Ředitelka Drážďanské filharmonie: Překvapilo mě, kolik Čechů všech věkových kategorií zpívá
ROZHOVOR
13. dubna 2025 (16:00)
foto: Frauke Roth. / Simon Pauly / se svolením
V rámci zahájení letošního Hudebního festivalu Antonína Dvořáka přivítáme v Příbrami jedno z nejvýznamnějších evropských hudebních těles – Drážďanskou filharmonii. Již 56. ročník festivalu proběhne od 22. dubna do 3. června. Při této zvláštní příležitosti jsme získali jedinečnou možnost exkluzivně vyzpovídat uměleckou ředitelku Drážďanské filharmonie Frauke Roth. V rozhovoru nám představila nejen plány orchestru, ale také sdílela své dojmy z české hudební tradice a úlohy hudby ve spojování kultur.
V rozhovoru nám přiblížila nejen plány orchestru, ale také se podělila o své osobní postřehy týkající se české hudební tradice, spolupráce mezi zeměmi a vzácných okamžiků na pódiu.
Máte nějaký oblíbený koncert nebo projekt, na který jste obzvlášť pyšná?
V nadcházející sezóně zahájí Drážďanská filharmonie spolupráci se sirem Donaldem Runniclesem jako hlavním dirigentem, na to se velmi těším – s britským repertoárem (Walton, Vaughan Williams, Britten, MacMillan), koncertní operou (Straussova „Elektra“) a turné do Asie. S ním určitě zažijeme umělecké vrcholy.
Jakým způsobem se snažíte přitáhnout nové posluchače a mladší generaci k vážné hudbě?
Naše dvě série krátkých koncertů se již těší velké oblibě. Mají spíše uvolněný, neformální charakter, lze využít aplikaci jako digitální programovou brožuru a po skončení zůstat v našich barech a popovídat si s hudebníky a umělci. Tyto koncerty jsou velmi populární, čímž stále více přitahujeme mladší publikum na naše běžné symfonické koncerty. Kromě toho pořádáme také řadu školních koncertů, které nabízíme zdarma a které jsou téměř vždy plně obsazené.
Jak se těšíte vy a vlastně celý orchestr na koncert v rámci hudebního festivalu Antonína Dvořáka v Příbrami? Prozradíte nám, na co speciálního se můžeme těšit?
Je pro nás velmi důležité navazovat a udržovat partnerství s hudebními tělesy a koncertními místy v naší sousední zemi Česku a tím přispívat ke kulturnímu propojení v regionu střední a východní Evropy. Proto mě velmi těší, že budeme hosty v Příbrami. Je to pro nás čest a doufáme, že se nám podaří zaujmout publikum naším německo-rakousko-francouzským programem pod vedením Markuse Poschnera. Koncert bude mít samozřejmě i český akcent.
Jak se váš orchestr cítí v menším městě, jako je Příbram? Je to pro vás jiná zkušenost než vystupování ve velkých městech?
Menší města, jako je Příbram, mají něco intimního, což je podle mě velmi půvabné. Publikum se také liší od toho ve velkých městech – bývá často nadšenější nebo specificky zaujatější, jako právě zde na Dvořákově festivalu.
Při předchozích návštěvách České republiky jste jistě měla možnost ochutnat českou kuchyni. Máte nějaké oblíbené jídlo, které byste doporučila?
Česká kuchyně nabízí mnoho vynikajících jídel! Samozřejmě mám ráda tradiční pokrmy, jako je svíčková nebo guláš s knedlíky, ale také sladkosti, jako ovocné knedlíky nebo palačinky, které jsou opravdu lahodné.
Česká republika je známá svými historickými a architektonickými krásami. Co vás zaujalo při procházce městy, jako je Praha nebo Příbram?
V Příbrami budu poprvé, ale Prahu samozřejmě znám. Je to okouzlující město, kde při každé návštěvě objevím nové architektonické krásy.
Jaké české kulturní tradice nebo zvyky vás zaujaly nebo překvapily?
Nevím, jestli se dá mluvit o zvycích, ale překvapilo mě, kolik Čechů všech věkových kategorií zpívá. Nejen ve sborech, ale často v malých skupinkách, při výletech, u táboráku nebo s rodinou. A znají všechny texty! To už v Německu dnes není tak rozšířené.
Mnoho lidí je obeznámeno s českou hudební tradicí, například s díly Dvořáka nebo Smetany. Máte v České republice nějaké oblíbené skladby nebo interprety?
Dvořákovy symfonie jsou mi velmi blízké, zejména ta Devátá. Mám také ráda symfonie Bohuslava Martinů, které se u nás bohužel hrají příliš zřídka. Jsem rovněž velkým fanouškem Janáčkových děl, především jeho oper.
Jaké jsou vaše hlavní cíle a vize pro budoucnost Drážďanské filharmonie?
Koncertní sály, jako je náš v drážďanském Kulturpalastu, by se měly v budoucnu stávat takzvanými „třetími místy“ – místy, kde vzniká a žije společenské soužití. Jako Drážďanská filharmonie chceme pro společnosti a hosty spojit na jednom místě vynikající uměleckou kvalitu s blízkostí a zároveň hledat nové způsoby, jak lidem přiblížit naši hudební tradici. Chci, aby naše koncerty byly i v budoucnosti událostmi, které se lidí dotýkají, dojímají je a mění. To platí i pro vztahy s našimi partnery v České republice a Polsku; středo východoevropská vazba je pro nás velmi důležitá, tyto hudební i lidské vztahy budeme i nadále rozvíjet.
V nadcházející sezóně zahájí Drážďanská filharmonie spolupráci se sirem Donaldem Runniclesem jako hlavním dirigentem, na to se velmi těším – s britským repertoárem (Walton, Vaughan Williams, Britten, MacMillan), koncertní operou (Straussova „Elektra“) a turné do Asie. S ním určitě zažijeme umělecké vrcholy.
Jakým způsobem se snažíte přitáhnout nové posluchače a mladší generaci k vážné hudbě?
Naše dvě série krátkých koncertů se již těší velké oblibě. Mají spíše uvolněný, neformální charakter, lze využít aplikaci jako digitální programovou brožuru a po skončení zůstat v našich barech a popovídat si s hudebníky a umělci. Tyto koncerty jsou velmi populární, čímž stále více přitahujeme mladší publikum na naše běžné symfonické koncerty. Kromě toho pořádáme také řadu školních koncertů, které nabízíme zdarma a které jsou téměř vždy plně obsazené.
Jak se těšíte vy a vlastně celý orchestr na koncert v rámci hudebního festivalu Antonína Dvořáka v Příbrami? Prozradíte nám, na co speciálního se můžeme těšit?
Je pro nás velmi důležité navazovat a udržovat partnerství s hudebními tělesy a koncertními místy v naší sousední zemi Česku a tím přispívat ke kulturnímu propojení v regionu střední a východní Evropy. Proto mě velmi těší, že budeme hosty v Příbrami. Je to pro nás čest a doufáme, že se nám podaří zaujmout publikum naším německo-rakousko-francouzským programem pod vedením Markuse Poschnera. Koncert bude mít samozřejmě i český akcent.
Jak se váš orchestr cítí v menším městě, jako je Příbram? Je to pro vás jiná zkušenost než vystupování ve velkých městech?
Menší města, jako je Příbram, mají něco intimního, což je podle mě velmi půvabné. Publikum se také liší od toho ve velkých městech – bývá často nadšenější nebo specificky zaujatější, jako právě zde na Dvořákově festivalu.
Při předchozích návštěvách České republiky jste jistě měla možnost ochutnat českou kuchyni. Máte nějaké oblíbené jídlo, které byste doporučila?
Česká kuchyně nabízí mnoho vynikajících jídel! Samozřejmě mám ráda tradiční pokrmy, jako je svíčková nebo guláš s knedlíky, ale také sladkosti, jako ovocné knedlíky nebo palačinky, které jsou opravdu lahodné.
Česká republika je známá svými historickými a architektonickými krásami. Co vás zaujalo při procházce městy, jako je Praha nebo Příbram?
V Příbrami budu poprvé, ale Prahu samozřejmě znám. Je to okouzlující město, kde při každé návštěvě objevím nové architektonické krásy.
Jaké české kulturní tradice nebo zvyky vás zaujaly nebo překvapily?
Nevím, jestli se dá mluvit o zvycích, ale překvapilo mě, kolik Čechů všech věkových kategorií zpívá. Nejen ve sborech, ale často v malých skupinkách, při výletech, u táboráku nebo s rodinou. A znají všechny texty! To už v Německu dnes není tak rozšířené.
Mnoho lidí je obeznámeno s českou hudební tradicí, například s díly Dvořáka nebo Smetany. Máte v České republice nějaké oblíbené skladby nebo interprety?
Dvořákovy symfonie jsou mi velmi blízké, zejména ta Devátá. Mám také ráda symfonie Bohuslava Martinů, které se u nás bohužel hrají příliš zřídka. Jsem rovněž velkým fanouškem Janáčkových děl, především jeho oper.
Jaké jsou vaše hlavní cíle a vize pro budoucnost Drážďanské filharmonie?
Koncertní sály, jako je náš v drážďanském Kulturpalastu, by se měly v budoucnu stávat takzvanými „třetími místy“ – místy, kde vzniká a žije společenské soužití. Jako Drážďanská filharmonie chceme pro společnosti a hosty spojit na jednom místě vynikající uměleckou kvalitu s blízkostí a zároveň hledat nové způsoby, jak lidem přiblížit naši hudební tradici. Chci, aby naše koncerty byly i v budoucnosti událostmi, které se lidí dotýkají, dojímají je a mění. To platí i pro vztahy s našimi partnery v České republice a Polsku; středo východoevropská vazba je pro nás velmi důležitá, tyto hudební i lidské vztahy budeme i nadále rozvíjet.
foto: Drážďanská filharmonie. / Simon Pauly / se svolením
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Drážďanská filharmonie
autor: Ludmila Zelenková
Další články
Noci bez úlevy: Česko svírá tropické vedro, padnout může i historický rekord
Zatímco přes den teploty šplhají k skoro čtyřicetistupňovým hodnotám, úlevu …
AKTUÁLNĚ
Nakupujete na Temu nebo AliExpressu? Levné balíčky z Číny čekají další změny
Objednávání levného zboží z čínských internetových obchodů se v posledních letech …
ZAJÍMAVOSTI
Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu.
Zní to jako sci‑fi, ale je to realita. Ve Spojených státech dostal první člověk …
ZDRAVOTNICTVÍ
Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč
Když se v Příbrami mluví o tom, že lidé odcházejí, málokdy slyšíme opačný příběh. A …
ROZHOVOR
U Hluboše narazil řidič do stromu, dítě jelo na preventivní vyšetření do nemocnice
Na silnici II/118 v katastru obce Hluboš na Příbramsku došlo v pátek večer k havárii …
AKTUALIZOVÁNO
Mladí černí čápi v Brdech dostávají své „občanky“. Kroužky pomáhají odhalit jejich život
V přítmí brdského lesa pod korunami staletých stromů vyrůstá každé jaro nová generace …
POZNÁVÁME BRDY
Příbram.cz se žene dopředu! Přes 10 000 na IG a velké překvapení na cestě
Znovu jsme překročili hranici, která ještě před pár měsíci vypadala jako něco …
AKTUÁLNĚ
Tropické počasí zaměstnává zdravotníky. Nemocnice radí: pozor hlavně na děti a seniory
Meteorologové varují před etrémními teplotami a v té souvislosti zdravotníci …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel
I tento víkend bude program na Příbramsku velmi pestrý. Barokní zámek ve Rtišovicích u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala důrazné varování před …
AKTUÁLNĚ




