Rybův festival uvede světovou premiéru díla rožmitálského učitele
31. srpna 2022 (06:28)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Slavnostní zahajovací koncert pátého ročníku hudební události se uskuteční 16. září v galerii Podbrdského muzea.
Odkaz skladatele a pedagoga Jakuba Jana Ryby opět připomene pátý ročník stejnojmenného hudebního festivalu, který se uskuteční v druhé polovině září. Slavnostní zahajovací koncert uvede kromě skladeb Johanna Sebastiana Bacha a Jana Křtitele Vaňhala i světovou premiéru Koncertu pro cembalo a orchestr C dur Jakuba Jana Ryby a vítěze skladatelské soutěže Václava Uhlíře. „Sólový part cembalového koncertu byl ztracen, a proto jsme pro pátý ročník vyhlásili skladatelskou soutěž o jeho dokomponování na základě dochovaných orchestrálních partů,“ vysvětluje web festivalu angažmá královéhradeckého varhaníka Václava Uhlíře. První diváky kulturní události přivítá galerie Podbrdského muzea v pátek 16. září od 19.00.
Do muzea, konkrétně Rybovy expozice, se pak hudebníci vrátí ve středu 21. září. Během komorního koncertu zazní od 19.00 skladby pro flétnu, housle, violoncello a cembalo autorů Johanna Sebastiana Bacha, Giuseppe Tartiniho, Františka Bendy, Jakuba Jana Ryby a Bohuslava Martinů. Festival nabídne světové premiéry dalších skladeb (např. od Vojtěcha Dlaska) a přemístí se rovněž na pódia březnického zámku, plzeňského Domu hudby a do kostelů v Rožmitále nebo Mníšku pod Brdy (konkrétní místa a repertoár uvádíme níže).
Závěrečné dny Festivalu Jakuba Jana Ryby vyplní interaktivní semináře. (Nejen) pro děti a mládež se konají 27. září v ZUŠ Nepomuk a 30. září v rožmitálské ZUŠ Jakuba Jana Ryby za účasti flétnisty Jaroslava Pelikána a klavíristy Zdeňka Klaudy. Trojlístek vzdělávacích aktivit doplňuje 28. září seminář pod vedením Milady Jonášové.
foto: Podbrdské muzeum
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•V Jincích uspořádají piknikovou burzu knih
•Středočeští hasiči měli kvůli vydatným dešťům 76 výjezdů
•Začátkem září skončí bezplatné cestování pro uprchlíky z Ukrajiny
Další články
Skalecká pouť klepe na dveře: Třídenní maraton zábavy, hudby a tradic
Mníšek pod Brdy se opět zahalí do sváteční atmosféry. Od pátku 17. do neděle 19. …
Lom Alkazar: Od těžby vápence k oblíbenému výletnímu místu s tajemnou minulostí
Bývalý vápencový lom Alkazar mezi Berounem a Srbskem patří k nejzajímavějším místům v …
TIP NA VÝLET
Příbram v tropech: Kašna jako pódium, mladá žena jako hlavní hvězda. Nuda pláž? Zatím ne, ale poptávka roste
Léto v Příbrami letos ukazuje, že má fantazii i odvahu.
Teploty, které se šplhají k …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Příbramsko v zajetí nehod: Tři zničená auta během dopoledne, posádky zachránili andělé strážní
Příbramské složky integrovaného záchranného systému mají od samotného rána plné ruce …
AKTUÁLNĚ
Tropické vedro ukončí v pátek studená fronta s citelným ochlazením
Česko čeká výrazný zlom v počasí. Příliv velmi teplého a vlhkého vzduchu od jihu …
AKTUÁLNĚ
Ulice Nádražní je od 16. července zcela uzavřena. Svah je v havarijním stavu, oprava bude technicky náročná
Ulice Nádražní v Příbrami je od dneška (16. 7. 2026) zcela uzavřena. Důvodem je …
AKTUÁLNĚ
800 dětí, 19 sezon a žádný tlak na výkon. Fotbalová školka Spartaku je příbramský unikát
SK Spartak Příbram otevírá nový ročník fotbalové školky pro děti narozené v letech …
SPORT
Příbram kropí ulice, aby se ochladily. Vydrží to jen chvíli, říká místostarosta
V horkých dnech, kdy teploty v Příbrami stoupají k třiceti stupňům, vyrážejí do ulic …
AKTUÁLNĚ
Objevte kouzlo studánek: Víte, že existuje národní registr pramenů?
Máte rádi chladivou, čistou a pramenitou vodu? Nejčastěji ji vyhledáváme někde na …
ZAJÍMAVOSTI
Tenhle film lidé milují víc než všechny novinky. Proč?
Nové filmy přicházejí každý týden. Premiéra střídá premiéru, streamovací služby chrlí …
ZAJÍMAVOSTI




