ŘSD ve Spáleném Poříčí opravilo most na hlavním tahu, pomůže to i při záplavách
30. července 2022 (07:09)
foto: ŘSD
Důvodem pro stavbu nové konstrukce bylo nevyhovující prostorové uspořádání původního mostu, což způsobovalo značné dopravní komplikace. Jeho šířka neumožňovala míjení dvou autobusů nebo nákladních vozidel. Původní most byl i s lávkou pro pěší zbourán.
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zprovoznilo nový most ve Spáleném Poříčí na hlavním tahu z Plzně na Příbram. Most stál zhruba za 45 milionů Kč. Po 15 měsících oprav nahradil úzký zahnutý most u sokolovny. Stavba pomohla nejen řidičům a pěším, ale odstraní také problémy při záplavách, řekl místostarosta města Pavel Čížek (STAN). Od loňského 19. dubna se jezdilo po provizorním mostě.
"Provoz je v místě prací i nadále veden kyvadlově a řízen semafory. Řidiči už ale mohou po přejetí nového mostu odbočovat do Republikánské ulice. Z ní na most je nadále nutné respektovat zákaz vjezdu a použít objízdnou trasu," uvedl mluvčí ŘSD Adam Koloušek. Po dobu stavby byl provoz veden kyvadlově po mostním provizoriu, které stavbaři příští týden demontují a práce se přesunou do okolí mostu.
foto: ŘSD
Důvodem pro stavbu nové konstrukce bylo nevyhovující prostorové uspořádání původního mostu, což způsobovalo značné dopravní komplikace, řekl mluvčí. Jeho šířka například neumožňovala míjení dvou autobusů nebo nákladních vozidel. Původní most byl i s lávkou pro pěší zbourán.
Podle Čížka se stavba připravovala asi 12 let. "Také z důvodů, že současný most měl malou průchodnost pro povodňovou vodu. Navíc tam většinou stála auta, protože tam byla přednost z jedné strany," uvedl. Velmi těžce tam projížděly kamiony, protože most byl úzký a do zatáčky. Od 70. let tudy chodili pěší po provizorní lávce. Na novém mostě vznikly chodníky a dva jízdní pruhy. "A hlavně tam není prostřední nosník, takže pod ním lépe projde velká voda. Při velkých povodních v roce 2002 se poškodil most a břehu, protože Bradava má rozsáhlé povodí, asi 100 kilometrů čtverečních z velké části Brd, a je docela nebezpečná, když přijde přívalový déšť," řekl. V roce 2002 byla ve Spáleném Poříčí zatopena řada domů, evakuovali se lidé a u mostu se utrhl břeh. Nový most tak učiní průtok vody bezpečnějším.
Podle šéfa plzeňského ŘSD Miroslava Blabola byl při stavbě velký problém s ocelí na konstrukci. "Nebylo ji možné vůbec koupit, takže jsme museli konstrukci přepočítat a dát tam ocel nižší kvality. Nosníky jsou vyšší, než by musely být. Ale díky tomu se už teď převedla doprava na nový most," řekl. Podle něj šlo o malý zázrak, i když přeprojektování také způsobilo problémy v administraci zakázky.
Silnice první třídy číslo 19 byla průjezdná po celou dobu stavby. Uzavřená byla křižovatka v Republikánské ulici.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Silničáři dokončují opravu poslední části silnice I/4 u Chraštic. O víkendu obnoví provoz oběma pruhy
•U Skalky narazil řidič do kruhového objezdu a utekl. V autě zapomněl peněženku s doklady
•Výletní Cyklohráček se vypraví z Prahy do Rožmitálu pod Třemšínem
Další články
Léky na cukrovku změnily svět. Mounjaro a Wegovy lámou rekordy, pomáhají s obezitou a mění nejen americkou společnost
Dvě největší globální firmy vyrábějící léky na cukrovku a obezitu oznámily výsledky za …
ZDRAVOTNICTVÍ
Bouračka? Lísteček za stěrač nestačí! Řidič může přijít o tisíce i o řidičák
Stačí nehoda na parkovišti, poškozená značka nebo svodidla a problém může být mnohem …
Solvayovy lomy lákají na jízdu vláčkem i jedinečný pohled do historie těžby
Jen kousek od obce Svatý Jan pod Skalou se ukrývá místo, kde se snoubí průmyslová …
TIP NA VÝLET
Drama v MOL Cupu: Spartak Příbram potrápil třetiligového favorita z Písku
Spartak šel do vedení už v úvodu a proti třetiligovému Písku se dokázal vrátit a …
SPORT
Letošní rok míří mezi nejsušší za posledních 65 let
Česko dál vysychá. Letošní rok je zatím z hlediska srážek nejsušší od roku 1961 a …
AKTUÁLNĚ
SPOJENCI jdou do voleb. Lídryní je Markéta Škodová, cílem je Příbram bez bariér a bez rozdělování
Uskupení SPOJENCI Příbram podalo kandidátní listinu pro podzimní komunální volby. …
VOLBY 2026
Mezinárodní den leváctví: Evoluční záhada, rychlejší mozek a každodenní boj s nůžkami
Mezinárodní den leváctví připadá na 13. srpna a připomíná desetinu lidí, kteří svět …
ZAJÍMAVOSTI
Kraj poskytne finance na projekt Sanitka splněných snů, který pomáhá těžce nemocným lidem
Umožnit těžce nemocným a umírajícím splnit mnohdy jedno z jejich posledních přání. To …
AKTUÁLNĚ
Žně končí, výnosy klesly až o desítky procent. Chovatelům schází krmivo
Žně ve Středočeském kraji končí, výnosy meziročně klesly v důsledku sucha až o desítky …
AKTUÁLNĚ
Omezení na D4 u Jíloviště potrvá do 21. srpna, další bude v září. Řidiči si stěžují na kolony
Současné omezení provozu na dálnici D4 u Jíloviště, kde se kvůli stavbě nového mostu …
AKTUÁLNĚ




