Restaurace a bary mohou po 22:00 prodávat přes okénko
24. září 2020 (06:33)
foto: pribram.cz, ČTK
Soubor novinek vrací do hry řadu opatření, která si Češi mohou pamatovat z jara.
Restaurace a bary v Česku musejí ode dneška zavírat nejpozději ve 22:00, dosud mohly mít otevřeno do půlnoci. Opatření ministerstva zdravotnictví zavedené proti šíření nového koronaviru má platit zatím dva týdny. Možnost otevřít od 06:00 se nezměnila.
Další nové opatření omezuje ode dneška také na dva týdny počet diváků na venkovních sportovních a kulturních akcích na 2000, na vnitřních na 1000 sedících lidí, pokud jde o akce s více sektory. Venkovní akce na stání se mohou konat pouze do účasti 50 lidí.
Další nové opatření omezuje ode dneška také na dva týdny počet diváků na venkovních sportovních a kulturních akcích na 2000, na vnitřních na 1000 sedících lidí, pokud jde o akce s více sektory. Venkovní akce na stání se mohou konat pouze do účasti 50 lidí.
Zpřísnění pravidel v úterý ohlásil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), ve středu ministerstvo aktualizovaná opatření zveřejnilo. Úřad reaguje na rostoucí počty nakažených koronavirem v Česku. Aktuálně jich je zhruba 27.000, což je víc než dosud vyléčených z nemoci covid-19. Zkušenosti ze zahraničí i z Česka podle ministerstva ukázaly, že bary často byly ohnisky pro šíření nákazy.
Restaurace a bary mohou podle Prymuly po 22:00 prodávat přes okénko. Zákazníci by ale měli dodržovat dvoumetrové rozestupy, což ale neplatí pro rodinné příslušníky, uvedl ministr.
Nadále platí, že v provozovně stravování může být jen tolik lidí, kolik má míst k sezení. Mezi zákazníky musí být odstup nejméně 1,5 metru, pokud nesedí u jednoho stolu. Dvoumetrové rozestupy musí dodržovat i v případě objednávky či konzumace jídla s sebou. Výjimku mají členové jedné domácnosti.
Vnitřní akce na stání se nadále nesmějí konat pro více než deset lidí. Výjimku z pravidel pro hromadné akce mají schůze ústavních orgánů, soudy, výstavy nebo trhy a veletrhy.
Po předchozím zmírnění opatření ministerstva zdravotnictví mohlo od počátku září na fotbalové zápasy v Česku přijít více diváků než do té doby daných přibližně 5000. Příznivci mohli zaplnit přes polovinu kapacity stadionu, například do pražského Edenu s kapacitou 20.000 míst tak mohlo dorazit až 10.500 fanoušků. Nový dvoutisícový limit ministerstvo zavedlo s poukazem na to, že lidé se do blízkého kontaktu dostávají po ukončení zápasu kolem stadionu. U ostatních venkovních akcí, kde nejsou možné sektory, platí nadále limit 1000 účastníků.
U vnitřních akcí může být v jednom sektoru 500 sedících lidí, ve více sektorech dohromady 1000 návštěvníků. Opatření podle Prymuly nebude mít velký vliv na divadla, s kapacitou nad 1000 lidí jich v Česku moc není. Velké dopady naopak ministr čeká třeba na větší festivaly, kompenzace pro pořadatele by se podle něj měly řešit.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Informace o bobrech v Brdech se dostala mezi světové dobré zprávy roku 2025
V Chráněné krajinné oblasti Brdy se před několika lety usídlili bobři. Jejich činnost …
Komentovaná vycházka v neděli připomene historii k 810. výročí města Příbrami
V Příbrami se uskuteční komentovaná vycházka k 810. výročí města Příbrami, která …
Zbraňová amnestie je tady už pošesté
"Našli jste při vyklízení půdy starou zbraň nebo náboje po dědečkovi? Právě teď …
Opilí motoristé zůstávají vážným rizikem na silnicích Příbramska
Požití alkoholu před jízdou nebo během ní patří dlouhodobě mezi nejnebezpečnější …
Vánoční stromky v Příbrami nekončí na skládce, město je zpracuje
Technické služby města Příbrami zahájily svoz odstrojených vánočních stromků. Ty po …
Když lovkyně zpívá. Dagmar Jandová o soutěžích, Suchém a Svaté Hoře
Dáma, která s ledovým klidem odpovídá na ty nejzáludnější otázky v jedné z …
ROZHOVOR
Jak bezpečně postupovat při dopravní nehodě v zimním období
Zimní období výrazně zvyšuje riziko dopravních nehod. Přestože jsou podmínky na …
Větrné elektrárny u dálnice D4: příležitost, nebo zásah do krajiny? Příbramsko čeká na fakta
Větrné elektrárny u dálnice D4 se stávají jedním z nejdiskutovanějších témat na …
Když se černí čápi vydají na vandr
Uplynula řada let od chvíle, kdy jsem v bučině objevil hnízdiště černých čápů. Jednoho …
Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nejdráž natankujete stále na čerpačkách OMV
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 30,90 Kč do 33,50 …
AKTUÁLNĚ




