29. 9. svátek má Michal

S testy školákům pomáhají učitelé i rodiče

14. dubna 2021   (08:23)
S testy školákům pomáhají učitelé i rodiče
foto: pribram.cz

První samoodběr si již část žáků prvního stupně základních škol vyzkoušela. Testovat se bude dvakrát týdně.


Od pondělí 12. dubna se část dětí z prvního stupně základních škol může opět zúčastnit prezenční výuky. Podmínkou přítomnosti ve školách je ale pravidelné absolvování antigenních testů, případně je možné doložit potvrzení o prodělání nemoci covid-19.
 

„Žáci, kteří chtěli být testováni za přítomnosti svého rodiče, byli testováni hned po příchodu ve vestibulu školy. Ostatní prošli testováním po příchodu do kmenové třídy v časech od 6.30 do 7.55,“ popisuje průběh prvního testovacího dne ředitel příbramské ZŠ pod Svatou Horou Roman Behún. Samotestování probíhá formou výtěru přední části nosních dírek a ve třídách s ním žákům pomáhají třídní učitelé, asistentky pedagoga a školní asistentky.
 
„Naše základní škola, stejně jako ostatní školy ve městě, obdržela antigenní testy Lepu pro stěr z nosu,“ potvrzuje použitou metodu Alena Mašiková ze ZŠ Bratří Čapků v Příbrami. Děti z přípravných tříd a žáci prvního stupně se budou testovat v pondělí a ve čtvrtek dvěma způsoby – samoodběrem nebo odběrem s asistencí třetí osoby, tedy zákonným zástupcem nebo jím pověřené osoby.
 
„Testování probíhá před vstupem do ranní školní družiny a před vyučováním. V případě samoodběru žákem jej vyhodnocuje pedagogický pracovník. Jestliže má dítě doprovod, hodnotí test doprovázející osoba společně s pedagogickým pracovníkem,“ doplňuje Alena Mašiková. Zaměstnanci se testují ještě před příchodem dětí.
 

Vždy v pondělí a ve čtvrtek podstoupí neinvazivní antigenní testy také děti ze ZŠ pod Svatou Horou. „Pokud bude test pozitivní v pondělí, půjde žák na konfirmační PCR test a nebude docházet do školy. Jestliže bude pozitivní ve čtvrtek, tak celá třída počká mimo prezenční výuku na potvrzovací PCR test pozitivního žáka. V případě potvrzení nákazy bude situaci řešit hygiena,“ vysvětluje postup Roman Behún.
 
Žáci, kteří prokazatelně doloží potvrzení o tom, že onemocněním covid-19 prošli a neuplynulo více než 90 dní od prvního RT-PCR pozitivního testu, nemusí být testováni. „Pokud ovšem tuto skutečnost neprokáží například potvrzením od lékaře nebo zprávou z laboratoře, účastní se žák testování podle harmonogramu školy,“ dodává Roman Behún.
 
Ve školách nadále platí povinnost nosit ochranu úst a nosu (zdravotnickou obličejovou roušku, respirátor) a dodržovat nezbytnou hygienu, jako je dezinfekce rukou.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz