26. 10. svátek má Erik
Ředitelka MŠ: Test je pro děti nepříjemný a někdy bolestivý, ale považujeme ho za důležitý

3. února 2021   (06:25)
Ředitelka MŠ: Test je pro děti nepříjemný a někdy bolestivý, ale považujeme ho za důležitý
foto: pribram.cz

„V tomto školním roce jsme se s výskytem nemoci potýkali již několikrát a každá situace vyžadovala jiné řešení,“ říká Martina Pilná, ředitelka MŠ Pohádka, ve které se koronavirová nákaza objevila naposledy koncem ledna.


Školním zařízením pro nejmenší děti přibyla v loňském roce nová agenda – boj proti šíření covidu-19 mezi dětmi a zaměstnanci. Nákaza koronavirem se v lednu objevila také v jedné ze tříd příbramské Mateřské školy Pohádka. Jak rychle jsou informováni rodiče a proč je důležité absolvování testu, vysvětluje ředitelka školy Martina Pilná.
 

V druhé půlce ledna se v karanténě ocitla jedna ze tříd vaší školky. Jakým způsobem informujete rodiče dětí o situaci a potřebných opatřeních?
O pozitivitě dítěte jsem se dozvěděla v neděli (24. ledna – pozn. red.) v podvečer. Po dohodě s asistentkou hygienické služby jsme se rozhodli informovat rodiče dětí ještě týž večer. Přišlo nám korektní dát jim vědět okamžitě a nečekat na druhý den ráno, až povedou děti do školy. Osobně jsem spolu se zástupkyní MŠ telefonicky kontaktovala všechny rodiče a vysvětlila jim vzniklou situaci. Druhý den jsme e-mailem rozeslali dopis od hygieny s informacemi ohledně nařízené karantény a dalšího postupu, který mají rodiče splnit. Veškeré informace dáváme také na webové stránky školy. Neprodleně o situaci a karanténě kontaktujeme i zřizovatele, konkrétně odbor školství města Příbram.
 
Děti s negativním výsledkem RT-PCR testu mohly do školky nastoupit 1. února, pro „netestované“ děti trvá karanténní lhůta až do 4. února. Přiklánějí se rodiče spíše k variantě netestovat?
Bohužel rodiče se svými dětmi často nechtějí podstoupit test. Chápeme, že je nepříjemný a pro některé děti i bolestivý, ale považujeme ho za důležitý. Díky výsledku testu víme, kolik dětí je pozitivních, avšak bezpříznakových. Tím se snižuje riziko přenosu další možné nákazy a následné karantény. Rozhodnutí, zda absolvovat test nebo nikoli, je však na rodičích. Škola nemá žádnou pravomoc jim toto nařídit. Z dvaceti dětí, kterých se karanténa týkala, podstoupilo test pouze šest dětí a ty byly negativní.
 
Jaká je v poslední době naplněnost tříd? Fungujete v plném režimu, nebo je z důvodů pandemie docházka dětí obecně nižší?
Pokud není nařízena karanténa nebo uzavření provozu z důvodu epidemie, funguje mateřská škola v plném režimu. Počty dětí jsou kolísající podle zdravotního stavu dětí a situace v konkrétních rodinách. Někteří rodiče se bojí dávat děti do kolektivu, ale jsou to ojedinělé případy. Od začátku ledna zůstávaly třídy celkem naplněné a do školy docházely více než dvě třetiny dětí. V posledním lednovém týdnu počty dětí ve třídách mírně klesly, a to především kvůli běžným respiračním onemocněním, které se v této době vyskytují každoročně. Děti, které mají povinně předškolní docházku, chodí pravidelně.
 

Můžete upřesnit nastavená hygienicko-epidemiologická opatření a jak náročné je jejich plnění?
Dodržování hygienicko-epidemiologických opatření je zásadní a apelujeme na všechny rodiče a děti, aby je dodržovali. Máme zavedeny přesné postupy. Provozní personál pravidelně dezinfikuje všechny plochy, a to častěji než před pandemií. Pokaždé, když se objeví onemocnění covid-19, jsou prostory vydezinfikovány ozonem specializovanou firmou. V tomto školním roce jsme se s výskytem nemoci potýkali již několikrát. Onemocněly nebo se ocitly v karanténě nejen děti, ale i pedagogové a provozní zaměstnanci. Každá situace vyžadovala jiné řešení – uzavření třídy, více tříd nebo celé mateřské školy. Víme, že období karantény v mateřských školách jsou pro rodiče náročná a vždy neočekávaná, ale ani pro nás to není jednoduché a lehké.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Setkání na hranici čtyř katastrálních území – Dobříše, Hostomic, Rosovic a Bukové u … Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Průměrná teplota pro období od 25. října do 21. listopadu je šest stupňů Celsia. … Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Důvodem tohoto opatření je zhoršující se situace ohledně onemocnění covid-19. Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Dívka byla s vážnými poraněními letecky přepravena do nemocnice. Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Snažili se být neviditelní, skrytí, konspirativní – i přesto je kriminalisté v rámci … Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Zájem o očkování se v posledních dnech v ČR zvyšuje, v pátek bylo podáno téměř 31.000 … V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky Hasiči za pomoci čtyř vodních proudů likvidují jak požár budovy, ale z výškové … AKTUALIZOVÁNO Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Do života se zrakovým omezením vstoupíte 13. listopadu ve Vile Obora. Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Dneškem se zároveň zkracuje karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým.
Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Již v úterý 26. října mohou lidé od 17 hodin přijít diskutovat s představiteli …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz