16. 9. svátek má Ludmila

Rozhledna na Třemšíně byla oceněna v soutěži Dřevěná stavba roku 2019. Na stavbu však nejsou finance

28. srpna 2019   (13:50)
Rozhledna na Třemšíně byla oceněna v soutěži Dřevěná stavba roku 2019. Na stavbu však nejsou finance

Vítězný projekt splnil přísné ekologické nároky, stavbě dali zelenou i archeologové. Pražské Arcibiskupství však nezískalo dotaci a stavba je tak nyní nerealizovatelná


Výškové stavby se na Třemšíně budovaly již od počátku 19. století. Ne vždy se jednalo o typické rozhledny, lidé si k nim však vždy cestu našli. Krásný výhled na Brdy a vrcholky Šumavy jim za to stál. Stejně tak to bylo s věží, která stála na Třemšíně ještě před čtyřmi lety. Ta sloužila hned několika účelům. Využívala ji armáda, ornitologové, sloužila i jako požární hláska. Měřila sice jen 8 metrů a místo rozhledu do dáli nabízela jen pohled do okolních stromů, turisté si ji však přesto oblíbili. Pro svůj špatný stav byla od roku 2012 nepřístupná a v roce 2015 definitivně zpečetil její osud lesní požár, při kterém lehla popelem.

Pozemky na vrchu Třemšín již po staletí spravuje Arcibiskupství pražské. To také nyní usiluje o vybudování nové rozhledny.

„První rozhlednu nechal kolem roku 1845 postavit arcibiskup Schrenk z Notzingu, v jeho duchu pokračoval roku 1888 kardinál Schönborn. Dva arcibiskupové rozhlednu v minulosti vybudovali, my bychom nyní chtěli také,“ uvedl pro pribram.cz MgA. Stanislav Zeman, PhD., MBA., tiskový mluvčí Arcibiskupství pražské.

Na místě původních staveb jsou pozůstatky gotického hradu, plán stavby tedy zpočátku blokovaly archeologické problémy. Nakonec se však podařilo pro rozhlednu najít vhodné místo i vhodný projekt. Ten letos získal cenu veřejnosti v soutěži Dřevěná stavba roku 2019. Rozhledna bude vysoká přes 30 metrů, aby dosáhla nad koruny zdejšího lesního porostu. 

Vítězný návrh splnil přísné konstrukční i ekologické podmínky
Pro stavbu rozhledny bude použito dřevo z Polesí Rožmitál (vč. Třemšína). Těžba byla provedena v prosinci 2018 dle principů „lunárního dřeva“. Proběhla v novoluní bez okamžitého odvětvování a po dobu tří týdnů byly kmeny ponechány ve spádu korunami dolů. Dále budou kulatinové výřezy ručně odkorněny a dočištěny tak, aby poslední letokruh byl co nejvíce zachován. Získá se tak velmi stabilní konstrukční dřevo s vysokou životností a s vyváženou bilancí vlhkosti bez nutnosti zvláštních energetických vstupů pro jeho následné zpracování.

Návrh konstrukce byl uzpůsoben tak, aby zásah do třemšínské přírody byl co nejmenší
Vrch Třemšín se nachází v I. zóně CHKO Brdy a zároveň v území s archeologickými nálezy. Proto bude příprava konstrukce v maximální možné míře prováděna mimo místo stavby. Následně bude konstrukce montována v přiměřených částech s minimalizovanou mechanizací přímo na místě. 

Na stavbu bylo vydáno stavební povolení, Arcibiskupství pražské však v této chvíli nemůže stavbu zahájit.

„Neobdrželi jsme dotaci od Ministerstva pro místní rozvoj, kůrovcová kalamita snižuje množství disponibilních finančních prostředků. Reálně hrozí 19 % zdanění finanční náhrad za nevrácený majetek, navíc stoupají ceny stavebních prací,“  uvedl pro pribram.cz Stanislav Zeman.

Na dechberoucí výhled z vrchu Třemšín si tedy budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Výškové stavby se na Třemšíně budovaly již od …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto Atelier Jan BrotánekDalší články

Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát V sobotu 14. září se v areálu zříceniny gotického hradu Vrškamýk konal pátý ročník pivoslávy 16. září 2019   (06:27) Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Celodenní veselí přilákalo spoustu pocestných 15. září 2019   (17:19) Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Ve čtvrtek 29. srpna v brzkých ranních hodinách vyrazila osmičlenná skupina členů SDH Březové Hory na čtyřdenní cestu do zahraničí. Cílem bylo partnerské město Hoorn v Severním Holandsku. 15. září 2019   (14:55) Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu V nedýchatelném prostředí hořícího domu zahynuli dva psi. 15. září 2019   (12:14) Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram 6:0 (3:0). V sobotu 14. září zavítala v 9. kole FORTUNA:LIGY Příbram do města automobilového průmyslu 15. září 2019   (11:57) Rozpadá se až 45 procent manželství.  Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Rozpadá se až 45 procent manželství. Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Z údajů České statistického úřadu vyplývá, že v posledních letech rozvodovost v Česku klesá 15. září 2019   (09:45) Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Divadlo, které několikrát měnilo název (Městské divadlo, Divadlo Příbram, Krajské divadlo až po současný Divadlo Antonína Dvořáka podle slavného hudebního skladatele, ne prvního ředitele), je v současnosti významnou regionální divadelní scénou. 15. září 2019   (07:42) Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Policisté se snažili muže zachránit. 14. září 2019   (21:50) Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Uvnitř budovy byla propanbutanová lahev, hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích. 14. září 2019   (21:17) Tři metry k životu: Hasičům blokují průjezd špatně zaparkovaná auta Tři metry k životu: Hasičům blokují průjezd špatně zaparkovaná auta Pátek třináctého byl ve znamení Dne požární bezpečnosti. Projeli jsme s hasiči příbramská sídliště. 14. září 2019   (17:57)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz