Ředitelka Drážďanské filharmonie: Překvapilo mě, kolik Čechů všech věkových kategorií zpívá
ROZHOVOR
13. dubna 2025 (16:00)
foto: Frauke Roth. / Simon Pauly / se svolením
V rámci zahájení letošního Hudebního festivalu Antonína Dvořáka přivítáme v Příbrami jedno z nejvýznamnějších evropských hudebních těles – Drážďanskou filharmonii. Již 56. ročník festivalu proběhne od 22. dubna do 3. června. Při této zvláštní příležitosti jsme získali jedinečnou možnost exkluzivně vyzpovídat uměleckou ředitelku Drážďanské filharmonie Frauke Roth. V rozhovoru nám představila nejen plány orchestru, ale také sdílela své dojmy z české hudební tradice a úlohy hudby ve spojování kultur.
V rozhovoru nám přiblížila nejen plány orchestru, ale také se podělila o své osobní postřehy týkající se české hudební tradice, spolupráce mezi zeměmi a vzácných okamžiků na pódiu.
Máte nějaký oblíbený koncert nebo projekt, na který jste obzvlášť pyšná?
V nadcházející sezóně zahájí Drážďanská filharmonie spolupráci se sirem Donaldem Runniclesem jako hlavním dirigentem, na to se velmi těším – s britským repertoárem (Walton, Vaughan Williams, Britten, MacMillan), koncertní operou (Straussova „Elektra“) a turné do Asie. S ním určitě zažijeme umělecké vrcholy.
Jakým způsobem se snažíte přitáhnout nové posluchače a mladší generaci k vážné hudbě?
Naše dvě série krátkých koncertů se již těší velké oblibě. Mají spíše uvolněný, neformální charakter, lze využít aplikaci jako digitální programovou brožuru a po skončení zůstat v našich barech a popovídat si s hudebníky a umělci. Tyto koncerty jsou velmi populární, čímž stále více přitahujeme mladší publikum na naše běžné symfonické koncerty. Kromě toho pořádáme také řadu školních koncertů, které nabízíme zdarma a které jsou téměř vždy plně obsazené.
Jak se těšíte vy a vlastně celý orchestr na koncert v rámci hudebního festivalu Antonína Dvořáka v Příbrami? Prozradíte nám, na co speciálního se můžeme těšit?
Je pro nás velmi důležité navazovat a udržovat partnerství s hudebními tělesy a koncertními místy v naší sousední zemi Česku a tím přispívat ke kulturnímu propojení v regionu střední a východní Evropy. Proto mě velmi těší, že budeme hosty v Příbrami. Je to pro nás čest a doufáme, že se nám podaří zaujmout publikum naším německo-rakousko-francouzským programem pod vedením Markuse Poschnera. Koncert bude mít samozřejmě i český akcent.
Jak se váš orchestr cítí v menším městě, jako je Příbram? Je to pro vás jiná zkušenost než vystupování ve velkých městech?
Menší města, jako je Příbram, mají něco intimního, což je podle mě velmi půvabné. Publikum se také liší od toho ve velkých městech – bývá často nadšenější nebo specificky zaujatější, jako právě zde na Dvořákově festivalu.
Při předchozích návštěvách České republiky jste jistě měla možnost ochutnat českou kuchyni. Máte nějaké oblíbené jídlo, které byste doporučila?
Česká kuchyně nabízí mnoho vynikajících jídel! Samozřejmě mám ráda tradiční pokrmy, jako je svíčková nebo guláš s knedlíky, ale také sladkosti, jako ovocné knedlíky nebo palačinky, které jsou opravdu lahodné.
Česká republika je známá svými historickými a architektonickými krásami. Co vás zaujalo při procházce městy, jako je Praha nebo Příbram?
V Příbrami budu poprvé, ale Prahu samozřejmě znám. Je to okouzlující město, kde při každé návštěvě objevím nové architektonické krásy.
Jaké české kulturní tradice nebo zvyky vás zaujaly nebo překvapily?
Nevím, jestli se dá mluvit o zvycích, ale překvapilo mě, kolik Čechů všech věkových kategorií zpívá. Nejen ve sborech, ale často v malých skupinkách, při výletech, u táboráku nebo s rodinou. A znají všechny texty! To už v Německu dnes není tak rozšířené.
Mnoho lidí je obeznámeno s českou hudební tradicí, například s díly Dvořáka nebo Smetany. Máte v České republice nějaké oblíbené skladby nebo interprety?
Dvořákovy symfonie jsou mi velmi blízké, zejména ta Devátá. Mám také ráda symfonie Bohuslava Martinů, které se u nás bohužel hrají příliš zřídka. Jsem rovněž velkým fanouškem Janáčkových děl, především jeho oper.
Jaké jsou vaše hlavní cíle a vize pro budoucnost Drážďanské filharmonie?
Koncertní sály, jako je náš v drážďanském Kulturpalastu, by se měly v budoucnu stávat takzvanými „třetími místy“ – místy, kde vzniká a žije společenské soužití. Jako Drážďanská filharmonie chceme pro společnosti a hosty spojit na jednom místě vynikající uměleckou kvalitu s blízkostí a zároveň hledat nové způsoby, jak lidem přiblížit naši hudební tradici. Chci, aby naše koncerty byly i v budoucnosti událostmi, které se lidí dotýkají, dojímají je a mění. To platí i pro vztahy s našimi partnery v České republice a Polsku; středo východoevropská vazba je pro nás velmi důležitá, tyto hudební i lidské vztahy budeme i nadále rozvíjet.
V nadcházející sezóně zahájí Drážďanská filharmonie spolupráci se sirem Donaldem Runniclesem jako hlavním dirigentem, na to se velmi těším – s britským repertoárem (Walton, Vaughan Williams, Britten, MacMillan), koncertní operou (Straussova „Elektra“) a turné do Asie. S ním určitě zažijeme umělecké vrcholy.
Jakým způsobem se snažíte přitáhnout nové posluchače a mladší generaci k vážné hudbě?
Naše dvě série krátkých koncertů se již těší velké oblibě. Mají spíše uvolněný, neformální charakter, lze využít aplikaci jako digitální programovou brožuru a po skončení zůstat v našich barech a popovídat si s hudebníky a umělci. Tyto koncerty jsou velmi populární, čímž stále více přitahujeme mladší publikum na naše běžné symfonické koncerty. Kromě toho pořádáme také řadu školních koncertů, které nabízíme zdarma a které jsou téměř vždy plně obsazené.
Jak se těšíte vy a vlastně celý orchestr na koncert v rámci hudebního festivalu Antonína Dvořáka v Příbrami? Prozradíte nám, na co speciálního se můžeme těšit?
Je pro nás velmi důležité navazovat a udržovat partnerství s hudebními tělesy a koncertními místy v naší sousední zemi Česku a tím přispívat ke kulturnímu propojení v regionu střední a východní Evropy. Proto mě velmi těší, že budeme hosty v Příbrami. Je to pro nás čest a doufáme, že se nám podaří zaujmout publikum naším německo-rakousko-francouzským programem pod vedením Markuse Poschnera. Koncert bude mít samozřejmě i český akcent.
Jak se váš orchestr cítí v menším městě, jako je Příbram? Je to pro vás jiná zkušenost než vystupování ve velkých městech?
Menší města, jako je Příbram, mají něco intimního, což je podle mě velmi půvabné. Publikum se také liší od toho ve velkých městech – bývá často nadšenější nebo specificky zaujatější, jako právě zde na Dvořákově festivalu.
Při předchozích návštěvách České republiky jste jistě měla možnost ochutnat českou kuchyni. Máte nějaké oblíbené jídlo, které byste doporučila?
Česká kuchyně nabízí mnoho vynikajících jídel! Samozřejmě mám ráda tradiční pokrmy, jako je svíčková nebo guláš s knedlíky, ale také sladkosti, jako ovocné knedlíky nebo palačinky, které jsou opravdu lahodné.
Česká republika je známá svými historickými a architektonickými krásami. Co vás zaujalo při procházce městy, jako je Praha nebo Příbram?
V Příbrami budu poprvé, ale Prahu samozřejmě znám. Je to okouzlující město, kde při každé návštěvě objevím nové architektonické krásy.
Jaké české kulturní tradice nebo zvyky vás zaujaly nebo překvapily?
Nevím, jestli se dá mluvit o zvycích, ale překvapilo mě, kolik Čechů všech věkových kategorií zpívá. Nejen ve sborech, ale často v malých skupinkách, při výletech, u táboráku nebo s rodinou. A znají všechny texty! To už v Německu dnes není tak rozšířené.
Mnoho lidí je obeznámeno s českou hudební tradicí, například s díly Dvořáka nebo Smetany. Máte v České republice nějaké oblíbené skladby nebo interprety?
Dvořákovy symfonie jsou mi velmi blízké, zejména ta Devátá. Mám také ráda symfonie Bohuslava Martinů, které se u nás bohužel hrají příliš zřídka. Jsem rovněž velkým fanouškem Janáčkových děl, především jeho oper.
Jaké jsou vaše hlavní cíle a vize pro budoucnost Drážďanské filharmonie?
Koncertní sály, jako je náš v drážďanském Kulturpalastu, by se měly v budoucnu stávat takzvanými „třetími místy“ – místy, kde vzniká a žije společenské soužití. Jako Drážďanská filharmonie chceme pro společnosti a hosty spojit na jednom místě vynikající uměleckou kvalitu s blízkostí a zároveň hledat nové způsoby, jak lidem přiblížit naši hudební tradici. Chci, aby naše koncerty byly i v budoucnosti událostmi, které se lidí dotýkají, dojímají je a mění. To platí i pro vztahy s našimi partnery v České republice a Polsku; středo východoevropská vazba je pro nás velmi důležitá, tyto hudební i lidské vztahy budeme i nadále rozvíjet.
foto: Drážďanská filharmonie. / Simon Pauly / se svolením
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Drážďanská filharmonie
autor: Ludmila Zelenková
Další články
Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Prahu a Středočeský kraj. Omezte fyzickou námahu
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli vyhlásil v Praze a Středočeském kraji …
AKTUÁLNĚ
Injekce, které dobyly Hollywood, mohou pomoci českým dětem. Pojišťovny řeší úhrady
Každé páté české dítě má obezitu. Teď se poprvé otevírá možnost, že moderní léky na …
ZDRAVOTNICTVÍ
Kam k vodě na Příbramsku? Objevte skryté lomy i koupaliště bez davů
Horké letní dny lákají k vodě, ale ne každý touží po přeplněných koupalištích a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Noc na sobotu byla tropická. Meteorologové varují, že ta dnešní může přepsat historii
Česká republika má za sebou další mimořádně teplou noc, která se na mnoha místech …
AKTUÁLNĚ
Nebezpečný import: Vzteklina se po letech vrátila do Itálie. Veterináři varují před adopcemi zvířat ze zahraničí
Itálie po více než deseti letech potvrdila případ vztekliny u psa dovezeného z Maroka. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Hledáme nejoblíbenější dětské hřiště v Příbrami
Pro rodiče jsou dětská hřiště malým útočištěm: místo, kde se děti vyřádí, kde vznikají …
ANKETA
Noci bez úlevy: Česko svírá tropické vedro, padnout může i historický rekord
Zatímco přes den teploty šplhají k skoro čtyřicetistupňovým hodnotám, úlevu …
AKTUÁLNĚ
Nakupujete na Temu nebo AliExpressu? Levné balíčky z Číny čekají další změny
Objednávání levného zboží z čínských internetových obchodů se v posledních letech …
ZAJÍMAVOSTI
Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu.
Zní to jako sci‑fi, ale je to realita. Ve Spojených státech dostal první člověk …
ZDRAVOTNICTVÍ
Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč
Když se v Příbrami mluví o tom, že lidé odcházejí, málokdy slyšíme opačný příběh. A …
ROZHOVOR




