15. 10. svátek má Tereza

Rittiga neznám, peníze jsme nevyvedli, odmítá obvinění Jirounek

4. října 2014   (16:55)
Rittiga neznám, peníze jsme nevyvedli, odmítá obvinění Jirounek

V kauze figuruje i jméno příbramské společnosti Ravak.


Kamil Jirounek, jeden z obviněných šéfů firmy Oleo Chemical (OCh), odmítá, že by se podílel na vyvádění peněz ze společnosti směrem k lobbistovi Ivo Rittigovi, jak tvrdí policie. Rittig je v kauze rovněž obviněný, stíháno je i dalších osm lidí. Podle vyšetřovatelů mířily peníze za fiktivní práci přes firmu Cokeville Assets právě k Rittigovi. Jirounek v rozhovoru s ČTK uvedl, že šlo o standardní poradenství, jak uspět při obchodních soutěžích, a účelem nebylo získat za provize lukrativní zakázky, jak tvrdí žalobci.

Policie minulý pátek obvinila v kauze deset lidí z různých trestných činů týkajících se například porušení povinnosti při správě cizího majetku a krácení daní. Podezření se týká mimo jiné smluv z let 2007 až 2010 na poradenství, přes které skupina údajně vyvedla až 20 milionů korun prostřednictvím firmy Cokeville Assets z OCh. Peníze se vyplácely za údajně nevykonanou práci a končily prý u Rittiga.

O tom, že by za poradenskými službami byl údajně Rittig, Jirounek nic neví. "Pana Rittiga neznám, nikdy jsem s ním o tom nejednal. Pan Urbánek (Michal Urbánek, druhý obviněný šéf Och) také říká, že za Cokevill nejednal s Rittigem," dodal.

Podle vyšetřovatelů vyváděli Jirounek s Urbánkem milionové částky z peněz státního distributora paliv Čepro. "To je naprostý nesmysl samozřejmě. Jak jsme mohli my z peněz státního distributora převádět peníze na Cokeville?" uvedl. Peníze podle něj pocházely z OCh a byly to platby za smlouvy na poradenství týkající se postupu, jak vybrat vhodného partnera a uspět v obchodních soutěžích. "Mělo nás to naučit procesním věcem, jak se to dělá, jak bychom měli postupovat a na co si dát pozor," dodal Jirounek.

"Ale pokud jde o samotnou soutěž, tam už je to záležitost firmy, jakou dá nejnižší nabídku," odmítl tvrzení žalobců, že miliony měly sloužit jako provize za zajištění lukrativních zakázek. Byly to podle něj "regulérní obchodní soutěže zveřejněné ve věstníku na internetu". "Kdokoliv mohl jít do veřejné soutěže a mohl si třeba vzít dražší nebo levnější poradenskou firmu," dodal.
Ceny za provedenou práci byly podle něj standardní. Vzorec pro odměnu vycházel ze zisku z realizované zakázky. "Kdyby byly odměny fixní, tak by taky mohly být mimo rámec. Ale když ji stanovíte nějakým podílem ze svého zisku, tak vyplácíte provizi za to, že vám někdo dobře poradil," řekl.

Příčinou jsou spory s Ravakem

Příčinou kauzy jsou podle něj obchodní spory, které měl s firemními partnery Jindřichem Vařekou a Jiřím Kreysou, majiteli příbramské firmy Ravak. Z usnesení o zahájení trestního stíhání vyplývá, že právě dvojice podala v kauze trestní oznámení loni v červenci. Mezi oběma a Jirounkem proběhlo již dříve několik civilních žalob a trestních oznámení. Jeden ze sporů řeší například Krajský soud v Praze. Podle Jirounka je nynější případ "kriminalizaci civilních obchodních právních sporů."

Kreysa dříve deníku Právo sdělil, že Och dluží Ravaku půl miliardy jako půjčku a dalších 250 milionů korun za odkoupenou pohledávku od banky, což ale Jirounek odmítá. "V každém řízení tvrdí, co se jim zrovna hodí. Mezi zmiňované prostředky patří koupě akcií i koupě úvěru od banky, kterým tlačili firmu do insolvence, což zcela jistě nejsou půjčky společnosti. K této situaci došlo, že nepodepsali soubor připravených a schválených dokumentů, čímž se podle mě dopustili podvodného jednání," dodal Jirounek s tím, že chystá trestní oznámení.

Vyšetřování se týká i účetní firmy Peskim. Podle jejího bývalého účetního Jaroslava Kubisky, který je rovněž mezi obviněnými, získal Rittig 78,6 milionu korun za fiktivní služby. Účetní údajně usiluje o pozici spolupracujícího obviněného. Cokeville Assets byla podle něj jen "papírová" firma, sloužící jako sběrné místo provizí pro Rittiga od českých i zahraničních společností. Rittig dnes Lidovkám.cz řekl, že Kubisku nezná, účetní podle něj nebyl u žádných jednání.

Převody údajně řídili další dva obvinění, Rittigovi právníci David Michal a Karolína Babáková z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta&Partners), která je spojena s několika dalšími kauzami. Babákové nyní kvůli vyšetřování obstavili podle serveru Lidovky.cz byt a rovněž dva byty další obviněné, jednatelce firmy Oil Technologies (dříve Peskim) Janě Šádkové. K dalším obviněným patří jednatel společnosti Peskim Petr Michal, manažer Och Radomír Kučera a někdejší jednatel Cokeville Peter Kmeť.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: ČTK
foto: pribram.cz

autor: jba molDalší články

Afghánec jednoho muže pobodal a druhého zabil. Je na útěku Afghánec jednoho muže pobodal a druhého zabil. Je na útěku Cizí státní příslušník jednu osobu pobodal, druhou zavraždil. Může se pohybovat na celém území České republiky 14. října 2019   (19:46) Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Provozovatel místo spropitného dostal pokutu 14. října 2019   (19:03) Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Řidič pravděpodobně nerespektoval dopravní značení 14. října 2019   (18:37) Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem „V Norsku jsem potkal kluka, který dojíždí do školy devět hodin. Říkal, že když cesta trvá méně než tři hodiny, tak si ani nerozepíná bundu,“ vypráví Matěj Kratochvíl, který se právě vrátil z pěší cesty na nejservernější cíp Evropy 14. října 2019   (16:02) Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Na Příbramsku panuje podzim a melancholické babí léto. 14. října 2019   (12:31) Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Přinášíme seznam případů, které řeší příbramští policisté 14. října 2019   (10:17) Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Martin Macík po velkém dobrodružství zdolal Rallye du Maroc, nejnáročnější test před Dakarem 2020 14. října 2019   (08:59) Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Zatímco spousta lidí by to psychicky nezvládla, Jiří Oktábec se s nepřízní osudu dokázal obdivuhodně vyrovnat a úsměv z tváře mu nikdy nezmizel. 14. října 2019   (06:16) Smetanka lékařská: Bylinka na rakovinu, která roste všude Smetanka lékařská: Bylinka na rakovinu, která roste všude Nyní je vhodná doba pro sběr pampeliškového kořene 13. října 2019   (19:01) Huť Barbora se pravděpodobně dostaví z Norských fondů Huť Barbora se pravděpodobně dostaví z Norských fondů Na huť se přijeli podívat odborníci z Norska. „Když viděli, že se na Příbramsku o technické památky umíme postarat, dali našemu projektu zelenou,“ uvedl RSDr. Josef Hála 13. října 2019   (15:28)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz