Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích
25. října 2021 (06:30)
Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku platí ode dneška povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Výjimkou jsou situace, kdy lidé mezi sebou udržují rozestup aspoň 1,5 metru. Dneškem se zároveň zkracuje karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým. Místo současných dvou týdnů je možné opustit ji po sedmi dnech, podmínkou je ale negativní PCR test. O zpřísnění protiepidemických opatření rozhodla vláda ve středu. Reagovala tak na zrychlující tempo šíření onemocnění covid-19.
Z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví vyplývá, že povinnost nosit respirátor platí pro všechny zaměstnance s výjimkou pracovišť, kde je možné dodržovat rozestup alespoň 1,5 metru. Zaměstnavatelé také mohou upravit nařízení pro náročné profese tak, že respirátor nosit nemusí nebo ho mohou nahradit rouškou. Zakrytý nos a ústa musí mít lidé i v dalších vnitřních prostorech staveb, pokud se setkají na vzdálenost menší než půl druhého metru. Povinnost neplatí v bytech či hotelových pokojích, a pokud jde o členy jedné domácnosti.
Na polovinu se ode dneška zkracuje doba, kterou musí v karanténě strávit lidé po kontaktu s nakaženým. Pokud budou mít negativní PCR test, mohou karanténu ukončit po týdnu namísto dosavadních 14 dní.
Vláda minulý týden schválila i další protiepidemická opatření, která ale začnou platit od začátku listopadu. Preventivní testy na covid-19 budou mít hrazeny ze zdravotního pojištění už jen děti a mladí do 18 let, dále lidé s alespoň jednou dávkou vakcíny proti koronaviru a ti, kdo se nemohou nechat naočkovat. Nadále zdarma budou i testy nařízené lékařem nebo hygieniky. Zároveň se od listopadu zkrátí doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti. U PCR testů se zkrátí ze sedmi dní na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin. Jedním z dalších opatřeních je i to, že personál restaurací bude muset od 1. listopadu kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program
Music Club Peklo v Příbrami čeká výrazná změna. Do vedení klubu přichází Tomáš …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů
Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. …
ROZHOVOR
Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce
Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává …
ANKETA
/FOTO, VIDEO/ Vážná nehoda u Rosovic. Na místě šest zraněných, přiletěl i vrtulník
V pondělí krátce po poledni se u Rosovic ve směru na Sychrov na silnici 11417 stala …
AKTUALIZOVÁNO
Tři vítězství na cizí půdě. Boxeři Rasken Gymu zazářili na galavečeru Bene Patron Boxing
V pátek 20. června se uskutečnil venkovní galavečer Bene Patron Boxing pod záštitou …
SPORT
U Milína vyletěl řidič s více než dvěma promile do pole, po kotrmelcích skončil na boku
Na silnici 604H nedaleko Milína na Příbramsku došlo v neděli večer k vážné havárii. …
AKTUALIZOVÁNO
Odjela sama do Afriky. Příběhy, které v Ugandě prožila, jí navždy změnily život
Studentka zdravotnického záchranářství Viktorie Ženíšková strávila dva měsíce na stáži …
ROZHOVOR
/FOTOGALERIE/ V Příbrami i jinde v regionu opět kvůli přívalovému dešti zasahovali hasiči
Hasičům ve středních Čechách v neděli odpoledne opět přibylo výjezdů kvůli bouřkám. Od …
AKTUALIZOVÁNO
Rekord pokořen! Pochod Pičín–Řitka přepsal historii
Letošní ročník pochodu Pičín–Řitka se zapsal do historie. Na trasu vyrazilo rekordních …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Stromy to vzdávají. Sucho a horko mění české lesy rychleji, než jsme čekali.
Lesy v Evropě i v Česku se mění rychleji, než jsme byli zvyklí. To, co jsme dlouho …
PŘÍRODA





