vývoj COVID-19
4. 3. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 2
Bohutín 23
Borotice 6
Bratkovice 3
Březnice 50
Buková u Pb 1
Bukovany 5
Čenkov 4
Cetyně 2
Chotilsko 3
Chrást 2
Chraštice 1
Čím 4
Dlouhá Lhota 9
Dobříš 133
Dolní Hbity 11
Drahenice 2
Drahlín 11
Drásov 5
Drevníky 5
Drhovy 3
Dubenec 1
Dublovice 11
Dubno 5
Háje 10
Hluboš 15
Hlubyně 1
Horčápsko 2
Hřiměždice 4
Hudčice 8
Hvožďany 12
Jablonná 14
Jesenice 4
Jince 46
Kamýk n. V. 15
Klučenice 12
Kňovice 3
Kosova H. 9
Kotenčice 3
Koupě 1
Krásná H. 12
Křepenice 5
Křešín 2
Láz 11
Lazsko 5
Lešetice 2
Lhota u Pb 5
M. Hraštice 22
Milešov 9
Milín 23
Modřovice 2
Mokrovraty 23
Nalžovice 17
Narysov 9
Nechvalice 10
Nečín 6
Nedrahovice 8
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 3
Nový Knín 30
Obecnice 29
Obořiště 8
Ohrazenice 5
Osečany 12
Ostrov 4
Ouběnice 3
Pečice 6
Petrovice 19
Pičín 6
Počepice 3
Podlesí 17
Příbram 574
Prosen. L. 14
Řadíč 4
Rosovice 19
Rožmitál p. T. 50
Rybníky 5
Sádek 5
Sedlčany 94
Sedlec-Prč. 37
Sedlice 4
Smolotely 3
Solenice 6
Stará Huť 20
Štětkovice 1
Suchodol 2
Svaté Pole 14
Svatý Jan 6
Svojšice 2
Tochovice 8
Třebsko 15
Trhové Dušníky 6
Tušovice 4
Velká Lečice 6
Věšín 6
Višňová 19
Volenice 2
Voznice 7
Vrančice 6
Vranovice 3
Vševily 2
Vys. Chlumec 7
Vysoká u Příbramě 4
Zalužany 5
Zduchovice 10
Županovice 1

Ředitelka MŠ: Test je pro děti nepříjemný a někdy bolestivý, ale považujeme ho za důležitý

3. února 2021   (06:25)
Ředitelka MŠ: Test je pro děti nepříjemný a někdy bolestivý, ale považujeme ho za důležitý

„V tomto školním roce jsme se s výskytem nemoci potýkali již několikrát a každá situace vyžadovala jiné řešení,“ říká Martina Pilná, ředitelka MŠ Pohádka, ve které se koronavirová nákaza objevila naposledy koncem ledna.


Školním zařízením pro nejmenší děti přibyla v loňském roce nová agenda – boj proti šíření covidu-19 mezi dětmi a zaměstnanci. Nákaza koronavirem se v lednu objevila také v jedné ze tříd příbramské Mateřské školy Pohádka. Jak rychle jsou informováni rodiče a proč je důležité absolvování testu, vysvětluje ředitelka školy Martina Pilná.
 

V druhé půlce ledna se v karanténě ocitla jedna ze tříd vaší školky. Jakým způsobem informujete rodiče dětí o situaci a potřebných opatřeních?
O pozitivitě dítěte jsem se dozvěděla v neděli (24. ledna – pozn. red.) v podvečer. Po dohodě s asistentkou hygienické služby jsme se rozhodli informovat rodiče dětí ještě týž večer. Přišlo nám korektní dát jim vědět okamžitě a nečekat na druhý den ráno, až povedou děti do školy. Osobně jsem spolu se zástupkyní MŠ telefonicky kontaktovala všechny rodiče a vysvětlila jim vzniklou situaci. Druhý den jsme e-mailem rozeslali dopis od hygieny s informacemi ohledně nařízené karantény a dalšího postupu, který mají rodiče splnit. Veškeré informace dáváme také na webové stránky školy. Neprodleně o situaci a karanténě kontaktujeme i zřizovatele, konkrétně odbor školství města Příbram.
 
Děti s negativním výsledkem RT-PCR testu mohly do školky nastoupit 1. února, pro „netestované“ děti trvá karanténní lhůta až do 4. února. Přiklánějí se rodiče spíše k variantě netestovat?
Bohužel rodiče se svými dětmi často nechtějí podstoupit test. Chápeme, že je nepříjemný a pro některé děti i bolestivý, ale považujeme ho za důležitý. Díky výsledku testu víme, kolik dětí je pozitivních, avšak bezpříznakových. Tím se snižuje riziko přenosu další možné nákazy a následné karantény. Rozhodnutí, zda absolvovat test nebo nikoli, je však na rodičích. Škola nemá žádnou pravomoc jim toto nařídit. Z dvaceti dětí, kterých se karanténa týkala, podstoupilo test pouze šest dětí a ty byly negativní.
 
Jaká je v poslední době naplněnost tříd? Fungujete v plném režimu, nebo je z důvodů pandemie docházka dětí obecně nižší?
Pokud není nařízena karanténa nebo uzavření provozu z důvodu epidemie, funguje mateřská škola v plném režimu. Počty dětí jsou kolísající podle zdravotního stavu dětí a situace v konkrétních rodinách. Někteří rodiče se bojí dávat děti do kolektivu, ale jsou to ojedinělé případy. Od začátku ledna zůstávaly třídy celkem naplněné a do školy docházely více než dvě třetiny dětí. V posledním lednovém týdnu počty dětí ve třídách mírně klesly, a to především kvůli běžným respiračním onemocněním, které se v této době vyskytují každoročně. Děti, které mají povinně předškolní docházku, chodí pravidelně.
 

Můžete upřesnit nastavená hygienicko-epidemiologická opatření a jak náročné je jejich plnění?
Dodržování hygienicko-epidemiologických opatření je zásadní a apelujeme na všechny rodiče a děti, aby je dodržovali. Máme zavedeny přesné postupy. Provozní personál pravidelně dezinfikuje všechny plochy, a to častěji než před pandemií. Pokaždé, když se objeví onemocnění covid-19, jsou prostory vydezinfikovány ozonem specializovanou firmou. V tomto školním roce jsme se s výskytem nemoci potýkali již několikrát. Onemocněly nebo se ocitly v karanténě nejen děti, ale i pedagogové a provozní zaměstnanci. Každá situace vyžadovala jiné řešení – uzavření třídy, více tříd nebo celé mateřské školy. Víme, že období karantény v mateřských školách jsou pro rodiče náročná a vždy neočekávaná, ale ani pro nás to není jednoduché a lehké.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Jakub Pečenka

autor: Magdalena Rezková

Další články

Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada upozorňuje, že může dojít ke snížení … V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku Případem se zabývá policie. Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Středočeský kraj kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá do nemocnic … Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů V souvislosti s mrazivým počasím a následným prudkým oteplením v minulých dnech … Příbram nabízí finanční podporu rodičům, kteří jsou v tíživé situaci Příbram nabízí finanční podporu rodičům, kteří jsou v tíživé situaci V loňském roce město vyhlásilo veřejnou sbírku. O finanční podporu z této sbírky mohou … Další případ otráveného zvířete na Příbramsku. V Hříměždicích nalezli uhynulé vydří mládě Další případ otráveného zvířete na Příbramsku. V Hříměždicích nalezli uhynulé vydří mládě Líčení otrávených návnad je trýznivá praktika, která může být nebezpečná i pro … Příbramská nemocnice je na pokraji vyhlášení stavu hromadného postižení osob, zasedne krizový štáb Příbramská nemocnice je na pokraji vyhlášení stavu hromadného postižení osob, zasedne krizový štáb Stav hromadného postižení osob je mimořádná událost, při kterém se zdravotnické … 52. ročník napodruhé. Festival Antonína Dvořáka zahájil předprodej 52. ročník napodruhé. Festival Antonína Dvořáka zahájil předprodej Pořadatelé hudební akce chtějí po zrušeném loňském ročníku odehrát co nejvíce … Žena na Příbramsku spadla ze skály a skončila v bezvědomí. Místo přivolání záchranky ji lidé odvezli domů Žena na Příbramsku spadla ze skály a skončila v bezvědomí. Místo přivolání záchranky ji lidé odvezli domů Žena podle záchranářů utrpěla vážná poranění v oblasti hlavy.
Příbramská nemocnice se chystá na příliv pacientů, zavírá jedno z chirurgických oddělení Příbramská nemocnice se chystá na příliv pacientů, zavírá jedno z chirurgických oddělení Středočeský kraj zřejmě brzy vyhlásí stav hromadného postižení osob.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz