28. 1. svátek má Otýlie




S covidem zemřelo v Česku už více než 25.000 lidí

23. března 2021   (13:28)
S covidem zemřelo v Česku už více než 25.000 lidí
foto: pribram.cz, ČTK

Více než polovina z nich zemřela letos.


V Česku zemřelo od začátku epidemie přes 25.000 lidí, u kterých byla potvrzená nákaza novým typem koronaviru. Více než polovina z nich zemřela letos. Posledních tisíc úmrtí přibylo za sedm dní. Počty potvrzených případů onemocnění v Česku v posledních dvou týdnech klesají. V pondělí testy prokázaly 8167 případů covidu, o 2500 méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od začátku koronavirové epidemie loni v březnu zemřelo již 25.055 lidí s prokázaným covidem, z toho 13.115 v letošním roce. V březnu zatím přibylo do statistik 4260 nakažených, což už je víc než za celý únor. V únoru bylo obětí 4078, v lednu 4777.
Méně než 10.000 potvrzených případů covidu ve všední den přibylo v Česku i v pátek minulého týdne, kdy testy potvrdily 9697 nově nakažených. Předtím bylo pod 10.000 nových případů ve všední den naposledy 15. února.
Covidem-19 onemocnělo od začátku epidemie v Česku téměř 1,5 milionu lidí. V posledních dnech se infekce nejvíc šíří na Jindřichohradecku, kde za poslední týden přibylo 855 nově potvrzených případů v přepočtu na 100.000 obyvatel. Následují okresy Mladá Boleslav a Česká Lípa, kde testy v posledních sedmi dnech odhalily 807, respektive 805 nových případů nákazy na 100.000 obyvatel.

Laboratoře v Česku v pondělí provedly 176.300 testů na koronavirus, z toho 84 procent antigenní metodou. Oproti stejnému dni předchozího týdne klesl celkový počet provedených testů o 41.900.

Podíl pozitivních případů odhalených preventivním testováním v pondělí činil 0,61 procenta, o týden dříve 0,85 procenta. U takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky covidu-19, podíl pozitivních testů ve mezitýdenním srovnání prakticky stagnoval kolem 25,8 procenta. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, bylo v pondělí pozitivních 14,2 procenta testů.

Mírně nižší zátěži kvůli covidu čelí zdravotnická zařízení. V pondělí bylo v nemocnicích 8545 lidí s covidem, z toho 1953 v těžkém stavu. Oproti předchozímu pondělí, kdy bylo v nemocnicích rekordních téměř 9500 pacientů s koronavirem, to představuje pokles o více než 900 případů. Statistiky ministerstva ale nezahrnují pacienty, kteří sice po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, nemocniční péči ale nadále potřebují.

K dnešnímu ránu bylo podle dat ministerstva zdravotnictví volných 12 procent lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče (JIP), z toho pro pacienty s covidem bylo volných 133 míst. Standardních lůžek s kyslíkem je pro nakažené k dispozici přes 800. Další volné kapacity jsou ještě na takzvaných reprofilizovaných lůžkách, která jsou jinak určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti.
Bodové skóre systému PES, kterým se dříve řídila protiepidemická opatření v Česku, kleslo pro dnešní den ze 68 na 64 bodů ze sta možných. Tak nízko bylo naposledy 11. prosince. Nadále ale zůstává ve druhém nejvyšším z pěti stupňů rizika, jehož dolní hranice je 61 bodů. Připravit novou podobu systému dostala minulý týden za úkol pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

V pondělí se zlepšily všechny čtyři parametry, ze kterých se index počítá. Zjednodušené reprodukční číslo mírně kleslo z 0,857 na 0,853, což je jeho nejnižší hodnota od letošního 21. ledna. Reprodukční číslo udává průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný. Pokud je nižší než jedna, znamená to, že epidemie zpomaluje.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Jakub Pečenka








Další články

Pokračováním kamenných zastavení křížové cesty bude sochařské dílo Smíření a odpuštění Pokračováním kamenných zastavení křížové cesty bude sochařské dílo Smíření a odpuštění Na prosincovém zasedání Zastupitelstva města Dobříše bylo téměř jednomyslně schváleno … Falešní policisté opět útočí. Dvě ženy přišly o více než milion korun Falešní policisté opět útočí. Dvě ženy přišly o více než milion korun Středočeští kriminalisté aktuálně vyšetřují hned dva případy podvodů, při nichž se … Středočeský kraj investuje 10,7 milionu do rozvoje turismu Středočeský kraj investuje 10,7 milionu do rozvoje turismu Krajští zastupitelé schválili poskytnutí dotací na podporu rozvoje destinačních … Rekordně klidné svátky v útulku v Lazci: žádní vystrašení psi ani nechtěné živé dárky Rekordně klidné svátky v útulku v Lazci: žádní vystrašení psi ani nechtěné živé dárky Útulek v Lazci hlásí nejlepší svátky za roky: žádní vystrašení psi na Silvestra a … Zvířata Hasiči zasahovali u požáru v Novém Dvoře u Rožmitálu pod Třemšínem Hasiči zasahovali u požáru v Novém Dvoře u Rožmitálu pod Třemšínem V úterý 27. ledna dopoledne vyjížděli hasiči k požáru budovy v Novém Dvoře u Rožmitálu … FOTO V domovech ve Středočeském kraji je téměř 2000 lůžek pro lidi s demencemi V domovech ve Středočeském kraji je téměř 2000 lůžek pro lidi s demencemi V domovech ve Středočeském kraji je téměř 2000 míst pro lidi s demencemi. V krajských … Stavební uzávěra smetena ze stolu. Co teď čeká Fantovu louku Stavební uzávěra smetena ze stolu. Co teď čeká Fantovu louku Rada města Příbrami neschválila vyhlášení stavební uzávěry na Fantově louce. Pro návrh … Politika Na Příbramsku znovu sněží, vyšší polohy jsou zasněžené po celý den Na Příbramsku znovu sněží, vyšší polohy jsou zasněžené po celý den Odpolední teploty se dnes ve Středočeském kraji a v Praze pohybovaly většinou mezi 3 … Mezinárodní soutěž už po šestnácté: zapojit se mohou i mladí milovníci lesa Mezinárodní soutěž už po šestnácté: zapojit se mohou i mladí milovníci lesa Mezinárodní vědomostní soutěž YPEF (Young People in European Forests – Mladí lidé v …
Lucie Pudilová je zpět! Ve Stuttgartu ji čeká jeden z nejtěžších soubojů kariéry Lucie Pudilová je zpět! Ve Stuttgartu ji čeká jeden z nejtěžších soubojů kariéry Po osmiměsíční pauze způsobené zraněním se Lucie Pudilová vrací do OKTAGONU. Česká …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz