15. 11. svátek má Leopold

Rukojmí na zkoušku: Do smíchu nám nebylo

11. září 2019   (10:53)
Rukojmí na zkoušku: Do smíchu nám nebylo

Při včerejším cvičném zásahu u teroristického útoku v příbramské nemocnici teroristé zajmuli 12 rukojmích z řad zaměstnanců nemocnice a dobrovolníků. Mezi nimi byli i naši dva redaktoři


Včera odpoledne proběhl v příbramské nemocnici nácvik zásahu v případě teroristického útoku. Okolo druhé hodiny odpoledne vtrhli do nejvyššího patra pavilonu I dva ozbrojení teroristé a na místě zajmuli 12 rukojmích, z toho deset žen. Mezi nimi byli i dva naši redaktoři Jakub a Miluška. Zatímco rukojmí z řad zaměstnanců nemocnice byli předem vyškoleni na to, jak jednat v krizových situacích, především v případě neznámého útočníka, naši redaktoři do toho šli téměř bez přípravy.

Dostali jste nějaké instrukce, jak se během útoku chovat?
Jakub: Bylo nám řečeno, že nemáme teroristům klást žádný odpor. Podle velitele zásahu není ani dobré, snažit se jim vetřít do přízně. Často se prý stává, že ti, co se snaží na sebe upoutat jakoukoliv pozornost, jsou pak na řadě jako první.

Jak samotný útok teroristů probíhal?
Po zaútočení teroristé všechny přítomné vyvedli z jednotlivých místností na společnou chodbu a odtud do jedné velké haly. Někoho postavili k oknu, někoho posadili na nemocniční lůžko. „Celou dobu jsme museli mít ruce za hlavou a dívat se do země. Kdykoliv se někdo z nás pohnul, zařvali na nás. Padlo i několik výstřelů. Takhle jsme tam strávili zhruba 45 minut, byl to hodně nepříjemný pocit,“ říká Jakub.

Měli jste možnost se během útoku „vzdát“ a opustit místnost?
Jakub: Ano, na začátku nás upozornili, že pokud z jakéhokoliv důvodu budeme cítit, že to „nedáme“, zvedneme ruku a řekneme „Nehraju“. I toto se prý stává, ne každý to zvládne. Nikdo z nás toho ale nevyužil. Možná to bylo tím, že zásah podle velitele probíhal jen na 20 %.  

Jak se teroristé chovali? Komunikovali s vámi?
Jakub: Ptali se, jestli je mezi námi doktor. Přihlásil se jeden muž a terorista ho obviňoval ze smrti svého pětiletého syna, kterého doktor operoval. Taky hodně vyhrožovali. Že nás postřílí, nebo hodí z ochozu.

Jak probíhal zásah URNy?
Miluška: Vůbec nevím, neodvážila jsem se zvednout hlavu, ale bylo to hodně rychlé.

Báli jste se?
Miluška: Když mi šéfredaktor nabídl, že bych mohla hrát rukojmí při nácviku teroristického útoku, neváhala jsem ani minutu. Jediné, z čeho jsem měla strach, bylo, abych se u toho třeba nesmála. Útok mám za sebou a mohu říci, že mé obavy z nekontrolovatelného smíchu byly zbytečné. Do smíchu mi ani trochu nebylo. Věděla jsem, že je to jen cvičení, že se mi nic nemůže stát, že teroristé nejsou opravdoví. Ale když terorista vrazil do dveří, zařval na mě a držel mi zbraň u hlavy, přiznám se, že jsem se celá rozklepala.

Jakub: Pro mě byla nejhorší asi ta nejistota. Že jsem nevěděl, co se bude dít. Pak ty výstřely, ty zněly děsivě.

Šli byste do toho znovu?
Miluška: Asi ne. Jednou mi to stačilo.
Jakub: Nešel bych do toho znova. Zkušenost to byla dobrá, ale nikdy víc už bych to nechtěl zažít. 
 
Cvičení je ukončením projektu na ochranu měkkých cílů, na který získala příbramská nemocnice dotaci z Ministerstva zdravotnictví. Má za cíl prověřit, zda zaměstnanci umí správně reagovat na krizové situace a spolupracovat se zásahovými jednotkami a dalšími složkami.
 
Co vy? Chtěli byste si zahrát rukojmí?

Včera odpoledne proběhl v příbramské …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: redDalší články

Provoz na dálnici D4 omezí demolice mostu na Zbraslavi Provoz na dálnici D4 omezí demolice mostu na Zbraslavi Demolice mostu a stavba nového způsobí řadu dopravních omezení. 15. listopadu 2019   (18:04) Přejel do protisměru a porazil sloup veřejného osvětlení Přejel do protisměru a porazil sloup veřejného osvětlení Městští strážníci řídili dopravu kyvadlově 15. listopadu 2019   (15:27) Policisté pátrají po šestatřicetiletém muži. Hledaný  neplní dohled ve zkušení době podmíněného propuštění Policisté pátrají po šestatřicetiletém muži. Hledaný neplní dohled ve zkušení době podmíněného propuštění Okresní soud na muže vydal příkaz k zatčení. 15. listopadu 2019   (14:19) Méně známé skutečnosti o událostech kolem 17. listopadu 1939 odhaluje nová výstava v Památníku Vojna v Lešeticích Méně známé skutečnosti o událostech kolem 17. listopadu 1939 odhaluje nová výstava v Památníku Vojna v Lešeticích Výstava pojednává mimo jiné o likvidaci Vysoké školy báňské v Příbrami a odvlečení části studentů do koncentračního tábora. 15. listopadu 2019   (12:16) Šel pomoct známé s úklidem, pomohl ale hlavně sobě Šel pomoct známé s úklidem, pomohl ale hlavně sobě Policisté tento týden obvinili dva muže z krádeže. 15. listopadu 2019   (09:47) Policisté obvinili muže, který vykřikoval nacistická hesla Policisté obvinili muže, který vykřikoval nacistická hesla K události došlo před příbramským obchodním centrem Skalka. 15. listopadu 2019   (08:36) Do rozpočtu na příští rok se dostal deset let starý projekt Do rozpočtu na příští rok se dostal deset let starý projekt Práce na místní komunikaci v Orlově-Hájetina byly započaty v roce 2009. Do dnešní doby však nebyla cesta dokončena 15. listopadu 2019   (06:18) Na Cenu hejtmanky Středočeského kraje byli nominováni i Příbramáci Na Cenu hejtmanky Středočeského kraje byli nominováni i Příbramáci Mezi nominovanými jsou i hasiči, kteří díky pohotovému zásahu při dopravní nehodě zachránili život několika lidem 14. listopadu 2019   (19:21) Na Orlické přehradě jsou v plném proudu práce na přestavbě lodního výtahu Na Orlické přehradě jsou v plném proudu práce na přestavbě lodního výtahu Stavbaři vybourali původní železobetonovou konstrukci a chystají základy pro novou stavbu. Nová kolejová dráha bude o 12 metrů delší, což umožní přepravu lodí při nižším stavu hladiny než dosud. Zároveň se zvýší nosnost výtahu z 3,5 na 6,6 tuny. 14. listopadu 2019   (17:03) Karel Daniel Gangloff: Stopy českého Archiméda jsou v Brdech znatelné dodnes Karel Daniel Gangloff: Stopy českého Archiméda jsou v Brdech znatelné dodnes Při cestě z Nepomuku k Padrťským rybníkům se nachází Gangloffův náhon. Historická vodní stavba, která měla zamezit odtoku vod z Rožmitálského panství 14. listopadu 2019   (15:07)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz