21. 5. svátek má Monika




Rok zdržení kvůli stížnosti, která neobstála. Dálnice D3 má zelenou

5. října 2025   (16:00)
Rok zdržení kvůli stížnosti, která neobstála. Dálnice D3 má zelenou
foto: Ředitelství silnic a dálnic / se souhlasem

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost ekologických spolků, které napadaly výjimky ze zákonné ochrany živočichů na plánovaném úseku dálnice D3. Rozhodnutí je pravomocné a potvrdilo, že odborné posudky i kompenzační opatření byly v pořádku. Spor zdržel přípravu stavby o téměř rok — bez reálného dopadu na projekt. Stavba směrem k Rakousku tak může pokračovat.


Tím se odblokoval důležitý krok v povolovacím procesu, který směřuje k vydání územního rozhodnutí. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se tím potvrzuje, že odborné posudky i navržená kompenzační opatření byly zpracovány kvalitně a v souladu se zákonem.

„Opakované potvrzení výjimek dosvědčuje, že jsme zvolili správnou cestu. Dopady na životní prostředí jsme nejen detailně posoudili, ale také navrhli konkrétní kompenzace, které jsme veřejně představili obyvatelům dotčených obcí,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Zdržení? Téměř rok
Soudní přezkum výjimek trval téměř rok a zpomalil přípravu stavby. V mezičase však pokračovaly práce na geodetickém oddělování pozemků, znaleckých posudcích a přípravě kupních smluv. Probíhá také geotechnický průzkum pro plánovaný tunel Prostřední vrch, který bude dlouhý 950 metrů a vznikne ražbou průzkumné štoly.

Dálnice až k Rakousku
A to ocení i obyvatelé Příbrami. I když většina z nás míří na jih přes Písek, celkové odlehčení přetížené silnice I/3 a postupné budování dálničního spojení směrem k Českým Budějovicím přinese úlevu i této trase. Každý krok k lepší infrastruktuře v jižních Čechách znamená pohodlnější, bezpečnější a rychlejší cestování – nejen pro místní, ale i pro všechny, kdo regionem pravidelně projíždějí.

Stavba tohoto úseku by měla začít v roce 2028, trvat čtyři roky a stát 17,5 miliardy korun bez DPH.





Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Ředitelství silnic a dálnic / se souhlasem
autor: Ludmila Zelenková








Další články

Májovky v Dobříši: Kolotoče, adrenalin a MIG 21 v hlavní roli Májovky v Dobříši: Kolotoče, adrenalin a MIG 21 v hlavní roli Dobříš se opět promění v místo, kde to žije od rána do večera – DOBŘÍŠSKÉ MÁJOVÉ … KULTURA Ceby benzinu šly v Příbrami nahoru, nejlevněji naplníte nádrž u Silmetu a Prim Ceby benzinu šly v Příbrami nahoru, nejlevněji naplníte nádrž u Silmetu a Prim Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 40,99 Kč do 44,40 Kč … DOPRAVA Atommuzeum v Brdech vás zavede do časů studené války Atommuzeum v Brdech vás zavede do časů studené války Hluboko v brdských lesích se ukrývá místo, které bylo kdysi jedním z nejstřeženějších … TIP NA VÝLET Rožmitál investuje do oprav chodníků, silnic i bezpečnosti ve městě Rožmitál investuje do oprav chodníků, silnic i bezpečnosti ve městě Město Rožmitál pod Třemšínem pokračuje v jarních investicích do oprav chodníků, … Příbram čeká víkendový nářez: Svatohorský Downtown slaví 10 let. Dorazí vítěz Asia Express i rapové legendy PSH Příbram čeká víkendový nářez: Svatohorský Downtown slaví 10 let. Dorazí vítěz Asia Express i rapové legendy PSH Historické centrum Příbram už tuto sobotu ovládne adrenalin, hluk kol, skoky mezi zdmi … SPORT Drama kolem výborů, krácená dotace pro HC Příbram a dotaz na „náhubkový“ řád. Zastupitelstvo tentokrát jelo rychle, ale bylo o čem mluvit Drama kolem výborů, krácená dotace pro HC Příbram a dotaz na „náhubkový“ řád. Zastupitelstvo tentokrát jelo rychle, ale bylo o čem mluvit Ve středu 20. května se příbramští zastupitelé sešli na dalším jednání. A i když šlo o … POLITIKA Kultura, která spojuje celý region: Březnicko čeká rok s loutkami Kultura, která spojuje celý region: Březnicko čeká rok s loutkami Malí i velcí diváci, milovníci pohádek, loutek a kouzelných příběhů – zbystřete. Od … KULTURA Sledujte s námi! Ve středu v 16:00 zasedá příbramské zastupitelstvo. Co se bude řešit? Sledujte s námi! Ve středu v 16:00 zasedá příbramské zastupitelstvo. Co se bude řešit? Ve středu 20. května od 16:00 se v jednacím sále na náměstí T. G. Masaryka opět sejdou … ON-LINE PŘENOS Licenční komise FAČR neudělila v první instanci licenci čtyřem klubům. Mezi nimi je i FK Příbram Licenční komise FAČR neudělila v první instanci licenci čtyřem klubům. Mezi nimi je i FK Příbram Licenční komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) v první fázi licenčního řízení … SPORT
Lesem v Brdech občas otřese exploze. Pyrotechnici tam likvidují ostrou munici Lesem v Brdech občas otřese exploze. Pyrotechnici tam likvidují ostrou munici Exploze občas vyleká obyvatele pod brdskými hřebeny a pochopitelně i turisty, co se … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz