vývoj COVID-19
5. 5. 2021
Bezděkov 1
Bohutín 5
Březnice 13
Bukovany 1
Čenkov 1
Chraštice 1
Čím 1
Dlouhá Lhota 1
Dobříš 57
Dolní Hbity 2
Drahenice 2
Drahlín 1
Dubenec 1
Dubno 1
Hluboš 2
Hlubyně 1
Hvožďany 1
Jablonná 3
Jince 15
Kamýk n. V. 1
Klučenice 6
Kosova H. 3
Kotenčice 1
Kozárovice 2
Krásná H. 7
Láz 1
Lešetice 1
Lhota u Pb 1
M. Hraštice 2
Milín 8
Nalžovice 2
Nechvalice 4
Nečín 4
Nedrahovice 2
Nová Ves p. P. 6
Nový Knín 10
Obecnice 16
Obořiště 8
Osečany 3
Ostrov 1
Ouběnice 1
Petrovice 5
Pičín 1
Příbram 128
Rožmitál p. T. 13
Rybníky 5
Sedlčany 25
Sedlec-Prč. 10
Stará Huť 3
Třebsko 1
Trhové Dušníky 2
Velká Lečice 1
Věšín 1
Višňová 9
Voznice 1
Vranovice 1
Vševily 1
Vys. Chlumec 2
Vysoká u Pb 1
Zduchovice 2
ONP Příbram
Čekající na termín očkování180
Přiřazený termín / týden949
ONP Příbram Zdaboř
Čekající na termín očkování126
Přiřazený termín / týden2698
Říkali, že z ní nic nebude, nakonec byla čtvrtá na olympijských hrách

10. července 2019   (06:25)
Dalších 10 fotografií v galeriiŘíkali, že z ní nic nebude, nakonec byla čtvrtá na olympijských hrách

"My jsme sport dělali jinak. Trénovala jsem na louce, závodila na štěrku s dřevěným oštěpem," říká Vlasta Šrámková (roz. Pešková). Žena pocházející z Příbrami, která prošla školou Dany Zátopkové"Rekordy na běžícím pásu", "Nástupkyně Dany Zátopkové", "Pešková porazila Zátopkovou". To jsou titulky článků, které v letech 1956 – 1960 proběhly tiskem. Psalo se o Vlastě Peškové. O žačce Dany Zátopkové, která se v roce 1960 stala třetí nejlepší oštěpařkou na světě, a která si z olympijských her v Římě 1960 přivezla čtvrté místo. Navštívili jsme jí u ní doma, v malé osadě poblíž Příbrami, a příjemně si s  ní popovídali.

K atletice se dostala náhodou
Vlasta Šrámková (rozená Pešková) se narodila v Příbrami v roce 1938 obuvníkovi Peškovi jako jedna ze sedmi dcer. K atletice se dostala vlastně náhodou na stadionu v Březnici, kam ji její kamarádka pozvala na výpomoc na atletické závody, když jim jedna závodnice „vypadla“. Zde si také poprvé vyzkoušela hod oštěpem.

„Všichni měli tretry, já běžela bosa. Ale bodovala jsem. Dali mi oštěp do ruky a já nevěděla, jak ho mám odhodit. Na druhý pokus jsem dala takovou šlehu, že se mi udělalo "jelito" na zádech, oštěp letěl "100 metrů" a pak spadl. Na třetí pokus už jsem hodila rekord.“

Po úspěchu v Březnici si ji pozvali na závody do Plzně. Zde se jí ujal pan Olešovský, trenér Dany Zátopkové, a po maturitě už trénovala za pražský Spartak.

Říkali, že z ní nic nebude
"Začala jsem s atletikou pozdě, v 18 letech. Všichni říkali, že ze mě nic nebude. Ale dělala jsem gymnastiku, basketbal a házenou, tak jsem byla „namakaná.“

Trénovat mohla až po pracovní době
Napsalo se (r. 1959): Vlasta Pešková přijela z Příbrami na motocyklu těsně před zahájením závodů (nemohla se dříve uvolnit ze zaměstnání) a opět si zlepšila svůj osobní rekord.

"My jsme sport dělali jinak. Musela jsem být 8 hodin v práci, trénovat jsem mohla až po pracovní době. A trénovali jsme proto, že nás to bavilo. Když mě to nebavilo, tak jsem na trénink nepřišla a šla jsem s chlapama na Spartu hrát fotbal."

Hřiště v Příbrami nebylo, trénovala tedy na louce
"V Příbrami nebylo v té době žádné hřiště. Bydleli jsme na Sázkách, říkalo se tam „v Egyptě“, protože tam byly baráky s rovnou střechou. Trénovala jsem na louce, kde byla klikatá cestička. A já pak i na rozběžišti běhala bůhví jak."

Stala se soupeřkou Dany Zátopkové
Napsalo se (r. 1959): Už to tak na světě chodí, že žák někdy překoná učitele. Podařilo se to v neděli na Strahově naší oštěpařce Peškové. Právě tímto hodem 51,45 m zvítězila nad svojí učitelkou Danou a zaznamenala druhý letošní nejlepší výkon na světě.

„Táhlo mě to, abych Danu přehodila. Všichni mi fandili, občas na mě byla Dana i naštvaná.“
 
V roce 1956 překonala hned sedmkrát dorostenecký rekord. V tom samém roce, v utkání s NDR v Brně, Vlasta poprvé pokořila hranici 50 metrů (53,17) a v roce 1960 se stala třetí nejlepší oštěpařkou světa.

Byla velkou nadějí olympijských her v Římě
Napsalo se (1960): Zdá se, že letos naším nejvážnějším želízkem v ohni na olympijském stadionu v lehké atletice bude opět žena – tentokrát Vlasta Pešková. Nechybějí hlasy, které jí přičítají možnost zasáhnout nejen do boje o olympijskou zlatou, ale i o překonání hranice 60 m. Některá z medailí by Peškové opravdu slušela.

Olympiádu jí zkomplikoval poraněný loket
Napsalo se (1960): Ještě tři dny před závodem se přiostřovaly rysy jejího obličeje bolestí, kterou vyvolával poraněný loket. Marně se snažila poslat oštěp za hranici 45 metrů. Přátelé i trenéři sledovali její usilí s povzbudivou grimasou: "To nic, Vlasto, ve finále ti to uletí, ani nebudeš vědět jak. Věřili však spíše tomu, ze Vesuv začne chrlit lávu, než vyplnění svých slov."

Téměř bez možnosti tréninku vybojovala na olympiádě 4. místo
Napsalo se (1960): Ztráta formy a nemožnost plynulého tréninku zaviněná delším onemocněním právě před olympiádou, představovaly pro Vlastu malou sportovní tragédii. A pak, při finále, se stala podivná věc. Téměř bez tréninku získala čtvrté místo.

„Na kvalifikační závody jsem šla na revers z Bulovky. Nakonec jen my dvě z celého národního družstva jsme bodovaly. Já jsem získala bramborovou, nebyla jsem zdravotně v pořádku.“

Dana Zátopková o Vlastě řekla: „Na soustředění jsme sekerama rubaly dřevo a místo po schodech jsme do prvního patra šplhaly po lanech. Pomohlo nám to, na olympiádě jsem ulovila stříbro a Vlasta byla čtvrtá. To byl náš největší ženský oštěpařský úspěch.“
 
V příbramském tisku se objevila gratulace:  Radostně jsme sledovali rozhlasové reportáže z OH v Římě, kde naši vlast zastupovala známá sportovkyně našeho města, Vlasta, která docílila velikého úspěchu, když ve světové rivalitě dosáhla skvělého umístění a v hodu oštěpem získala 4. místo. Blahopřejeme naší Vlastě k jejímu velikému úspěchu a přejeme jí, aby za 4 roky na Olympiádě v Tokiu opakovala svůj výkon.

Do Tokia se Vlasta ale už nedostala. Těsně po skončení olympiády v Římě ukončila z rodinných důvodů svou sportovní kariéru. Aby uživila své malé dítě, musela hodně pracovat. Pak se sice k atletice ještě krátce vrátila, ale na olympiádu už se nepodívala.

Fotogalerie

Říkali, že z ní nic nebude, nakonec byla čtvrtá na olympijských hrách () Říkali, že z ní nic nebude, nakonec byla čtvrtá na olympijských hrách (1) Říkali, že z ní nic nebude, nakonec byla čtvrtá na olympijských hrách (2) Říkali, že z ní nic nebude, nakonec byla čtvrtá na olympijských hrách (3) Říkali, že z ní nic nebude, nakonec byla čtvrtá na olympijských hrách (4) Říkali, že z ní nic nebude, nakonec byla čtvrtá na olympijských hrách (5) Říkali, že z ní nic nebude, nakonec byla čtvrtá na olympijských hrách (6) Říkali, že z ní nic nebude, nakonec byla čtvrtá na olympijských hrách (7) Říkali, že z ní nic nebude, nakonec byla čtvrtá na olympijských hrách (8) Říkali, že z ní nic nebude, nakonec byla čtvrtá na olympijských hrách (9)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz
autor: mir foto archiv Vlasta Šrámková

Další články

Příští týden začne registrace k očkování pro lidi od 45 let Příští týden začne registrace k očkování pro lidi od 45 let Cílem je nejpozději 1. června otevřít kategorii 16–39. Vznik a budování skanzenu ve Vysokém Chlumci mapuje nová expozice Vznik a budování skanzenu ve Vysokém Chlumci mapuje nová expozice Výstavu v Městském muzeu Sedlčany bude možné navštívit až do 13. června. Vstupné je … Během epidemie většina lidí zlepšila osobní hygienu Během epidemie většina lidí zlepšila osobní hygienu Osvětu ohledně čistoty rukou si vyslechlo hned několik desítek pacientů příbramské … V Březnici vystavují fotografie hobojisty Viléma Veverky V Březnici vystavují fotografie hobojisty Viléma Veverky Výstavu zakončí 26. června na nádvoří bývalé jezuitské koleje koncert hudebního tělesa … Příbram podle komise rozhodčích neměla proti Budějovicím kopat penaltu Příbram podle komise rozhodčích neměla proti Budějovicím kopat penaltu Fotbalisté Příbrami prohráli ve 30. kole první ligy s Českými Budějovicemi 0:1. Zápas … Na výjezdu z Příbrami havarovala tři auta, nikdo se nezranil Na výjezdu z Příbrami havarovala tři auta, nikdo se nezranil Pravděpodobná příčina střetu je nedání přednosti v jízdě. K očkování proti covidu-19 se mohou hlásit lidé ve věku 50 až 54 let K očkování proti covidu-19 se mohou hlásit lidé ve věku 50 až 54 let Od poloviny ledna se očkují nejstarší senioři nad 70 let, postupně se od začátku … Příbramská nemocnice naočkovala téměř 29 tisíc lidí, silnější reakce měly jen jednotky z nich Příbramská nemocnice naočkovala téměř 29 tisíc lidí, silnější reakce měly jen jednotky z nich Obě očkovací místa jsou vybavena i pro případ, že by u někoho nastala alergická … Počet pokusů o získání řidičského průkazu bude omezený Počet pokusů o získání řidičského průkazu bude omezený Pokud žadatel o řidičský průkaz u některé části zkoušky neuspěje, bude ji moci podle …
Policie pátrá po sedmnáctileté dívce, která se nevrátila do diagnostického ústavu Policie pátrá po sedmnáctileté dívce, která se nevrátila do diagnostického ústavu Dívka v minulosti pohřešována nikdy nebyla.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz