S příchodem astronomického léta se oteplí, bude až 27 stupňů
30. května 2020 (09:15)
Teploty ani srážky během června zřejmě nevybočí z dlouhodobého průměru v tomto období roku. V pondělí, na kdy připadá začátek meteorologického léta, se začne oteplovat. Teploty přes den zpočátku nepřekročí 22 stupňů, na konci týdne mohou na některých místech vyšplhat až k 27 stupňům Celsia. Vyplývá to z aktuálního měsíčního výhledu počasí a týdenní předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
"Předpokládáme, že období od 1. do 28. června 2020 bude teplotně průměrné," konstatovali meteorologové. Relativně nejteplejší vychází podle prognózy týden od 8. června, zatímco týden od 22. června jako nejchladnější.
Také pršet by příští čtyři týdny mělo zhruba stejně, jako bývá v tuto dobu obvyklé. "Období jako celek by mělo být srážkově průměrné. První týden vychází jako průměrný s úhrnem kolem 13 milimetrů za týden, poslední jako průměrný až slabě nadprůměrný s úhrnem kolem 21 milimetrů," uvádí dlouhodobý výhled.
Podle záznamů vedených od roku 1951 zatím nejméně v tuto dobu v Česku napršelo v roce 1976, kdy meteorologové naměřili 19 litrů na metr čtvereční. Nejvíc srážek spadlo o tři roky později s úhrnem 125 milimetrů.
Průměrná teplota pro období od 1. do 28. června je v ČR 16,6 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v roce 2003, kdy průměr dosáhl 19,9 stupně Celsia. Zatím nejnižší průměr 13,6 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1985.
Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČHMÚ
ČTK
ČHMÚ
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Vodní záchranáři už mají přes 420 zásahů. Při hledání utonulých jim pomáhá podvodní dron
Vodní záchranáři za letošní léto evidují přes 420 zásahů, což je téměř 50 procent celé …
AKTUÁLNĚ
Zatímco v Příbrami porodů ubývá, Kolín hlásí meziročně nárůst o pětinu
Navzdory celkovému poklesu porodnosti v Česku stoupl porodnici Oblastní nemocnice …
Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy
Na noční obloze září tisíce hvězd, ale jen jedna z nich stojí tak pevně, že se stala …
ZAJÍMAVOSTI
Policie hledá další možné oběti. Kriminalisté vyzývají poškozené, aby se přihlásili
Středočeští kriminalisté se obracejí na veřejnost s výzvou v souvislosti s případem …
AKTUÁLNĚ
Ve středních Čechách začaly žně, farmáři sklidili 26 pct ploch s ozimým ječmenem
Ve středních Čechách začaly žně, zemědělci dosud sklidili přes 26 procent ploch s …
DOPRAVA
Začaly nám žně: že to nebude poprvé, se vědělo. Ale tohle asi nikdo nečekal...
Letošní žně na Příbramsku odstartovaly teprve před pár dny, ale pro hasiče už začala …
AKTUÁLNĚ
Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů
Dlouhodobé sucho pokračuje a podle meteorologů se situace v nejbližší době …
AKTUÁLNĚ
Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy
S letními prázdninami tráví lidé více času v přírodě, a právě teď vrcholí i aktivita …
AKTUÁLNĚ
Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem
Pálení očí po koupání není známkou „přechlorovaného“ bazénu. Ve skutečnosti jde o …
ZAJÍMAVOSTI
Nehoda před Příbramí komplikuje dopravu. Jedna osoba skončila v nemocnici
Dopravu na hlavním tahu od Rožmitálu směrem na Příbram v úterý dopoledne zkomplikovala …
AKTUÁLNĚ





