Řidiči tankují paliva dráž než před snížením spotřební daně
AKTUALIZOVÁNO
12. června 2022 (09:08)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Ceny pohonných hmot rostou navzdory opatření, které vláda přijala kvůli jejich zdražování. Průměrná cena benzinu se v sobotu dostala na rekordních 47,31 Kč/l
Průměrná cena benzinu v Česku dosáhla nového maxima. V sobotu se Natural 95 prodával v průměru za 47,31 koruny za litr, což je o pět haléřů více, než byla jeho dosavadní rekordní cena z letošního března. Vyplynulo to z dat společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Nafta v sobotu zdražila na průměrných 46,53 Kč za litr a proti březnové rekordní hodnotě je zhruba o tři koruny nižší.
Ceny pohonných hmot rostou navzdory opatření, které vláda přijala kvůli jejich zdražování. Od začátku června na čtyři měsíce snížila o 1,50 koruny na litr spotřební daň z benzinu a nafty, přičemž ministerstvo financí očekávalo zlevnění až o 1,80 koruny na litru. V současné době ale řidiči tankují paliva dráž než před snížením spotřební daně.
"Důvodem mizivého viditelného účinku snížení spotřební daně je fakt, že čerpací stanice si část příslušného snížení přisvojily, takže nezlevnily v celém rozsahu snížení daně, a naopak si navýšily marže. Vládu opatření vyjde za čtyři měsíce na čtyři miliardy korun. Z této částky ovšem až 1,5 miliardy poputuje do kapes čerpadlářů. Ti totiž platí nižší celkovou daň z pohonných hmot, ale do konečných cen promítli jen část tohoto snížení," uvedl ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda v pátek, kdy už byl benzin podle dat CCS v průměru o padesátník na litr dražší než poslední květnový den před snížením daně. Cena nafty byla v pátek proti 31. květnu zatím ještě nižší.
Ceny pohonných hmot letos prudce vzrostly na přelomu února a března poté, co Rusko zahájilo 24. února vojenský útok na Ukrajinu. Ještě 23. února stál litr benzinu zhruba 37,40 koruny a litr nafty zhruba 36,40 koruny. Jen během dvou týdnů po začátku ruské invaze cena benzinu vystoupala až na průměrných 47,26 koruny na litr 10. března a cena nafty na průměrných 49,57 Kč/l 13. března. V dalším období ceny sice klesly, od konce dubna ale zejména u benzinu průměrná cena už většinou jen stoupala. V reakci na vysoké ceny paliv vláda zavedla kontroly marží u prodejců paliv, rozhodla o dočasném snížení spotřební daň z nafty a benzinu a plánuje třeba ukončení povinného přimíchávání tzv. biosložky do paliv od července.
Podle Kovandy jedním z důvodů rychlého návratu cen nad úrovně před snížením daně je i vývoj na světovém trhu s ropou a na rotterdamské surovinové burze, kde se paliva prodávají velkoobchodně.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK / CCS
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Po 30 letech se dnes završí sloučení středočeské dopravy s pražskou
•Paliva ve Středočeském kraji od minulého týdne opět zdražila
•Ode dneška se snížila daň u paliv, některé čerpací stanice už mění ceny
Další články
Březnici provoní kotlíky plné gulášů, chybět nebude hudba ani zábava
Milovníci gulášů, zbystřete! V sobotu 13. června se na Starém kluzišti v Březnici …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Kdo může za drahé nemovitosti? A může za to vůbec někdo?
Poslední dobou člověk slyší jednu větu skoro na každém kroku: „Ty ceny nemovitostí …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Tipy na víkend: Příbram zaplaví horníci z Čech i zahraničí
Na tento víkend připadá jedna z nejvýznamnějších akcí roku - 30. Setkání hornických …
AKTUÁLNĚ
V Příbrami startují Hornické slavnosti. Páteční koncerty zdarma, večer malá hornická paráda
Příbram v pátek 12. června po deseti letech znovu přivítá Hornické slavnosti. Město …
KULTURA
Městu dochází trpělivost. U Pátého hamru vyrostla černá skládka, popelnice ukryly další překvapení
Nejen Příbram trápí černé skládky. Nelegální černou skládku v přírodě a popelnice plné …
FOTO
Most přes dálnici u Jíloviště půjde o víkendu k zemi
Most přes dálnici D4 u Jíloviště se bude bourat a na jeho místě vyroste nový. Důvodem …
AKTUÁLNĚ
Z Pičína do Řitky: Pikantní pochod roku láká na 31 kilometrů recese i trasu pro kočárky
Legendární pochod s originálním názvem je zpět! Už v sobotu 13. června odstartuje 8. …
TIP NA VÝLET
Jinecké slavnosti 2026: Anna K., Turbo a skvělá atmosféra
Jince se chystají na jednu z největších akcí roku. Jinecké slavnosti 2026 ovládnou v …
KULTURA
Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin za týden zlevnil až o korunu, nafta zůstává téměř beze změny
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 38,99 Kč do 40,90 Kč …
DOPRAVA
Čeká nás mokrý čtvrtek i pátek. Zlepšení dorazí až v neděli
Deštivé počasí, jak předpovídali meteorologové, už drazilo. Počasí bude nejen ve …




