29. 5. svátek má Maxim




Roste počet akutních respiračních nemocí, chřipka nejvíc u dětí

9. prosince 2022   (11:08)
Roste počet akutních respiračních nemocí, chřipka nejvíc u dětí
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka

Dominantní jsou v současné době takzvané RSV viry, kapénkové infekce projevující se jako nachlazení trvající dva až osm dní.


V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI) včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů (RSV). V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. SZÚ ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

"Ve 48. týdnu 2022 se nemocnost ARI v ČR zvýšila o téměř 15 procent. Nárůsty nemocnosti jsou evidovány ve všech krajích a ve všech věkových skupinách, což odpovídá zvyšujícím se počtům pozitivních záchytů chřipkových virů a dalších respiračních agens v populaci," uvedl ústav.
Dominantní jsou v současné době takzvané RSV viry, kapénkové infekce projevující se jako nachlazení trvající dva až osm dní. Jejich epidemie se pravidelně objevují od listopadu do ledna, nejméně jednou se nakazí většina dětí do dvou let. "RSV je také na vzestupu od října, přičemž asi 20 zemí a oblastí zažívá zesílenou aktivitu RSV," uvedl SZÚ.
S covidem-19 je v současné době v ČR hospitalizováno zhruba 730 pacientů z nich 50 na jednotkách intenzivní péče. V posledních třech týdnech počty znovu mírně rostou, ještě na začátku října se ale blížily dvěma tisícům. Mírně v posledních týdnech rostou i počty pozitivně testovaných lidí, odborníci ale upozorňují, že na testy chodí jen část lidí, kteří mají příznaky.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Běžecké kluby místo seznamek? Single lidé mění Tinder za společné kilometry Běžecké kluby místo seznamek? Single lidé mění Tinder za společné kilometry Ještě před pár lety byly běžecké kluby hlavně o sportu. Dnes se z nich stále častěji … ZAJÍMAVOSTI Kam vyrazit s dětmi? Příbramsko zaplaví dětské dny plné her, soutěží i pohádek Kam vyrazit s dětmi? Příbramsko zaplaví dětské dny plné her, soutěží i pohádek Začátek června tradičně patří dětem. Mezinárodní den dětí, který připadá na 1. června, … ZAJÍMAVOSTI Vypuštěná rysice už běhá po Brdech. Telemetrický obojek prozradil, že se pohybuje v místech, kde se objevují rysí samci Vypuštěná rysice už běhá po Brdech. Telemetrický obojek prozradil, že se pohybuje v místech, kde se objevují rysí samci /FOTO, VIDEO/ Minulý pátek byla v Chráněné krajinné oblasti Brdy navrácena do přírody … BLESKOVÁ ZPRÁVA Tipy na víkend: Noc kostelů, první dětské oslavy a divadelní festival pod širým nebem Tipy na víkend: Noc kostelů, první dětské oslavy a divadelní festival pod širým nebem Na tento víkend připadá 7. ročník festivalu KAHAN Jana Balady. Díky němu uvidíte v … NEPŘEHLÉDNĚTE Havárie kamionu s nákladem štěrku zablokovala silnici I/18 u Dublovic Havárie kamionu s nákladem štěrku zablokovala silnici I/18 u Dublovic Vážná dopravní nehoda v pátek dopoledne zcela ochromila provoz na silnici I/18 na … AKTUÁLNĚ Festival Kahan 2026 startuje sezónu: Hudba, divadlo a silná vzpomínka v lesním divadle Festival Kahan 2026 startuje sezónu: Hudba, divadlo a silná vzpomínka v lesním divadle Lesní divadlo Na Skalce se opět rozezní hudbou a zaplní diváky. Už 29. května od 17:00 … KULTURA Miliony za hřiště? Dokumenty kolem dotace pro FK Příbram  otevírají otázky nad náklady akademie Miliony za hřiště? Dokumenty kolem dotace pro FK Příbram otevírají otázky nad náklady akademie Podklady fotbalové akademie FK Příbram k městské dotaci za rok 2024 vyvolávají otázky … Tichá hrozba na dvou kolech: Když se moderní trend mění v krvavou loterii Tichá hrozba na dvou kolech: Když se moderní trend mění v krvavou loterii Rychlé, tiché, ale čím dál častěji také smrtící. Elektrické koloběžky zaplavily … NEPŘEHLÉDNĚTE První týdny otcovství mění mužům mozek. Vědci popsali, co se děje v hlavách čerstvých tátů První týdny otcovství mění mužům mozek. Vědci popsali, co se děje v hlavách čerstvých tátů Vědci dlouho věděli, že mateřství zásadně mění ženský mozek. Ale co otcové? Nová … LIFESTYLE
Kozárovická 20 láká na nové trasy i krásy a přírodu kolem Orlické přehrady Kozárovická 20 láká na nové trasy i krásy a přírodu kolem Orlické přehrady Již 14. ročník oblíbeného pochodu Kozárovická 20 se uskuteční už tuto sobotu 30. … TIP NA VÝLET
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz