Rožmitál si připomene 230. výročí narození nejstaršího syna J. J. Ryby
21. března 2025 (16:38)
foto: město Rožmitál pod Třemšínem
Vzpomínkový večer na lékaře a profesora Josefa Arnošta Rybu se uskuteční v pátek 21. března ve Starém Rožmitále.
Další událost Rybova roku 2025 připomene nejstaršího syna hudebního skladatele Jakuba Jana Ryby – Josefa Arnošta Rybu – u příležitosti 230. výročí jeho narození. V pátek 21. března se od 18.00 uskuteční mše svatá ve farním kostele Povýšení svatého Kříže ve Starém Rožmitále. Od 18.45 proběhne na farním hřbitově vzpomínka s modlitbou za celý rod u jeho náhrobku. V 19.00 následuje setkání na faře s přednáškou a prezentací dobových materiálů na téma „Josef – Rybův nejstarší syn“.
Jeho osobnost přibližuje Společnost Jakuba Jana Ryby: „Josef Arnošt Ryba je po svém otci druhou nejvýznamnější osobností rodu a na rozdíl od něj také rožmitálským rodákem. S otcem, kterého nade všechno ctil, jej mnohé spojovalo, a i když prožili pouhých dvacet let společného života, zachovala se nám díky oběma mnohá svědectví jejich krásného vztahu a cenné informace, které bychom jinak nepoznali.“
Josef Arnošt Ryba se narodil 22. března 1795 v Rožmitále pod Třemšínem. Studoval na akademickém gymnáziu a poté lékařství na pražské univerzitě. V roce 1824 se stal doktorem lékařství, mimořádným profesorem očního lékařství a od roku 1828 stavovským očním lékařem. Léčil asi 40 tisíc nemocných a provedl kolem 1200 operací.
V letech 1847–1849 byl děkanem lékařské fakulty. Jeho vědecká práce se orientovala především do oblasti oftalmologie, ale psal také o choleře a o léčivých vodách Karlových Varů a Teplic. Zemřel 1. března 1856 a byl pohřben na Olšanských hřbitovech v Praze. Roku 1993 byl náhrobní kámen přemístěn na hřbitov ve Starém Rožmitále.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
Wikipedie
Wikipedie
autor: Magdalena Rezková
Další články
V Občově hořela autodílna, na místě zasahuje několik jednotek hasičů
Několik hasičských jednotek zasahuje v Občově u požáru autodílny.
AKTUÁLNĚ
Známe 16 vítězů ankety. Který klub je na Příbramsku nejoblíbenější?
Velká čtenářská anketa na portálu pribram.cz, která hledá nejoblíbenější fotbalový …
SPORT
Dobrovolníci znovu vyčistili okolí rožmitálského zámku. Nejvíce tam bylo lahví od rumu
Okolí rožmitálského zámku má za sebou další výrazné zlepšení. Skupina místních …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Velikonoční neděle v divadle: tvoření, pohádky a jarní kouzlo pro celou rodinu
Divadlo A. Dvořáka v Příbrami zve v neděli 22. března od 10 do 17 hodin všechny malé i …
KULTURA
Jediní v okolí! DAPE Cars v Příbrami nabízí službu, kterou ostatní servisy neumí
Když se na silnici něco pokazí, většina řidičů z Příbramska už ví, kam volat. DAPE …
PR
Kvůli požáru ubytovny i kontejnerů vyšetřuje policie podezřelou osobu
Rušnou noc zažili nejen hasiči kvůli nočnímu požáru na ubytovně, ale i kvůli hořícím …
AKTUALIZOVÁNO
Noční požár ubytovny v Příbrami: Hasiči evakuovali 35 lidí, zasahovalo několik jednotek
Krátce před jedenáctou hodinou večerní v neděli byl vyhlášen poplach kvůli požáru na …
AKTUALIZOVÁNO
Je Příbram bezpečné město? Data i názory obyvatel dávají jasnější obrázek
Pocit bezpečí je jedním ze základních ukazatelů kvality života ve městě. Jak si v …
ANKETA
Kde v Příbrami dělají nejlepší dorty a zákusky? Spouštíme velkou sladkou anketu!
Milovníci sladkého, pozor. Hledáme podnik, kde v Příbrami dělají ty nejlepší dorty, …
ANKETA
Medvědí česnek je vitaminová bomba. Jen dejte pozor na záměnu s jedovatou konvalinkou
S příchodem jara se v českých lesích a hájích začínají objevovat první porosty …
NEPŘEHLÉDNĚTE





