Respirátory v dopravě nejsou ode dneška povinné
14. dubna 2022 (07:19)
foto: pixabay
Zakrývání nosu a úst zůstává povinné jen ve zdravotnických zařízeních a lůžkových zařízeních sociální péče.
Lidé ode dneška nemusí v hromadné dopravě nosit respirátory. O zmírnění opatření proti šíření covidu-19 rozhodla ve středu vláda Zakrývání nosu a úst zůstává povinné jen ve zdravotnických zařízeních a lůžkových zařízeních sociální péče. V ostatních veřejných vnitřních prostorech, například v obchodech nebo úřadech, skončila povinnost nosit respirátory či roušky v polovině března.
Denní přírůstky pozitivně testovaných na koronavirus klesají několik týdnů a spolu s tím i zátěž nemocnic. Nicméně podle odborníků mohou být reálné počty nakažených, kteří se nejdou testovat nebo nemají příznaky, dvakrát až třikrát vyšší. S ohledem na to premiér Petr Fiala (ODS) i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve středu vyzvali občany, aby se nadále chovali zodpovědně. Zároveň jim doporučili v prostorech s větším množstvím lidí nošení ochrany dýchacích cest.
Ve zdravotnických a sociálních zařízeních se budou respirátory nosit ještě zhruba dva týdny. "Nicméně musíme pravidelně posuzovat zejména data ze zdravotnických zařízení," uvedl ve středu po jednání vlády ministr zdravotnictví Válek. Kromě nemocnic či domovů seniorů zůstávají respirátory povinné i v lékárnách, upozornila ve středu Česká lékárnická komora na twitteru. Důvodem je, že lékárny patří mezi zdravotnická zařízení. Často je navíc navštěvují lidé trpící akutními respiračními onemocněními a pacienti s oslabenou imunitou.
Ochrana dýchacích cest se stala jedním se symbolů boje proti covidu-19, jehož první případy se v ČR objevily 1. března 2020. Zejména respirátory byly na začátku epidemie vyprodané, obtížně se sháněly i roušky, které si proto lidé šili doma z látek. Povinnost zakrývání nosu a úst byla spolu s vývojem epidemie opakovaně zmírňovaná a znovu zpřísňovaná. Respirátory nejméně třídy účinnosti FFP2 nebo jiné ochrany dýchacích cest stejné účinnosti, například nanoroušky, jsou povinné od 1. března loňského roku.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Z hospody do záchranné stanice: Neuvěřitelný příběh lišáka Větrníka z Hrachova pokračuje i po dvanácti letech
Dojemný životní příběh lišáka Větrníka, který jako malé osiřelé mládě našel azyl v …
ZVÍŘATA
Alkohol dětem? V Německu končí. U nás je to pořád kulturní tradice
Německo ruší výjimku, která dovolovala čtrnácti- a patnáctiletým pít pivo nebo víno v …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Výstraha: Česko čekají silné bouřky! Dorazí vítr, přívalový déšť i kroupy
Česko se musí připravit na další výraznou bouřkovou situaci. Meteorologové vydali …
AKTUALIZOVÁNO
Léto, otevřená okna a hlasité večery. Rušení nočního klidu řeší policisté na Příbramsku čím dál častěji
Teplé letní večery přímo vybízejí k posezení s přáteli, grilování nebo oslavám pod …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Noční požár ubytovny v Příbrami: Plameny v přízemí vyhnaly lidi z postelí, tři lidé skončili v péči záchranářů
V Příbrami pod Čertovým pahorkem v noci na včerejšek opět hořelo v jedné z tamních …
Orlická přehrada se blíží minimální hladině, jeřáb už vytahuje lodě z vody
Vodní nádrže ve správě Povodí Vltavy zlepšují při letošním hydrologickém suchu průtoky …
AKTUÁLNĚ
Hazard v době velkého sucha: Pálení stavebního odpadu v Orlově zalarmovalo hasiče
V areálu výstavby rodinných domů v Orlově u Příbrami se dnes odpoledne vymklo kontrole …
AKTUÁLNĚ
Voda ke koupání se zhoršuje. Problémy hlásí Živohošť, Županovice i Nový rybník
Léto vrcholí a s ním i období dovolených a koupání. Mnozí lidé míří za vodními …
AKTUALIZOVÁNO
Léto v Příbrami bez výpadku dárců. Termíny se plní až do září
Letní měsíce bývají pro transfuzní oddělení náročné. Lidé odjíždějí na dovolené a …
AKTUÁLNĚ
Pískfest nabídne 21 představení, čtyři doprovodné akce a divadelní průvod. Příbram čeká třetí ročník festivalu pouličního divadla
Od 4. do 6. září 2026 přivítá Příbram třetí ročník Pískfestu — jediného festivalu …
KULTURA




