Revitalizace Jiráskových sadů pokračuje, město zapojí veřejnost do plánování další etapy
11. listopadu 2024 (18:15)
foto: MěÚ Příbram / se souhlasem
První etapa revitalizace Jiráskových sadů se protáhne do jara. Realizaci druhé etapy prodraží požadavek památkářů. Třetí etapu chce radnice konzultovat s občany.
V Jiráskových Sadech pokračuje projekt revitalizace. V první etapě, která začala v září, se práce soustředily na prostor křižovatky Hailova, Jiráskovy sady a Gen. R. Tesaříka. Dělníci zde obnovili vodovodní a kanalizační rozvody a upravují povrchy. Původní termín související dopravní uzavírky musel být v důsledku nově zjištěných skutečností prodloužen. „Zjistilo se, že kanalizace není v místě dostatečně propustná, musela se tam udělat nová jímka a obložit čedičem,“ uvedl 1. místostarosta Karpíšek na nedávné tiskové konferenci. „Dokončení je plánováno po zimě, kdy se bude ještě budovat kanalizace a spadiště směrem k Pivovarské ulici a Parku přátelství. Celkové náklady jsou zhruba 6,3 milionu korun bez DPH,“ dodala tisková mluvčí města Eva Švehlová.
Druhá etapa přijde na řadu v příštím roce a bude se týkat prostoru před budovami škol. Tato rekonstrukce má být finančně náročnější, předpokládané náklady jsou 37 milionů Kč. „Máme k tomu zpracovanou projektovou dokumentaci, ale stále diskutujeme s památkáři z důvodu jejich požadavku na obnovení původních kamenných žlabů, které vedou odshora z Jinecké a Fibichovy ulice a sloužily k odvádění vody v této části. Tyto žlaby jsou nyní částečně zaasfaltované a my to musíme odpikovat a uvést do původního stavu. Jedná se o nepřekročitelný požadavek Národního památkového ústavu. Už teď je zřejmé, že tato úprava bude nesmírně náročná, doplnil Karpíšek.
Radnice zároveň připravuje další etapu, rekonstrukci části Jiráskových sadů směrem k Pražské ulici. K přípravě architektonické studie chce přizvat veřejnost. Pro získání podkladů ke studii bude ve středu 13. listopadu v Jiráskových sadech v prostoru autobusových zastávek ve směru na Prahu konzultační stánek. Od 13:00 do 17:00 v něm budou výzkumnice od veřejnosti sbírat podněty a názory na to, jak je oblast využívána, co je na prostoru problematické a jaké jsou příležitosti k budoucímu rozvoji.
Radnice zároveň připravuje další etapu, rekonstrukci části Jiráskových sadů směrem k Pražské ulici. K přípravě architektonické studie chce přizvat veřejnost. Pro získání podkladů ke studii bude ve středu 13. listopadu v Jiráskových sadech v prostoru autobusových zastávek ve směru na Prahu konzultační stánek. Od 13:00 do 17:00 v něm budou výzkumnice od veřejnosti sbírat podněty a názory na to, jak je oblast využívána, co je na prostoru problematické a jaké jsou příležitosti k budoucímu rozvoji.
Jiráskovy sady byly zřízeny na Panské louce mezi pivovarem a někdejší střelnicí v letech 1840 až 1841. V roce 1921 při příležitosti výročí sedmdesátých narozenin spisovatele Aloise Jiráska získaly své jméno. Pravděpodobně tehdy byly vysazeny i lípy podél školních budov. Roku 1938, kdy se schylovalo ke druhé světové válce, zde byl umístěn pomník od sochaře Václava Šáry s hlavními postavami Jiráskova románu Filosofská historie.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Oldřich Kozák
Další články
LDM Group začíná v Příbrami stavět 130 bytů. Cílem je moderní a dostupné bydlení pro město
LDM Group, vedená zakladatelem a CEO Dominikem Halmošim, zahajuje v Příbrami výstavbu …
Tipy na víkend: Připomínka ukončení druhé světové války, společné výlety do přírody a celá řada divadelních představení
Tento víkend nabídne opravdu pestrý program! Můžete si připomenout ukončení druhé …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Tajné schůzky, odposlechy a podezření z manipulací. Policie dva roky sledovala vedení příbramské nemocnice
Manažeři příbramské nemocnice čelí vážnému podezření z ovlivňování veřejných zakázek …
AKTUÁLNĚ
Do Česka míří studený a deštivý víkend. Na Moravě může napršet až 40 milimetrů
Česko čeká výrazně chladnější a na mnoha místech také deštivý víkend. Počasí ovlivní …
POČASÍ
FK Příbram zve regionální kluby na poslední domácí utkání sezóny. Děti mají vstup zdarma
FK Příbram připravil pro fotbalové kluby z celého regionu speciální nabídku na …
SPORT
Fandi Česku v Kulturním domě v Příbrami
Kulturní dům Příbram zve všechny, kdo chtějí fandit českému týmu na Mistrovství světa …
SPORT
Nafta v Příbrami zlevnila, nejlevněji naplníte nádrž u Silmetu
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 40,59 Kč do 43,90 Kč …
DOPRAVA
Lidé poznají Bahna jinak. Bývalá tanková střelnice odhalí vzácnou přírodu Brd
Milovníci přírody, Brd i nevšedních zážitků mají jedinečnou příležitost nahlédnout do …
ZAJÍMAVOSTI
Zámek Hořovice jako ideální tip na výlet za historií i odpočinkem
Hledáte nenáročný výlet, kde se spojí historie, krásné interiéry i procházka v parku? …
TIP NA VÝLET
Legendární pochod Praha–Prčice je zpět. Tisíce lidí znovu obují toulavé boty
Už v sobotu 16. května odstartuje 59. ročník jednoho z nejslavnějších turistických …
AKTUÁLNĚ




