14. 8. svátek má Alan




Roušky budou muset lidé nosit od středy venku i v autě, uvedl Prymula

19. října 2020   (19:08)
Roušky budou muset lidé nosit od středy venku i v autě, uvedl Prymula
foto: pribram.cz, ČTK

Novou povinnost dnes schválila vláda.


Počet lidí, kteří se s nemocí covid-19 léčí v nemocnicích, stoupl za den o dalších 202. Hospitalizovaných tak bylo v neděli 3721 nakažených, přičemž 589 z nich vyžaduje intenzivní péči. Do statistik přibylo oproti ranním údajům dalších 79 úmrtí, počet zemřelých se tak zvýšil na 1501. Do dnešního večera přibylo zatím 4086 potvrzených případů covidu, to je skoro dvakrát víc než do 18:00 minulé pondělí. Nakažených je nyní v Česku téměř 104.000.

Nosit roušku bude od středy povinné i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Výjimku budou mít členové jedné rodiny nebo lidé při sportování. Novou povinnost dnes schválila vláda, informoval ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). O případném zavedení lockdownu se tento týden na vládě podle ministra Prymuly diskutovat nebude. Podle něj musí opatření prokázat účinnost za 14 dní.
"Ve všech zastavěných prostorách jsou nyní povinné roušky v případě, že se jedná o setkání v menší než dvoumetrové vzdálenosti a nejde o členy jedné rodiny. Mimo zastavěné oblasti roušky požadovány nadále nejsou," uvedl k tomu ministr na tiskové konferenci po jednání vlády.
"Čím je chladnější počasí, tím narůstá význam roušek venku," dodal Prymula. Tím, že se na jaře zavedly, se podle něho snížil i výskyt jiných běžných respiračních chorob. Povinné budou také roušky v autě, pokud v něm člověk nepojede sám nebo jen se členy své rodiny.

Že se znovuzavedení nošení roušek venku zvažuje, potvrdil Prymula i hlavní hygienička Jarmila Rážová už v pátek. Prymula ale tehdy řekl, že "v těchto dnech" se další opatření přijímat nebudou.
Nošení roušek při pohybu mimo domov bylo v Česku povinné od poloviny března, postupně bylo zmírňováno. Nejdříve se přestaly nosit venku, ve většině vnitřních prostor zůstaly do 1. července. Znovu měly být ve většině vnitřních prostor a vozů hromadné dopravy zavedené od 1. září, už v polovině srpna to navrhoval tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nakonec byly znovu povinné až od 10. září.
O případném zavedení lockdownu nebude vláda tento týden jednat
O případném dalším omezení života v Česku, takzvaném lockdownu, se podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) nebude diskutovat na vládě ani ve středu, ani tento týden. Řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání vlády. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) o víkendu řekl, že by se mělo rozhodovat už podle počtu testovaných koncem tohoto týdne.
"Základní opatření by měla platit minimálně 14 dnů, abychom věděli, že mají nějaký dopad. Nemyslím si, že by to bylo ve středu nebo kdykoliv tento týden," řekl dnes Prymula. Za základní opatření ministr označil uzavření škol a restaurací, sportu a kultury a omezení shromažďování na šest osob. Školy jsou i pro žáky 1. stupně základních škol zavřené do 2. listopadu, další opatření platí do konce nouzového stavu, který je prozatím do 3. listopadu.
Minulý týden Prymula a premiér Andrej Babiš (ANO) uvedli, že protikoronavirová opatření se budou postupně uvolňovat podle toho, jak se podaří snížit takzvané reprodukční číslo, které popisuje průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. V pátek se podle epidemiologů dostalo na 1,4 z 1,5 předchozí víkend. Prymula zároveň uvedl, že nakažení koronavirem budou přibývat ještě deset dní až dva týdny, tedy do konce října. Poté by mohlo podle něj jít o takzvaný udržovací režim. "Platila by opatření, která nejsou tak bolestivá, jako je nošení roušek," uvedl ministr. Podle něj by se mohl obnovit sport alespoň bez diváků nebo v omezených podmínkách otevřít kulturní instituce.
Vláda kvůli nárůstu počtu nakažených nemocí covid-19 zpřísnila opatření od minulé středy, kdy vedle restaurací, barů a klubů zavřela i školy, s výjimkou mateřských a speciálních, a omezila shromažďování na nejvýš šest lidí. Je také zakázáno pít alkohol na veřejně přístupných místech.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Jakub Pečenka








Další články

Překonali jsme hranici 35 000. A k tomu 11 000 na Instagramu. Příbram.cz roste díky vám Překonali jsme hranici 35 000. A k tomu 11 000 na Instagramu. Příbram.cz roste díky vám Překročili jsme další hranici, která ještě před rokem vypadala jako něco, co se nás … NEPŘEHLÉDNĚTE Obořištěm zazní burácení historických motorů. Na 8. sraz veteránů dorazí desítky unikátních strojů Obořištěm zazní burácení historických motorů. Na 8. sraz veteránů dorazí desítky unikátních strojů Milovníci historických automobilů a motocyklů by si měli v kalendáři zakroužkovat … NEPŘEHLÉDNĚTE Policie udeřila na nenávistné komentáře! Kvůli příbramskému Pride prověřuje desítky příspěvků Policie udeřila na nenávistné komentáře! Kvůli příbramskému Pride prověřuje desítky příspěvků Už tuto sobotu se v Příbrami uskuteční vůbec první Pride, tedy pochod LGBT komunity. … AKTUÁLNĚ Pohonné hmoty v Příbrami: Nejlevnější benzin i naftu pořídíte u Silmetu Pohonné hmoty v Příbrami: Nejlevnější benzin i naftu pořídíte u Silmetu Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,89 Kč do 41,90 Kč … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Svatohorská poutní slavnost, živá Marie Terezie i pilotní ročník Příbram Pride! Tipy na víkend: Svatohorská poutní slavnost, živá Marie Terezie i pilotní ročník Příbram Pride! Centrem dění tohoto víkendu bude nejen Svatá Hora, kde se bude konat další poutní … NEPŘEHLÉDNĚTE Hladina Orlíku padá o metr týdně. U Zvíkova už kvete voda — fotogalerie z místa Hladina Orlíku padá o metr týdně. U Zvíkova už kvete voda — fotogalerie z místa Orlická přehrada zažívá největší pokles hladiny za poslední desítky let. V nádrži … FOTOGALERIE Léky na cukrovku změnily svět. Mounjaro a Wegovy lámou rekordy, pomáhají s obezitou a mění nejen americkou společnost Léky na cukrovku změnily svět. Mounjaro a Wegovy lámou rekordy, pomáhají s obezitou a mění nejen americkou společnost Dvě největší globální firmy vyrábějící léky na cukrovku a obezitu oznámily výsledky za … ZDRAVOTNICTVÍ Bouračka? Lísteček za stěrač nestačí! Řidič může přijít o tisíce i o řidičák Bouračka? Lísteček za stěrač nestačí! Řidič může přijít o tisíce i o řidičák Stačí nehoda na parkovišti, poškozená značka nebo svodidla a problém může být mnohem … Solvayovy lomy lákají na jízdu vláčkem i jedinečný pohled do historie těžby Solvayovy lomy lákají na jízdu vláčkem i jedinečný pohled do historie těžby Jen kousek od obce Svatý Jan pod Skalou se ukrývá místo, kde se snoubí průmyslová … TIP NA VÝLET
Drama v MOL Cupu: Spartak Příbram potrápil třetiligového favorita z Písku Drama v MOL Cupu: Spartak Příbram potrápil třetiligového favorita z Písku Spartak šel do vedení už v úvodu a proti třetiligovému Písku se dokázal vrátit a … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz