17. 10. svátek má Hedvika
Růst cen stavebních materiálů zkomplikoval plány některých středočeských měst

25. července 2021   (10:58)
Růst cen stavebních materiálů zkomplikoval plány některých středočeských měst
foto: Sportovní zařízení města Příbrami

V Příbrami se příští rok zřejmě prodraží dlouho připravovaná rekonstrukce akvaparku.


Růst cen stavebních materiálů zkomplikoval plány některých středočeských měst. Některé akce se prodraží, problémem je i nedostatek materiálů na trhu, kvůli nimž má část prací zpoždění. V Dobříši na Příbramsku se například zkomplikovala rekonstrukce Pražské ulice, Mělník musel odložit tendr na opravu mostu v Klášterní ulici. V Příbrami se příští rok zřejmě prodraží dlouho připravovaná rekonstrukce akvaparku.

Na rekonstrukci průtahu Dobříší za desítky milionů korun se investičně podílejí město i kraj. Práce měly být původně hotové do konce srpna, podle místostarosty Tomáše Vokurky (ODS) se to ale nestihne. Potíže měli dělníci s nestabilním podložím a později i se stavebními materiály. Scházely například žulové obruby. Dodavatel firmě oznámil, že je nemá na skladě a nedokáže je vyrobit v požadovaném termínu. Vokurka navíc předpokládá, že stavební firma bude chtít od města víc peněz, protože ceny materiálů skokově vzrostly.
Ze stejného důvodu se nejspíš prodraží i dlouho chystaná rekonstrukce příbramského akvaparku, která má začít v příštím roce. Loni zastupitelé zhruba půlmiliardový projekt výrazně omezili kvůli pandemii, měl stát kolem 260 milionů Kč bez DPH. Jde však o ceny z roku 2018 a stavba má začít až v příštím roce. Konečný účet tak bude podle místostarosty Martina Buršíka (dříve ANO) určitě vyšší.
Na možné problémy v souvislosti se stavebními zakázkami se připravuje také Kutná Hora. "Začneme se s tím určitě potýkat, protože máme rozjeté dvě velké stavby a každý den, kdy se neobjednává a objednává se později, znamená nárůst ceny," řekl ČTK místostarosta Vít Šnajdr (Piráti). V Kutné Hoře nyní dělníci opravují Sankturinovský dům a přestavují bývalou školu na knihovnu.

Mělník letos původně připravoval tendr pro opravu mostu v Klášterní ulici. Rekonstrukci kvůli dalším plánovaným uzavírkám ve městě vedení radnice v červnu odložilo. Původně uvažovalo o tom, že by alespoň tendr mohl být vypsán už nyní, zatím ale od tohoto záměru ustoupilo. "Jsme téměř přesvědčeni, že by nám nikdo nepodepsal smlouvu," uvedl místostarosta Milan Schweigstill (za STAN). Předpokládaný termín opravy mostu je přibližně za rok a v současnosti není možné odhadnout míru růstu cen materiálů i dalších nákladů.
Naopak Kolín zatím nárůst cen stavebních zakázek nepostihl, žádné plánované investice dosud z rozpočtu škrtat nemusel. V rámci zářijového rozpočtového opatření dokonce plánuje další investice přidat, chce investovat několik milionů korun do oprav povrchů v ulicích, kde je asfaltová vrstva vozovky ve špatném stavu, ale sítě pod ulicí jsou zachovalé. Bude zde tak stačit investovat pouze do výměny povrchu. "Předpokládáme, že budeme mít na podzim v rozpočtu trochu více peněz, než jsme čekali," řekl ČTK starosta Michael Kašpar.

Městu se zatím daří nacházet ve výběrových řízeních zhotovitele téměř všech akcí, daří se i v soutěžích snižovat cenu oproti projektantskému odhadu. Vybrat v soutěži se nepovedlo například firmu na rekonstrukci vnitrobloku v ulici Husova, zde se přihlásila pouze jedna firma, která nabídla o dva miliony vyšší cenu. Výběrové řízení se tak bude vyhlašovat znovu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Na náměstí v Příbrami přistál vrtulník. Přiletěl pro ženu, která se pokusila skokem z okna spáchat sebevraždu Na náměstí v Příbrami přistál vrtulník. Přiletěl pro ženu, která se pokusila skokem z okna spáchat sebevraždu Žena utrpěla mnohačetná poranění. Ve vážném stavu byla letecky přepravena do … Rybáři vylovili Nový rybník, v sítích byl i úhoř Rybáři vylovili Nový rybník, v sítích byl i úhoř Rybník vylovili členové místní organizace Českého rybářského svazu z Rožmitálu pod … Povolení stavby akvaparku napadli dva občané, výsledek bude znám až na začátku příštího roku Povolení stavby akvaparku napadli dva občané, výsledek bude znám až na začátku příštího roku Podle místostarosty Martina Buršíka se ze strany občanů jedná o obstrukční … V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí … Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Teplárna chce zaručit nižší ceny elektřiny bez přímé vazby na výkyvy globálních … Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Zprávy odkazují na podvodné stránky, které nemají s Českou poštou nic … Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Vnitřní prostory městské chaty Granit pořádně prokoukly. Budoucí návštěvníci se mohou … Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Vernisáž site-specific instalace Evy Heyd se uskuteční v sobotu 16. října od 16.00. Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Kriminalisté při vyšetřování spolupracují s pedagogy a vedením školy, naplánovány mají …
O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety Součástí posvícení je Zahradní slavnost s programem v Pivovaru Podlesí.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz