18. 4. svátek má Valérie

Rodinná farma na Příbramsku umožňuje přímý kontakt se zvířaty

NEJČTENĚJŠÍ
15. května 2024   (08:13)
Dalších 11 fotografií v galeriiRodinná farma na Příbramsku umožňuje přímý kontakt se zvířaty
foto: pribram.cz / Tomáš Pečenka

Na pozemku o velikosti tří hektarů je k vidění třicet zvířat a majitelé umožňují návštěvníkům na kilometrové trase poznat, jak dokáže splynout člověk s přírodou.


Nedaleko Příbrami se v malé obci Homole nachází rodinná farma, která nabízí unikátní zážitek z poznávání zvířat. Mimo krásnou podívanou se zde mohou vyřádit i malé ratolesti, které se krátkou procházkou sblíží s přírodou. Nechybí ani dětské hřiště, vyhlídka pro zamilované či občerstvení. Je zde vybudováno i parkoviště, které nabízí zhruba osm míst.

„Všechna zvířata na farmě chováme celoročně venku, v přírodě, v souladu s jejich přirozenými potřebami. Dbáme především na welfare (pohodu) zvířat. Díky tomu jsou zvířata v dobré zdravotní kondici a zvěrolékaře skutečně potřebují jen při úrazu, nebo při povinných a preventivních zdravotních kontrolách. Všechny pastviny jsou bezpečně oploceny, aby nedošlo k přenosu nákazy. Jedná se tedy o uzavřený chov. Nepoužíváme žádná koncentrovaná krmiva. Zdrojem potravy se stává pouze pastva a v zimním období kvalitní seno a jádro. Nehnojíme průmyslovými hnojivy a půda dostává živiny přirozeným způsobem od zvířat,“ uvádí rodinná farma na svých webových stránkách.
„Všechna zvířata na farmě chováme celoročně …
foto: pribram.cz / Tomáš Pečenka
Činnost rodinné farmy sahá až k přelomu 18. a 19. století. Několik generací zde obdělávalo malý kus půdy a chovala se zde hospodářská zvířata zejména pro vlastní živobytí. Dochovala se i původní rolnická roubená chata, která je nyní národní kulturní památkou. V roce 1964 byli majitelé nuceni předat hospodářství na bezmála 30 let družstvu a státnímu statku. Do rukou původních vlastníků se farma vrátila až v roce 1993. Chovali zde prasata, skot a na necelých osmi hektarech bylo pěstováno obilí.
Činnost rodinné farmy sahá až k přelomu 18. a …
foto: pribram.cz / Tomáš Pečenka
V roce 2010 byla farma přebudována a byl založen farmový chov zvěře, jmenovitě daňka skvrnitého a muflonů. Je umístěna v členitém prostředí, kde se střídají louky, stráně, pastviny smíšené lesy a ve spodní části protéká místní potůček. Celá farma je z větší části obklopena lesem a nachází se na okraji jižní části osady Homole. Zmíněný roubený dům je dokladem lidové architektury na Příbramsku z přelomu 18. a 19. století. Dochovala se v něm i řada historických prvků, jako například pec s kamny nebo dveře se skládanou výplní. Sedlová střecha je krytá eternitem a zadní štít je obložen eternitovými šablonami.

Mimo jelenů, daňků a muflonů jsou k vidění i další zvířata jako například pávi, kozy, divocí králíci nebo bažanti s koroptvemi a další. Přibližně kilometrová trasa mezi výběhy nabízí také rozlehlé dětské hřiště, na kterém si mohou mezi zvířaty hrát i ti nejmenší. Je zde dokonce možnost adopce jednotlivých zvířat. Obec Homole se nachází na trase Dobříš – Sedlčany mezi obcemi Drhovy a Borotice.

