28. 11. svátek má René
Roušky v zimě chřipku prakticky zastavily, teď na podzim se šíří jiné viry

19. října 2021   (17:19)
Roušky v zimě chřipku prakticky zastavily, teď na podzim se šíří jiné viry
foto: ilustr/pixabay

Už v polovině září začali dětští praktičtí lékaři upozorňovat, že jejich ordinace jsou přetížené dětmi s respiračními infekcemi.


Poslední chřipkovou epidemii, která se očekávala letos začátkem roku, se díky nošení roušek a respirátorů podařilo podle odborníků prakticky zastavit, pokles případů byl asi o 95 procent. Teď na podzim se ale v populaci začaly více šířit jiné akutní respirační infekce (ARI), nemocné jsou zejména nejmenší děti. Vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) o jejich šíření. Na vyšší nemocnost poukazují i lékaři, média přinesla i informace o naplnění dětských oddělení nemocnic v některých krajích pacienty s těžkými respiračními infekcemi.

"Roušky zastavily šíření chřipky, adenovirů i RSV, je to vidět z dat Národní referenční laboratoře. Byl jen COVID a občas rhinovirus. Upozorňovali jsme, že se tyto nemoci vrátí až sundáme ochranu dýchacích cest, protože imunita na respirační viry není trvalá," napsal na twitteru molekulární biolog Marián Hajdúch. RSV je respirační syncytiální vir, který se obvykle šíří v období před nástupem chřipky.
Podle imunologa Václava Hořejšího to ale nejde chápat tak, že roušky zničily lidem imunitu. V rozhovoru pro iDnes řekl, že vliv u dětí mělo spíš uzavření škol. "Děti se dlouhou dobu nestýkaly a nebyly permanentně vystavovány běžným virům, proti kterým vzniká jenom krátkodobá imunita. Tudíž, když ji neposilují stykem s ostatními lidmi, tak když se dostanou do kolektivu, tak to dostanou. Například nachlazení," uvedl.
Už v polovině září začali dětští praktičtí lékaři upozorňovat, že jejich ordinace jsou přetížené dětmi s respiračními infekcemi. Podle dat SZÚ bylo za minulý týden téměř 5700 případů ARI na 100.000 dětí do pěti let, za týden jich přibylo skoro o pětinu. Z nich asi dvě procenta měly těžký průběh.

U žáků základních škol bylo případů asi 2600, u středoškoláků necelé 2000. Průměr za celou populaci byl přes 1400 případů. Data SZÚ ale neposkytují všechny ordinace, hlásí je jen část lékařů a pak se podle jejich výsledků dopočítávají čísla za celou populaci. Chřipka se mezi nimi zatím prakticky neobjevuje.
Z dlouhodobých dat o počtech ARI v ČR vyplývá, že v letech 2018 až 2020 začal strmý nárůst po letních prázdninách, obvykle se ale zastavil kolem 1200 případů na 100.000 lidí díky přerušení kontaktů mezi lidmi vánočními prázdninami. Epidemie chřipky pak začátkem roku počet případů navýšila ke zhruba 1750 až 2000 na 100.000 obyvatel. Odezněla obvykle v březnu.
Loni sice nárůst případů ve druhé polovině roku začal, skončil ale zhruba na 600 případech na 100.000 obyvatel. Právě loni v říjnu bylo zpřísněno nošení roušek dokonce venku nebo v autech a v únoru, kdy obvykle chřipková epidemie vrcholí, pak začalo být povinné nosit respirátor jako lepší ochranu dýchacích cest.
Po letošním poklesu případů v době chřipkové epidemie o 95 procent proti předchozí sezónně není podle odborníků snadné předvídat, jaká epidemie dorazí příští rok. V letech před příchodem epidemie covidu-19 se obvykle nakazilo pět až deset procent dospělých a zhruba čtvrtina dětí. Podle odborníků by lidé měli nosit roušky v době chřipkové epidemie i do budoucna, pokud na sobě pociťují příznaky, protože zabrání nákaze dalších lidí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka

Další články

Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta Příbrami Jan Konvalinka společně se starostkou Lhoty u Příbramě Evou Drmlovou … Na Příbramsku hrozí do pondělního poledne náledí a zmrazky Na Příbramsku hrozí do pondělního poledne náledí a zmrazky Pozor by si měli dát především řidiči. Díky inovacím bude zvýšení ceny tepelné energie z Energo Příbram mírnější než u konkurence Díky inovacím bude zvýšení ceny tepelné energie z Energo Příbram mírnější než u konkurence K úpravě ceny dojde s účinností od 1. 1. 2022. V Příbrami rozsvítili vánoční strom, letos podruhé bez diváků V Příbrami rozsvítili vánoční strom, letos podruhé bez diváků Epidemie koronaviru opět překazila adventní akce. Letos bude dobře pozorovatelný meteorický roj Geminidy Letos bude dobře pozorovatelný meteorický roj Geminidy Geminidy patří k nejaktivnějším a nejpravidelnějším meteorickým rojům. Zajímavé jsou … Vánoční čas přichází. Zapalme svíci naděje Vánoční čas přichází. Zapalme svíci naděje Za pár hodin budeme zapalovat první svíci na našem věnci. Připomeňme si, čím je první … Našli bydlení i práci. Služba pro lidi bez domova hlásí úspěšný rok Našli bydlení i práci. Služba pro lidi bez domova hlásí úspěšný rok Pro rok 2022 plánuje Nízkoprahové denní centrum a Noclehárna v Příbrami rozšíření … Dárek v krabici od bot? K dalšímu ročníku charitativní akce se připojíte v Příbrami a Dobříši Dárek v krabici od bot? K dalšímu ročníku charitativní akce se připojíte v Příbrami a Dobříši Věnovat dárky dětem v tíživé sociální situaci je možné na sběrných místech až do 5. … První fáze změny parkování v Příbrami by se měla spustit na jaře První fáze změny parkování v Příbrami by se měla spustit na jaře Zajištění dopravního značení a parkovacích automatů vyjde na zhruba 10 milionů …
Bedna: Klienty zajímalo, zda koronavirus skutečně existuje Bedna: Klienty zajímalo, zda koronavirus skutečně existuje Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Bedna v Příbrami má za sebou náročný rok i …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz