Respirační infekce překročily hranici epidemie
29. ledna 2024 (15:32)
Počty nemocných chřipkou a dalšími akutními respiračními infekcemi stouply za předchozí týden o více než pětinu na 1750 na 100.000 obyvatel. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) jde při pohledu na celostátní čísla o epidemii. O epidemii akutních respiračních infekcí odborníci hovoří, pokud nemocnost přesáhne 1600 až 1700 nemocných na 100.000 obyvatel. SZÚ posuzuje počet případů přepočtený na počet obyvatel ČR, krajské hygienické stanice v jednotlivých krajích. Na Příbramsku je 1814 nemocných na 100.000 obyvatel, ale k žádným výraznějším omezením v souvislosti s tím doposud nedošlo.
"Nemocnost akutními respiračními infekcemi v ČR ve čtvrtém kalendářním týdnu roku 2024 dosáhla úrovně 1750 nemocných na 100 000 osob, což je vzestup o 22,2 procenta oproti minulému týdnu. Nárůst je evidován ve všech krajích i všech věkových skupinách," uvedl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.
Podle dat z Krajské hygienické stanice Středočeského kraje není evidován žádný případ úmrtí ani těžkého průběhu v souvislosti s vlnou respiračních onemocnění. Přesto je doporučováno především dodržovat základní hygienické návyky jako je důkladná hygiena rukou, nebo například použití roušky v místech s vysokou koncentrací lidí.
Dominantním původcem akutních infekcí je podle Kynčla v současné době chřipka, od předchozího týdne přibylo lidí, kteří mají chřipkové příznaky, při přepočtu na 100.000 obyvatel o 75 procent. Nejvyšší nemocnost je podle MZd u malých dětí do pěti let věku, nejnižší u seniorů nad 65 let. Nejvyšší nárůst nemocnosti lékaři zaznamenali podle Jakoba mezi dětmi ve věku šest až 14 let, kde se zvýšila o více než 25 procent.
Naopak klesá od přelomu roku počet pozitivně testovaných na covid-19. Od předchozího týdne se jejich počet snížil zhruba o pětinu na 11 případů na 100.000 obyvatel. V nemocnicích bylo podle dat MZd 78 pozitivně testovaných, osm na jednotkách intenzivní péče.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka
Související
•Počet balení léků na erekci dodaných do ČR se za posledních 10 let zdvojnásobil
•Lidí s respiračními onemocněními ve Středočeském kraji opět přibylo
•V Tříkrálové sbírce pro příbramskou Charitu darovali lidé téměř 167 tisíc korun
Další články
Příbram Bobcats vyhrály ženský flagový pohár!
Domácí hráčky Příbrami ovládly turnaj i přes minimální sestavu a završily tak …
Tipy na víkend: Slavnostní otevření vánočního kluziště a řada charitativních akcí naladí na blížící se advent
V pátek bude slavnostně otevřeno Vánoční kluziště, v Bohutíně zahájí v sobotu advent. …
Ceny benzinu a nafty v Příbrami: nejdražíší je čerpací stanice značky MOL
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 33,50 Kč do 34,90 …
Kde všude proběhne zahájení adventu? Nabízíme přehled!
Rádi byste se zúčastnili slavnostního zahájení adventu či dalších tematických akcí? V …
Největší sbírka vánočních dárků pro děti v nouzi odstartovala i v Příbrami a Dobříši
Sbírka Krabice od bot letos slaví 15 let a připravuje svůj dosud největší ročník. Už …
Mazutová výtopna na Rynečku půjde zřejmě k zemi. Město hledá nové využití pozemku
Město Příbram zvažuje, co dál s areálem bývalé mazutové výtopny na Rynečku. Původní …
Tradiční členská schůze svazu tělesně postižených v Rožmitále pod Třemšínem opět spojila komunitu
Ve čtvrtek 13. listopadu se ve Společenském centru v Rožmitále pod Třemšínem …
Adam Rada: Mladý fotbalista, který proměnil vesnický fotbal v show
Originální videa, nakažlivý humor a první vyprodaná živá show v rodném Novém Kníně. …
Proč je správné užívání antibiotik důležitější než kdy dřív?
Antibiotická rezistence patří k největším hrozbám moderní medicíny. O tom, proč …
ROZHOVOR
V Příbrami se představí Ivan Mládek a jeho legendární Banjo Band
Ve čtvrtek 27. listopadu od 19:00 ožije Estrádní sál Divadla A. Dvořáka Příbram …





