17. 1. svátek má Drahoslav

Rozhodnutí pokácet část stromů v ulici 28. října čelí kritice

AKTUALIZOVÁNO
9. března 2017   (12:40)
Rozhodnutí pokácet část stromů v ulici 28. října čelí kritice
foto: pribram.cz

Stromy jsou už označené. Nahradí je ale téměř čtyřicítka jiných dřevin.



Do konce března by Technické služby měly pokácet 62 lip v ulici 28. října. Vyplynulo to z ankety, kterou mezi obyvateli této ulice provedlo vedení města. Na sociálních sítích, především na Facebooku, ale část obyvatel toto rozhodnutí kritizuje.

Z výsledků ankety vyplynulo, že většina lidí bydlících v ulici 28. října si přeje porazit každý druhý strom ve stromořadí po obou stranách ulice. Lidé, bydlící v přízemí a nižších patrech domů, totiž kvůli přerostlým stromům mají ve svých bytech tmu a musí často svítit i ve dne. Probírka se musí uskutečnit do konce března, kdy končí vegetační klid. Vybrané stromy jsou už označené barevnou tečkou. O kácení v této časti města se ale nemluví poprvé. Jedna anketa se už uskutečnila v roce 2011, když se plánovala rekonstrukce této ulice. Podruhé se možnou probírkou stromořadí zabývalo zastupitelstvo o tři roky později.

Ovšem už od února se část obyvatel Příbrami proti tomuto rozhodnutí bouří především na sociálních sítích. K největším kritikům patří spolek Ekolis, který se věnuje ochraně dřevin a zachování zeleně v Příbrami a Vladimír Srnka. Vadí jim, že padne šest desítek vzrostlých stromů, přitom by podle nich stačilo jednotlivé koruny odborně prořezat. Podle reakcí členů spolku nebo i Vladimíra Srnky je totiž problém v tom, že se o stromy nikdo léta nestaral a nechal je dorůst do současného stavu. Dále kritikům zásahu vadilo, že za poraženou šedesátku stromů město vysadí pouze 5 nových lip.

Ovšem Běla Komancová z městského odboru životního prostředí uvádí v oznámení spolku Ekolis, že pro pokácení stromů se v anketě vyjádřilo 71% z těch domácností, které se aktivně zapojily do ankety. Tento výsledek prý vyplývá z odevzdaných odpovědí. Po dalším jednání se spolkem Ekolis došlo nakonec ke kompromisu, který ve čtvrtek nabyl právní moci. Za pokácené stromy město vysadí v ulici a přilehlých dvorech celkem 39 kusů dřevin (20 ks keřů a 19 ks stromů). Dále pak za provedené kácení dojde k provedení zdravotních a bezpečnostních řezů u ponechaných stromů z důvodu zajištění jejich zdárného vývoje a provozní bezpečnosti (nezaměňovat s řezem redukčním). Samotné provedení kácení je plně v kompetenci technických služeb.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: RC








Další články

Pod ostružinovou strání se začal psát příběh brdského lesa Pod ostružinovou strání se začal psát příběh brdského lesa Po dusivých vedrech konečně přišla úleva a příroda si mohla zhluboka oddechnout. Věděl … Příroda Děti na sociálních sítích: Co skutečně říká zákon a jakou roli hrají rodiče Děti na sociálních sítích: Co skutečně říká zákon a jakou roli hrají rodiče Máte doma dítě mladší 15 let? A věděli jste, že téměř 80 % dětí v tomto věku už … Osobák skončil pod traktorem Osobák skončil pod traktorem V pátek 16. ledna přibližně v půl desáté dopoledne zasahovaly složky integrovaného … Ples města Březnice: slavnostní večer plný hudby, tance a elegance Ples města Březnice: slavnostní večer plný hudby, tance a elegance Kulturní dům v Březnici ožije v sobotu 17. ledna slavnostní atmosférou tradičního … Jak bezpečně jezdit, když se na silnici střídá voda, led a sníh Jak bezpečně jezdit, když se na silnici střídá voda, led a sníh Zimní silnice umí překvapit hlavně tam, kde se během pár metrů střídá voda, led a … Ceny benzinu a nafty v Příbrami zůstávají stejné jako před týdnem Ceny benzinu a nafty v Příbrami zůstávají stejné jako před týdnem Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 30,90 Kč do 33,50 … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Myslivecké plesy a pestrý hudební program Tipy na víkend: Myslivecké plesy a pestrý hudební program O víkendu si budete moci zavzpomínat na Hanu Hegerovou, poslechnout si blues-rockové … Kdy s dětmi k zápisu? Příbramské školy otevírají termíny už od ledna Kdy s dětmi k zápisu? Příbramské školy otevírají termíny už od ledna Zápisy do prvních tříd proběhnou letos v Příbrami dříve než obvykle — od 16. ledna do … Školství Kruh se uzavírá: v Drakovně bude znovu kavárna. Prostory si pronajal provozovatel dvou příbramských restaurací Kruh se uzavírá: v Drakovně bude znovu kavárna. Prostory si pronajal provozovatel dvou příbramských restaurací Po více než sto letech se do přízemí Drakovny vrací kavárna. V místech, kde na počátku … Nepřehlédněte
Tři týdny strachu, naděje a vyčerpání. Příběh fenky Týny spojil desítky lidí Tři týdny strachu, naděje a vyčerpání. Příběh fenky Týny spojil desítky lidí Začalo to nenápadně. Dvě feny utekly ze zahrady rodinného domu. Jedna se brzy našla. …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz