11. 7. svátek má Olga

Respirační onemocnění je opět na vzestupu. Na Příbramsku je nejvíc nemocných ve Středočeském kraji

6. března 2020   (18:41)
Respirační onemocnění je opět na vzestupu. Na Příbramsku je nejvíc nemocných ve Středočeském kraji
foto: pribram.cz

Nemocných s akutním onemocněním dýchacích cest za poslední týden na Příbramsku opět přibylo.


Lidí s infekcí dýchacích cest ve středních Čechách po předchozím poklesu opět přibylo. Hygienici evidují 1079 případů na 100.000 obyvatel, o 0,5 procenta více než před týdnem. Od začátku chřipkové sezony zaznamenali 24 závažných případů v souvislosti s onemocněním chřipkou, šest lidí zemřelo.

"Nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram, nejnižší v okrese Mělník," uvedla dnes ředitelka protiepidemického odboru středočeské hygienické stanice Lilian Rumlová.
O 46 procent ubylo ve Středočeském kraji případů chřipky, a to na 36 případů onemocnění na 100.000 obyvatel.

Hranici epidemie, která činí přibližně 1700 případů na 100.000 obyvatel, přesáhl počet nemocných v regionu na konci ledna, od února ale nemocnost klesla.

Lidé chřipku od nachlazení příliš nerozlišují, rozdíly mezi nimi jsou v mnohém

Nachlazení je infekční onemocnění, které je způsobeno některým z mnoha druhů respiračních virů, původcem chřipky jsou pouze viry chřipkové. Odlišnosti jsou i v průběhu onemocnění.
Nachlazení nastupuje pomaleji než chřipka, která člověka zcela skolí během pár hodin. U nachlazení, na rozdíl od chřipky, nebývají tak vysoké teploty a bývá doprovázeno intenzivní rýmou. U chřipky rýma nebývá, ale teploty šplhají až ke čtyřicítkám. K nejčastějším komplikacím chřipky patří zánět plic, zánět průdušek, zánět vedlejších nosních dutin, zánět středního ucha, zhoršení – exacerbace chronických onemocnění zpravidla dýchacího ústrojí. Z těchto důvodů mezi nejohroženější skupiny patří malé děti, senioři a osoby jakéhokoliv věku s vážným chronickým onemocněním.
Nachlazení obvykle mívá lehčí průběh a vyžaduje kratší dobu rekonvalescence než chřipka. Při nachlazení má člověk tendenci nemoc přecházet, u chřipky nemocní obvykle dobrovolně vyhledají klid na lůžku, alespoň po dobu, kdy probíhá akutní infekce a nemoc doprovází celková zchvácenost. Chřipky ani respirační virózy není dobré podceňovat.

Mezi nejdůležitější posilovače imunity patří vitamíny. Když je budete pojídat průběžně, dáváte tělu potřebnou sílu bránit se nachlazení, viróze i vážnější chřipce. Mezi preventivní opatření patří dodržování osobní hygieny, používání papírových kapesníků k jednorázovému upotřebení, pravidelné mytí rukou mýdlem a teplou vodou po použití kapesníku a vyhýbání se uzavřeným prostorám s velkým počtem osob.
Z neumytých rukou se viry velice často dostávají do dýchacího ústrojí, případně i do očí. Když některý z členů rodiny, nebo kolega v práci onemocní a vy se musíte nacházet ve stejné místnosti, několikrát za den otevřete všechna okna a vyvětrejte. Ve vydýchané místnosti se daří virovým a bakteriálním infekcím. Stačí občasně pár vteřin průvanu. Nejúčinnější preventivní opatření však stále představuje včasné očkování.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Středočeský kraj dá půl milionu korun na ozdravný pobyt dětí z Ukrajiny Středočeský kraj dá půl milionu korun na ozdravný pobyt dětí z Ukrajiny Středočeský kraj dá půl milionu korun na ozdravný pobyt dětí z Ukrajiny. Dva týdny v … AKTUÁLNĚ Příbramský Senior Point má nové hřiště na pétanque Příbramský Senior Point má nové hřiště na pétanque Senior Point v Příbrami, který letos slaví deset let své činnosti, rozšířil nabídku … AKTUÁLNĚ Vzácná orchidej dobývá nové lokality uvnitř Brd Vzácná orchidej dobývá nové lokality uvnitř Brd Prstnatec Fuchsův patří mezi naše nejkrásnější orchideje. Na první pohled zaujme … POZNÁVÁME BRDY Kvalita vody ve středočeských koupalištích je nadále většinou výborná Kvalita vody ve středočeských koupalištích je nadále většinou výborná Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích je většinou výborná, horké … AKTUÁLNĚ Požár staré slámy v Příbrami na Balonce se obešel beze škody Požár staré slámy v Příbrami na Balonce se obešel beze škody V soukromém areálu na Balonce v Příbrami zasahovali v pátek odpoledne profesionální … AKTUALIZOVÁNO Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny znovu mírně narostly Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny znovu mírně narostly Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 40,50 Kč … DOPRAVA Tipy na víkend: Přijďte na koncert Rožmitálské Venkovanky nebo na závody v kynologii! Tipy na víkend: Přijďte na koncert Rožmitálské Venkovanky nebo na závody v kynologii! Během celého víkendu bude na Dobříši probíhat CACIT 2026 - šampionát ve sportovní … NEPŘEHLÉDNĚTE Dražba za 20 milionů bez jediného zájemce. Na zastupitelstvu zazněly otázky, město chystá opakování Dražba za 20 milionů bez jediného zájemce. Na zastupitelstvu zazněly otázky, město chystá opakování Veřejná dražba prvorepublikové budovy bývalé hudební školy v ulici Československé … POLITIKA Salmonela v krůtím mase z Polska. Inspekce varuje: Nekonzumujte zásoby z mrazáku Salmonela v krůtím mase z Polska. Inspekce varuje: Nekonzumujte zásoby z mrazáku Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala varování pro spotřebitele … AKTUÁLNĚ
Guláš Fest v Belvederu: vůně, soutěž, saxofon a sud piva pro vítěze! Guláš Fest v Belvederu: vůně, soutěž, saxofon a sud piva pro vítěze! Příbram se chystá na událost, která provoní celé okolí. 12. září 2026 od 12 hodin … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz