16. 9. svátek má Ludmila

Rukojmí na zkoušku: Do smíchu nám nebylo

11. září 2019   (10:53)
Rukojmí na zkoušku: Do smíchu nám nebylo

Při včerejším cvičném zásahu u teroristického útoku v příbramské nemocnici teroristé zajmuli 12 rukojmích z řad zaměstnanců nemocnice a dobrovolníků. Mezi nimi byli i naši dva redaktoři


Včera odpoledne proběhl v příbramské nemocnici nácvik zásahu v případě teroristického útoku. Okolo druhé hodiny odpoledne vtrhli do nejvyššího patra pavilonu I dva ozbrojení teroristé a na místě zajmuli 12 rukojmích, z toho deset žen. Mezi nimi byli i dva naši redaktoři Jakub a Miluška. Zatímco rukojmí z řad zaměstnanců nemocnice byli předem vyškoleni na to, jak jednat v krizových situacích, především v případě neznámého útočníka, naši redaktoři do toho šli téměř bez přípravy.

Dostali jste nějaké instrukce, jak se během útoku chovat?
Jakub: Bylo nám řečeno, že nemáme teroristům klást žádný odpor. Podle velitele zásahu není ani dobré, snažit se jim vetřít do přízně. Často se prý stává, že ti, co se snaží na sebe upoutat jakoukoliv pozornost, jsou pak na řadě jako první.

Jak samotný útok teroristů probíhal?
Po zaútočení teroristé všechny přítomné vyvedli z jednotlivých místností na společnou chodbu a odtud do jedné velké haly. Někoho postavili k oknu, někoho posadili na nemocniční lůžko. „Celou dobu jsme museli mít ruce za hlavou a dívat se do země. Kdykoliv se někdo z nás pohnul, zařvali na nás. Padlo i několik výstřelů. Takhle jsme tam strávili zhruba 45 minut, byl to hodně nepříjemný pocit,“ říká Jakub.

Měli jste možnost se během útoku „vzdát“ a opustit místnost?
Jakub: Ano, na začátku nás upozornili, že pokud z jakéhokoliv důvodu budeme cítit, že to „nedáme“, zvedneme ruku a řekneme „Nehraju“. I toto se prý stává, ne každý to zvládne. Nikdo z nás toho ale nevyužil. Možná to bylo tím, že zásah podle velitele probíhal jen na 20 %.  

Jak se teroristé chovali? Komunikovali s vámi?
Jakub: Ptali se, jestli je mezi námi doktor. Přihlásil se jeden muž a terorista ho obviňoval ze smrti svého pětiletého syna, kterého doktor operoval. Taky hodně vyhrožovali. Že nás postřílí, nebo hodí z ochozu.

Jak probíhal zásah URNy?
Miluška: Vůbec nevím, neodvážila jsem se zvednout hlavu, ale bylo to hodně rychlé.

Báli jste se?
Miluška: Když mi šéfredaktor nabídl, že bych mohla hrát rukojmí při nácviku teroristického útoku, neváhala jsem ani minutu. Jediné, z čeho jsem měla strach, bylo, abych se u toho třeba nesmála. Útok mám za sebou a mohu říci, že mé obavy z nekontrolovatelného smíchu byly zbytečné. Do smíchu mi ani trochu nebylo. Věděla jsem, že je to jen cvičení, že se mi nic nemůže stát, že teroristé nejsou opravdoví. Ale když terorista vrazil do dveří, zařval na mě a držel mi zbraň u hlavy, přiznám se, že jsem se celá rozklepala.

Jakub: Pro mě byla nejhorší asi ta nejistota. Že jsem nevěděl, co se bude dít. Pak ty výstřely, ty zněly děsivě.

Šli byste do toho znovu?
Miluška: Asi ne. Jednou mi to stačilo.
Jakub: Nešel bych do toho znova. Zkušenost to byla dobrá, ale nikdy víc už bych to nechtěl zažít. 
 
Cvičení je ukončením projektu na ochranu měkkých cílů, na který získala příbramská nemocnice dotaci z Ministerstva zdravotnictví. Má za cíl prověřit, zda zaměstnanci umí správně reagovat na krizové situace a spolupracovat se zásahovými jednotkami a dalšími složkami.
 
Co vy? Chtěli byste si zahrát rukojmí?

Včera odpoledne proběhl v příbramské …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: redDalší články

Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát V sobotu 14. září se v areálu zříceniny gotického hradu Vrškamýk konal pátý ročník pivoslávy 16. září 2019   (06:27) Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Celodenní veselí přilákalo spoustu pocestných 15. září 2019   (17:19) Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Ve čtvrtek 29. srpna v brzkých ranních hodinách vyrazila osmičlenná skupina členů SDH Březové Hory na čtyřdenní cestu do zahraničí. Cílem bylo partnerské město Hoorn v Severním Holandsku. 15. září 2019   (14:55) Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu V nedýchatelném prostředí hořícího domu zahynuli dva psi. 15. září 2019   (12:14) Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram 6:0 (3:0). V sobotu 14. září zavítala v 9. kole FORTUNA:LIGY Příbram do města automobilového průmyslu 15. září 2019   (11:57) Rozpadá se až 45 procent manželství.  Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Rozpadá se až 45 procent manželství. Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Z údajů České statistického úřadu vyplývá, že v posledních letech rozvodovost v Česku klesá 15. září 2019   (09:45) Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Divadlo, které několikrát měnilo název (Městské divadlo, Divadlo Příbram, Krajské divadlo až po současný Divadlo Antonína Dvořáka podle slavného hudebního skladatele, ne prvního ředitele), je v současnosti významnou regionální divadelní scénou. 15. září 2019   (07:42) Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Policisté se snažili muže zachránit. 14. září 2019   (21:50) Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Uvnitř budovy byla propanbutanová lahev, hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích. 14. září 2019   (21:17) Tři metry k životu: Hasičům blokují průjezd špatně zaparkovaná auta Tři metry k životu: Hasičům blokují průjezd špatně zaparkovaná auta Pátek třináctého byl ve znamení Dne požární bezpečnosti. Projeli jsme s hasiči příbramská sídliště. 14. září 2019   (17:57)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz