24. 4. svátek má Jiří

Rekonstrukce divadla je nutná

4. prosince 2018   (14:49)
Rekonstrukce divadla je nutná

„Co potřebuje divadlo?“ „Rozsáhlé opravy, které si po téměř šedesáti letech zaslouží!“ Přesně těmito slovy by mohla být shrnuta schůzka místostarosty Jana Konvalinky s vedením Divadla Antonína Dvořáka.


Ačkoliv příbramské divadlo patří mezi oblastními divadly na úplnou špičku, tedy co se repertoáru a návštěvnosti týká, se zázemím je to zcela na opačné straně. V příštím roce to bude rovných šedesát let, co bylo divadlo, chlouba našeho města, postaveno. Dnes při podrobné prohlídce zázemí zjistíme, že mnoho částí je zde původních ještě z doby otevření.

„O stavu budovy, zázemí a technologií Kulturního domu jsem se postupně dozvídal. Při osobní návštěvě, kdy jsem měl možnost nahlédnout do všech zákoutí, která jsou běžnému návštěvníku skryta, jsem poznal, jak špatný celkový stav objektu je. Rekonstrukce Kulturního domu je více než nezbytná. Je možné uvažovat o dílčích krocích a víceméně záchranných akcích, ale spíše by objekt zasloužil rekonstrukci úplnou, inženýrskými sítěmi počínaje a fasádou konče,“ uvedl po prohlídce objektu místostarosta Jan Konvalinka.

Ačkoliv příbramské divadlo patří mezi …
Divadlo se má opravdu čím chlubit. Jak bylo již uvedeno, Divadlo A. Dvořáka patří k nejlepším oblastním divadlům, příbramské kino patří po rekonstrukci k nejnavštěvovanějším jednosálovým kinům v republice. Novinkou letošního roku jsou úpravy estrádního sálu, díky kterým tento sál získal mnohem lepší akustické podmínky…

„Naše příbramské divadlo je ve svém oboru značkou. Program, herci, dramaturgie i celkový styl fungování je na opravdu vysoké úrovni. O tom svědčí i míra soběstačnosti, která je se svými téměř padesáti procenty snad nejvyšší v republice. Je až s podivem, že nevyhovující podmínky příbramského 'kulturáku' nemají na úspěšnost divadla jako takového zásadní vliv,“ zhodnotil práci lidí kolem divadla místostarosta Konvalinka

Divadlo se má opravdu čím chlubit. Jak bylo …
Ovšem na druhé straně bychom mohli vyjmenovat problémy – chybějící bezbariérový přístup, nevyhovující rozvody vody a kanalizace hrozící havárií, naprosto nevyhovující Malá scéna a především kompletní zázemí. Toto nejsou dobré zprávy o stavu zařízení, které je kulturní památkou.

„S kolegy ve vedení města diskutujeme možnosti financování opravy Kulturního domu. Už na příští rok je zde záměr obnovy hlediště velké scény. Počítá se také se zřízením bezbariérového přístupu do objektu. Aktuálně probíhá i průzkum statiky objektu a stability jeho podloží. Velkou výzvou je i totální rekonstrukce Malé scény,“ dodal místostarosta.

Pro připomenutí, bezbariérovost Kulturního domu se řeší již několik volebních období. Nyní nastala doba, kdy by mohly být plány skutečně realizovány. „Bezbariérovost není pouze o výtahu samotném, ale jde o řadu opatření, včetně bezbariérových tras vedoucích z různých částí města ke Kulturnímu domu. Hodnota projektu zahrnujícího jak zmíněné trasy, tak samotný výtah, je přibližně osm milionů korun. Na tento projekt chceme žádat o dotaci z ministerstva kultury a s ohledem na velmi dobře zpracovaný projekt máme šanci získat 70% dotaci,“ uvedl k možnosti financování starosta města Jindřich Vařeka.

Pokud město v dotačním řízení neuspěje, budou se hledat cesty jak projekt zrealizovat z vlastních prostředků.

Ovšem na druhé straně bychom mohli vyjmenovat …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Eva Švehlová
DiS.

autor: topDalší články

Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Vozidla blokují oba jízdní pruhy. 24. dubna 2019   (14:49) AKTUÁLNĚ Vše je připraveno, oheň prozatím s otazníky Vše je připraveno, oheň prozatím s otazníky Již zítra, ve čtvrtek 25. dubna, se v areálu Nového rybníka koná akce Čarodějnice na Nováku. Akce začíná v 16 hodin a připraven je bohatý program. Jediné, co ještě není zcela jasné je, zda bude zapálena připravená vatra. 24. dubna 2019   (12:28) Turistický vláček prozatím mimo provoz Turistický vláček prozatím mimo provoz V měsíci květnu byl v minulosti zahajován provoz turistického vláčku. V letošním roce je provoz vláčku pozastaven. Hledá se provozovatel. 24. dubna 2019   (11:49) U Zaječova by mohl vzniknout výcvikový areál složek IZS U Zaječova by mohl vzniknout výcvikový areál složek IZS V areálu budou s nebezpečnými situacemi a jejich řešením seznamováni především školáci, sloužit bude ale i pro cvičení profesionálů. 24. dubna 2019   (10:10) V Brdech se čeká na dotace pro nové nádrže a rybníčky V Brdech se čeká na dotace pro nové nádrže a rybníčky Mají pomoci přírodě v době klimatických změn 24. dubna 2019   (08:17) Hlediště divadla nakonec zřejmě vybuduje firma Staler Hlediště divadla nakonec zřejmě vybuduje firma Staler Společnost musela vysvětlit podezřele nízkou nabídku a další formality. 24. dubna 2019   (06:06) Auto narazilo do stromu, vážně zraněnou řidičku transportovala záchranka do nemocnice Auto narazilo do stromu, vážně zraněnou řidičku transportovala záchranka do nemocnice Silnice I/18 byla uzavřena 23. dubna 2019   (18:56) AKTUÁLNĚ Hasiči bojují s rozsáhlým požárem lesa Hasiči bojují s rozsáhlým požárem lesa Na místě operuje 11 jednotek hasičů. 23. dubna 2019   (16:43) AKTUÁLNĚ Začátkem května proběhne den otevřených dveří na požárních stanicích v Příbrami, Dobříši a Sedlčanech Začátkem května proběhne den otevřených dveří na požárních stanicích v Příbrami, Dobříši a Sedlčanech Hasiči budou opět prezentovat svou techniku veřejnosti. 23. dubna 2019   (15:36) Do druhého ročníku participativního rozpočtu bylo podáno 26 návrhů Do druhého ročníku participativního rozpočtu bylo podáno 26 návrhů Město i v letošním roce prostřednictvím participativního rozpočtu umožňuje veřejnosti rozhodovat o investování milionu korun z městského rozpočtu. Do projektu je přihlášeno 26 návrhů. 23. dubna 2019   (13:00)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz