26. 1. svátek má Zora




Rudá záře nad Pacifikem aneb dnešní ráno v Příbrami

14. ledna 2025   (09:00)
Rudá záře nad Pacifikem aneb dnešní ráno v Příbrami
foto: pribram.cz / Oldřich Kozák

Dnes ráno v Příbrami se nebe rozžhavilo do odstínů červené a oranžové. Napadlo vás někdy, jak se na obloze tvoří takováto úžasná podívaná?


Za barevnou podívanou, kterou jsme dnes mohli spatřit, stojí kombinace několika atmosférických faktorů. Hlavní roli hraje rozptyl světla. Když Slunce vychází nebo zapadá, jeho paprsky procházejí větší vrstvou atmosféry než během dne. Kratší vlnové délky, jako je modrá a zelená, se rozptylují do stran, zatímco delší červené a oranžové paprsky proniknou až k našim očím.

Další klíčovou složkou je oblačnost. Specifická struktura a výška oblaků vytváří na obloze texturu, které výborně odráží sluneční paprsky. Právě tato struktura oblaků vytvořila dojem, že nebe hoří.

Na intenzitě barev se podepsala i relativní čistota vzduchu. Po zimních ochlazeních je atmosféra čistější, protože méně prachových částic a smogu umožňuje lepší průchod světla. Třešničkou na dortu jsou lokální podmínky, jako je teplé proudění vzduchu nebo vlhkost, které mohou ještě umocnit barevnou pestrost.

Tento jev sice nevidíme každý den, ale v zimních měsících je kvůli výraznějšímu střídání teplot a jasnější obloze poměrně častý. Až tedy příště vyrazíte ráno ven a zahlédnete podobnou rudou zář, můžete si vzpomenout na těchto několik atmosférických „umělců“, kteří ji společně vytvořili. Dnešní ráno nám znovu ukázalo, že příroda je mocná čarodějka.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák








Další články

Ledňáčci v posilovnách: novoroční nadšení, které často končí ještě v lednu Ledňáčci v posilovnách: novoroční nadšení, které často končí ještě v lednu Začátek roku má v posilovnách jedno společné. Plná parkoviště, obsazené stroje a … Nejen Brdy pod závojem jinovatky: Zima letos ukazuje svou pravou tvář Nejen Brdy pod závojem jinovatky: Zima letos ukazuje svou pravou tvář Zima se letos vrátila v podobě, na kterou jsme v posledních letech téměř zapomněli. … FOTOGALERIE Internet je čím dál agresivnější. Blíží se konec anonymních účtů? Internet je čím dál agresivnější. Blíží se konec anonymních účtů? Sociální sítě zažívají v posledních letech prudký nárůst agresivity, radikalizace a … Nepřehlédněte Start jako hrom! Příbramský rodák David Eliáš ovládl Evropu a přidal i bronz ze sprintu Start jako hrom! Příbramský rodák David Eliáš ovládl Evropu a přidal i bronz ze sprintu Otevřené mistrovství Evropy juniorů ve finské Imatře se pro český biatlon změnilo v … FOTOGALERIE Divadlo A. Dvořáka propojuje jeviště s hornickou historií Příbramska Divadlo A. Dvořáka propojuje jeviště s hornickou historií Příbramska Divadlo A. Dvořáka Příbram vstupuje do své 67. sezony s novým a výrazným vizuálním … Příbramská záchytka dostane přes čtyři miliony. Kraj letos zvýšil podporu Příbramská záchytka dostane přes čtyři miliony. Kraj letos zvýšil podporu Středočeský kraj letos přispěje na provoz protialkoholních záchytných stanic zhruba 11 … Policisté zadrželi podezřelého z Příbramska, který poškodil kancelář poslance Bartoše Policisté zadrželi podezřelého z Příbramska, který poškodil kancelář poslance Bartoše Policisté v pátek večer zadrželi muže, který je podezřelý, že poškodil sekyrou výlohu … Plesová sezóna je v plném proudu. Na co si dát pozor, aby nepřišlo faux pas? Plesová sezóna je v plném proudu. Na co si dát pozor, aby nepřišlo faux pas? Plesová sezóna je v plném proudu a s ní i otázka, co si obléct, aby večer proběhl bez … Kriminalita v Česku v roce 2025: Podvody a kyberútoky na vzestupu i na Příbramsku Kriminalita v Česku v roce 2025: Podvody a kyberútoky na vzestupu i na Příbramsku Celková kriminalita v České republice v roce 2025 opět klesla, zároveň se ale výrazně …
Firma zmizela, dluh zůstal. Město Příbram řeší 145 tisíc po provozovateli herny Firma zmizela, dluh zůstal. Město Příbram řeší 145 tisíc po provozovateli herny Zastupitelé na lednovém jednání projednají návrh na odpis nedobytné pohledávky ve výši … Politika
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz