Rukavičkářství není mrtvý obor: Dobříšské muzeum připomíná slavnou éru města
12. listopadu 2022 (07:25)
foto: město Dobříš
U příležitosti 770. výročí první písemné zmínky o Dobříši pořádá místní muzeum novou výstavu „Dobříš: město rukavic“. Otevřena bude od 16. listopadu do 31. prosince.
Dobříš si připomíná 770 let od první písemné zmínky a u této příležitosti také slavnou éru výroby rukavic. Ve středu 16. listopadu otevře dobříšské muzeum novou výstavu mapující specifickou řemeslnou výrobu a její místní historii. Expozice „Dobříš: město rukavic“ potrvá do konce tohoto roku.
„Rukavice se v Dobříši šily ve velkém už v 19. století, ve 20. století se z Dobříše stala opravdová Mekka rukavičkářského průmyslu. Ze zdejších rukavičkářských závodů se rukavice vyvážely do celého světa. A právě tady se také určovaly trendy, vymýšlely barvy a materiály, vyráběly se módní, volnočasové, pracovní, sportovní nebo specializované rukavice,“ vrací se muzeum k době, jíž návštěvníky provede nová výstava.
Rukavičkářská historie města stála také za samotným vznikem muzea a stálých expozic. I nynější výstava che ukázat, že rukavičkářství není mrtvý obor a stojí za pozornost. Muzeum Dobříš najdete v Kopáčkově domu na Mírovém náměstí, další informace nabízejí stránky www.muzeumdobris.cz.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Nezaměstnanost ve Středočeském kraji v říjnu zůstala na zářijových 3,1 procenta
•Advent na Příbramsku začne řemeslnými jarmarky, v Sedlčanech se pokusí „trhnout“ rekord
•Fotoklub Uran slaví 65 let a vystavuje v Březnici
Další články
Začínají nominace do ankety Sportovec Příbramska 2025
Úspěchy sportovců z Příbramska za rok 2025 dostanou opět svou pozornost. Město Příbram …
Pohyb na tenkém ledě může být velkým rizikem
Silné mrazy lákají k zimním radovánkám, mezi které patří i bruslení a pohyb na …
Středočeský kraj chystá investice za miliardy. Velké změny čekají i Příbram
Středočeský kraj plánuje v roce 2026 rozsáhlé investice napříč sociální oblastí, …
ŘSD bude příští rok pokračovat v dostavbě Pražského okruhu i středočeské D7
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje v roce 2026 ve Středočeském kraji několik …
Na silnici u Dubence havarovala dvě auta
V úterý před 15. hodinou se stala dopravní nehoda u Dubence na silnici I/18.
Bezdomovci se mohou ve středočeských městech ohřát v noclehárně nebo ve stanu
Lidé bez domova se mohou ve středočeských městech ohřát třeba v noclehárně, ve …
Mrazivé ráno a mrtvá baterie? Strážníci v Příbrami auto nastartují pomocí startovacího boxu
Zimní mrazy a dlouhé stání dokážou potrápit i jinak spolehlivé auto. Slabá nebo vybitá …
AKTUÁLNĚ
Lidí s respiračními nemocemi ve Středočeském kraji přibylo. Nejvíce nemocných je mezi dětmi do pěti let
Lidí s respiračními chorobami včetně chřipky ve Středočeském kraji přibylo. Nemocnost …
Rallye Dakar 2026: Martin Macík po 2. etapě. „Bylo to extrémně těžké, ale jsme v cíli,“ hlásí posádka kamionu Josef
Sedlčanský jezdec Martin Macík pokračuje v letošním ročníku Rallye Dakar 2026 ve …
Sport
Auto porazilo u Příbrami rodiče s kočárkem. Na místo letěly vrtulníky
Vážná dopravní nehoda s těžký zraněním se stala v pondělí v podvečer u Příbrami na …




