš Pospěch: Výjimečný dar Josefa Koudelky má již v péči Uměleckoprůmyslové museum v Praze Přednáška o díle jednoho z nejznámějších českých fotografů v Galerii Františka … V průběhu listopadu na Příbramsku zemřelo 28 covid pozitivních osob V průběhu listopadu na Příbramsku zemřelo 28 covid pozitivních osob Krizový štáb ORP Příbram byl aktivován, první schůzka, při které byla zmapována … O víkendu má sněžit, v noci bude mrznout O víkendu má sněžit, v noci bude mrznout Sněžit má i na začátku příštího týdne. Radní Holý: Lidé z Příbrami odchází, noví nepřichází, a to je škoda. Město si rozvoj zaslouží Radní Holý: Lidé z Příbrami odchází, noví nepřichází, a to je škoda. Město si rozvoj zaslouží V ostatních městech vidíme nové zajímavé projekty a můžeme jen závidět. Právě proto … Při nočním požáru garáže v Příbrami byl nalezen muž bez známek života Při nočním požáru garáže v Příbrami byl nalezen muž bez známek života Příbramští kriminalisté prošetřují důvod vzniku požáru řadové garáže v Březnické … Otevřu si zde stánek s občerstvením a poblíž autoservis. Lidé si dělají legraci z nefunkčních semaforů v Žežické Otevřu si zde stánek s občerstvením a poblíž autoservis. Lidé si dělají legraci z nefunkčních semaforů v Žežické Lidé na sociálních sítích si začali z nefunkčních semaforů v Příbrami dělat … Výstava betlémů v Galerii Františka Drtikola Výstava betlémů v Galerii Františka Drtikola Prosinec a první část ledna bude v Galerii Františka Drtikola mimo jiné patřit … Pro zraněného motorkáře přistál u Bukové vrtulník Pro zraněného motorkáře přistál u Bukové vrtulník Motocykl neměl registrační značky a muž má platný zákaz řízení.
Na Příbramsku narazil řidič do stromu, na místě zemřel Na Příbramsku narazil řidič do stromu, na místě zemřel Řidič osobního auta zemřel dnes poté, co na silnici mezi Vysokým Chlumcem a Týnčany …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz