Rožmitálský meteorolog: Uplynulá zima byla jednou z nejteplejších od 60. let
23. března 2022 (15:46)
foto: MěÚ Rožmitál pod Třemšínem
Začátek astronomického jara provází slunečné počasí beze srážek a teploty odpovídající spíše květnu než březnu. Podle meteorologa to sice není pravidlem, ale výjimečné to zas není.
Uplynulá zima byla podle správce meteorologické stanice v Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku Huberta Hoyera jednou z nejteplejších od 60. let minulého století, kdy začal počasí sledovat. Nynější vyšší teploty ale za tak výjimečné nepovažuje, i když je možné, že teplotní rekordy budou v některých dnech padat, řekl dnes Hoyer.
"Byla to asi třetí nebo čtvrtá nejteplejší zima vůbec za dobu, co mohu posoudit," uvedl Hoyer. Množství srážek bylo spíš nižší. V poslední době Hoyer zaznamenává velmi nízkou relativní vlhkost vzduchu a bylo by podle něj potřeba, aby zapršelo.
Začátek astronomického jara provází slunečné počasí beze srážek a teploty odpovídající spíše květnu než březnu. Podle meteorologa to sice není pravidlem, ale výjimečné to zas není. V minulosti se mu už stalo, že v těchto dnech naměřil i téměř 25 stupňů Celsia. Lze také pozorovat velké teplotní výkyvy mezi dnem a nocí, například v úterý byl rozdíl mezi nejnižší noční a nejvyšší denní teplotou přes 22 stupňů.
V celém Česku je nyní mimořádně suchý vzduch. "Když je relativní vlhkost pod 15 procent, tak už je to vzácnější. Tady bylo také 12 nebo 11 procent. V úterý odpoledne bylo jen 12 procent. Ráno bylo v některých dnech 45 procent, přitom normálně bývá 80 nebo 90 procent," uvedl Hoyer.
Když je suchý vzduch jeden dva dny, nemělo by to podle něj vadit, nyní by už ale bylo potřeba, aby zapršelo. "Pršelo zatím málo. Za březen spadlo jen asi 4,5 milimetru," dodal meteorolog.
K neobvyklé zálibě Hoyera před desítkami let přivedl školní pokus. Tehdy třináctiletý chlapec se svými spolužáky v rámci přírodopisu sledoval a zapisoval průběh počasí. Zaujalo jej to natolik, že měřit nepřestal. Když pak v roce 1966 zemřel správce rožmitálské srážkoměrné stanice, nabídl meteorologickému ústavu své služby.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Slunečné počasí provází mimořádně nízká vlhkost vzduchu
•V brdských lesích vznikly další dvě nádrže, mají zlepšit vodní bilanci vrchoviny i její biodiverzitu
•Uplynulá zima v Česku patřila mezi pět nejteplejších
Další články
Brdy ožívají: první kroky k návratu divoké přírody
Louky, které zarůstaly, mokřady, které mizely, i voda, která z krajiny pomalu …
Řidič audi se vyhýbal zvěři a skončil mimo silnici
V neděli kolem jedné hodiny ranní vyjížděli záchranáři k dopravní nehodě osobního vozu …
DOPRAVA
Ředitel ZŠ pod Svatou Horou Roman Behún: Naší prioritou je bezpečné prostředí a individuální přístup
Základní škola pod Svatou Horou patří k nejstarším vzdělávacím institucím v Příbrami, …
ROZHOVOR
Z Masarykova letního sídla bude luxusní resort. Zámek Hluboš láká i drobné investory
Historický zámek v Hluboši, kde trávil léta prezident Tomáš Garrigue Masaryk, čeká …
ZAJÍMAVOSTI
Speed Marathon se blíží. Na Příbramsku lidé navrhli desítky rizikových míst
Celostátní akce Speed Marathon, během níž policie po dobu 24 hodin kontroluje …
DOPRAVA
Příbram zahájila turistickou sezonu. Nabízí slevy i komentovanou vycházku po stopách minulosti
Tento víkend patří v Příbrami turistice, historii i společenskému dění. V sobotu 11. a …
AKTUÁLNĚ
Policisté učili děti základní pravidla pro bezpečný přechod komunikace
Policisté se v uplynulých dnech zaměřili na bezpečnost u přechodů pro chodce, a to …
AKTUÁLNĚ
Zimní sezóna na nové D4: sypače najezdily téměř 40 tisíc kilometrů
Zimní údržba nové dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem byla pro tým Via Salis Operations …
DOPRAVA
Malý, ale neohrožený. To je kulíšek nejmenší
Je nejmenší, ale zároveň nejodvážnější a možná i nejdrzejší sovou. Ano, řeč je o …
POZNÁVÁME BRDY
Vodní elektrárna Slapy je po roční odstávce jednoho soustrojí opět v plné síle
Vodní elektrárna Slapy je po roční odstávce jednoho ze tří soustrojí opět v plné síle. …
NEPŘEHLÉDNĚTE