Fotogalerie

Rodinná farma na Příbramsku umožňuje přímý kontakt se zvířaty (1) Rodinná farma na Příbramsku umožňuje přímý kontakt se zvířaty (2) Rodinná farma na Příbramsku umožňuje přímý kontakt se zvířaty (3) Rodinná farma na Příbramsku umožňuje přímý kontakt se zvířaty (4) Rodinná farma na Příbramsku umožňuje přímý kontakt se zvířaty (5) Rodinná farma na Příbramsku umožňuje přímý kontakt se zvířaty (6) Rodinná farma na Příbramsku umožňuje přímý kontakt se zvířaty (7) Rodinná farma na Příbramsku umožňuje přímý kontakt se zvířaty (8) Rodinná farma na Příbramsku umožňuje přímý kontakt se zvířaty (9) Rodinná farma na Příbramsku umožňuje přímý kontakt se zvířaty (10) Rodinná farma na Příbramsku umožňuje přímý kontakt se zvířaty (11)

foto: pribram.cz / Tomáš Pečenka

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Bitva o „vlastní“ dálnici: Ferrari na D4 nebylo klukovinou, ale vzkazem státu Bitva o „vlastní“ dálnici: Ferrari na D4 nebylo klukovinou, ale vzkazem státu Zatímco sociální sítě baví videa červeného monopostu Ferrari na D4, v zákulisí zuří … NEPŘEHLÉDNĚTE Dřípatka horská: brdská kráska z přítmí starých smrčin Dřípatka horská: brdská kráska z přítmí starých smrčin Jsou rostliny, které v krajině nepřehlédnete, a pak takové, které musíte hledat. Mezi … POZNÁVÁME BRDY Bude to drama? Ředitelka školky z Příbramska míří do Prostřeno! Bude to drama? Ředitelka školky z Příbramska míří do Prostřeno! Oblíbený pořad Prostřeno! zamíří do Prahy a Středočeského kraje a chybět nebude ani … LIFESTYLE Příbram zasáhne šipkařská horečka! MČR v šipkách je tady! Příbram zasáhne šipkařská horečka! MČR v šipkách je tady! Připravte se na pořádnou dávku adrenalinu, napětí a skvělé sportovní atmosféry! V … SPORT Tipy na víkend: Farmářské i bleší trhy, festival chutí i bohatý kulturní program Tipy na víkend: Farmářské i bleší trhy, festival chutí i bohatý kulturní program Tento víkend se v Příbrami budou opět konat farmářské trhy, podívat se můžete i na … NEPŘEHLÉDNĚTE TASTY STREET FOOD FESTIVAL míří do Příbrami už tuto sobotu TASTY STREET FOOD FESTIVAL míří do Příbrami už tuto sobotu Už 18. dubna se Náměstí T. G. Masaryka od 10:00 do 19:00 promění v ráj všech milovníků … KOMERČNÍ SDĚLENÍ V Příbrami začal Dvořákův festival, letos se posluchači přenesou do Británie V Příbrami začal Dvořákův festival, letos se posluchači přenesou do Británie Plzeňská filharmonie spolu s britskou violoncellistkou Laurou van der Heijdenovou … KULTURA Jak dopadl Speed Marathon na Příbramsku? Jaké jsou postihy za překročení rychlosti? Jak dopadl Speed Marathon na Příbramsku? Jaké jsou postihy za překročení rychlosti? Policisté na příbramských silnicích v rámci celostátní akce Speed Marathon ve středu … AKTUÁLNĚ Řidiči si sami ukázali na problémová místa. Přesto stovky z nich šláply na plyn víc, než měly Řidiči si sami ukázali na problémová místa. Přesto stovky z nich šláply na plyn víc, než měly I když sami řidiči mohli navrhovat místa k měření rychlosti, bezmála tři sta z nich … VIDEO
Máte doma octomilky? Tohle je důvod — a řešení, které opravdu funguje Máte doma octomilky? Tohle je důvod — a řešení, které opravdu funguje Octomilky. Malé, otravné a neuvěřitelně rychlé. Stačí jeden přezrálý banán, otevřená … ZAJÍMAVOSTI
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz