Ředitelé škol mohou vyhlásit kvůli covidu volno či výuku na dálku
7. února 2022 (11:38)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
V případě, že ředitelé mimořádné volno nebo výuku na dálku vyhlásí, mají rodiče dětí do deseti let nárok na krizové ošetřovné ve výši 80 procent.
Ředitelé škol mohou ode dneška vyhlásit až na deset dní mimořádné volno nebo distanční výuku, pokud kvůli chybějícím učitelům v důsledku epidemie covidu-19 nemohou zajistit vzdělávání ve škole. V případě, že ředitelé mimořádné volno nebo výuku na dálku vyhlásí, mají rodiče dětí do deseti let nárok na krizové ošetřovné ve výši 80 procent. Jestliže po 28. únoru krizové ošetřovné skončí, zůstane jim nárok na běžné ošetřovné ve výši 60 procent.
Nová pravidla mají zabránit plošnému uzavírání škol kvůli epidemii nemoci covid-19. Ředitelé škol mohou volno vyhlásit podle epidemické situace mezi zaměstnanci a nemusí využít všech deseti dnů najednou. Délka volna doplňuje právo ředitelů škol vyhlásit volno na pět dní během školního roku, a to ze závažných důvodů, zejména organizačních a technických. O uzavření školy při velkém počtu nakažených žáků mohou rozhodnout hygienici.
Možnost vyhlásit mimořádné ředitelské volno nebo výuku na dálku získaly základní, střední, vyšší odborné, základní umělecké i jazykové školy. Na dálkové vzdělávání může škola dočasně přejít po dohodě s vyučujícími, pokud kvůli výpadku většího počtu pedagogů v důsledku epidemie covidu-19 není možné učit prezenčně.
Pro ředitelské volno se škola může rozhodnout v případě, že kvůli šíření nákazy dočasně nemůže zajistit ani distanční výuku. Pro mateřské školy počítá zákon pouze s možností mimořádného ředitelského volna.
Zatímco u standardních pěti dnů ředitelského volna nárok není nárok na ošetřovné, u mimořádného volna i výuky na dálku je. Podle současných pravidel mohou zaměstnaní rodiče do 28. února dostávat po celou dobu uzavření školy krizové ošetřovné ve výši 80 procent denního základu výdělku nebo alespoň 400 korun za den. Vyhlášení volna ani výuky na dálku jim pro úřady škola potvrzovat nemusí, stačí prohlášení rodiče. Pokud krizové ošetřovné s koncem února skončí, zůstane rodičům nárok na běžné ošetřovné. To se vyplácí z nemocenského pojištění ve výši 60 procent základu příjmu po dobu devíti dnů, nebo samoživitelkám či samoživitelům 16 dnů. Školy pak už budou muset uzavření nebo přechod na výuku na dálku rodičům potvrdit.
Účast na mimořádné distanční výuce je pro žáky povinná s výjimkou základních uměleckých a jazykových škol. Mimořádné volno i výuku na dálku mohou ředitelé vyhlašovat i jen pro jednotlivá pracoviště školy. V takovém případě sel rozsah dnů vztahuje ke každé části školy zvlášť.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Noční požár v Rožmitále: Plameny z popelnice ohrozily rodinný dům
Noční požár popelnice v Rožmitále pod Třemšínem se v neděli 8. března rozšířil na …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Rozbité chodníky v Příbrami čeká změna. Město přidá i problémový úsek u Václaváku
Rozbitým chodníkům v Příbrami by se letos mělo výrazně ulevit. Město chystá velkou …
Karafiát není symbolem ideologie. Mezinárodní den žen má hlubší kořeny, než si mnozí myslí
Když se řekne Mezinárodní den žen, těm starším se okamžitě vybaví červený karafiát, …
Hepatitida A dál roste. Příbram hlásí první letošní případy — a čísla překvapí
Hepatitida typu A se dál šíří Českem a počet případů letos opět rychle roste. Jen od …
ZDRAVOTNICTVÍ
Nad McDonald's v Příbrami zasahovali hasiči
V sobotu odpoledne hasiči likvidovali požár suché trávy nad prodejnou McDonald's …
AKTUALIZOVÁNO
Příbram představila investiční plány na rok 2026. Dodavatelům je přiblížila prostřednictvím projektu Meet the Buyer
Město Příbram i letos představilo své plánované investice prostřednictvím projektu …
/PÁTRANÍ/ Muže hledá policie i kamarádi, rád se toulá po Brdech
Od 5. března je vyhlášeno pátrání po muži z Berounska.
FOTO
Rozpadá se milínský mančaft? Z milínského hřiště odcházejí klíčoví hráči
Fotbalový klub z Milína vstupuje do jarní části sezony s výraznými změnami v kádru. …
Příbram poprvé doma na jaře. Jízda, šance, tyč v nastavení — s Jihlavou remíza 1:1
Fotbalisté Příbrami se ve druhém jarním kole poprvé představili domácím fanouškům a …
VIDEO
První čáp černý už je doma v Brdech. Je prvním svého druhu na našem území
Brdy hlásí mimořádnou zprávu. Do zdejších lesů se vrátil čáp černý a podle dosavadních …
POZNÁVÁME BRDY




