Ředitelé škol dostanou od ministerstva manuály pro chod výuky
14. srpna 2020 (10:37)
foto: pribram.cz
Školy by měly od 1. září podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha fungovat "jak nejnormálněji to půjde", opakovat už se nemá jarní scénář, kdy ze dne na den byly školy uzavřeny.
Manuály pro chod výuky v době koronavirové epidemie dostanou ředitelé škol od ministerstva do datových schránek počátkem příštího týdne. V pondělí se s dokumenty seznámí i vládní zdravotní rada. Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová ČTK řekla, že ministerstvo plánuje informovat o obsahu dokumentů veřejnost až poté, co manuály obdrží školy. Tiskovou konferenci by ministr Robert Plaga (za ANO) chtěl uspořádat nejpozději ve středu. Manuály budou určené pro mateřské, základní a střední školy. Doporučení by se měla týkat i škol v přírodě, fungování družin či kroužků.
Na nekoncepční přístup ministerstva, nedostatek informací a možnosti dialogu si stěžují někteří učitelé. Podle předsedkyně spolku Učitelská platforma Petry Mazancové mělo být nejdříve vyřešeno legislativní ukotvení distanční výuky a popsány všechny způsoby podpory rodinám i školám pro případné opětovné zavedení distanční výuky. "Ministerstvo by mělo vytvořit návrh krizového plánu, který by si školy přizpůsobily svým podmínkám a podle kterého by postupovaly v případě, že se ve škole objeví první případ nákazy," uvedla Mazancová v tiskové zprávě.
Školy by měly od 1. září podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) fungovat "jak nejnormálněji to půjde", opakovat už se nemá jarní scénář, kdy ze dne na den byly školy uzavřeny. Podle Plagy do škol nastoupí všichni žáci a žačky a plány nepočítají s tím, že by se například dělily třídy. Při běžné výuce se budou ale dodržovat přísnější hygienická pravidla. Případná opatření proti koronaviru se budou řídit takzvaným semaforem pro oblasti s různým rizikem nákazy.
Ve školách by se tak podle Plagy mělo dbát na zvýšenou dezinfekci rukou nebo častější větrání. Nošení roušek se bude řídit podle rozhodnutí hygieniků v jednotlivých krajích nebo v celé ČR.
V případě, že by se ve škole vyskytla nákaza, měla by podle ministra o jejím případném uzavření rozhodovat krajská hygienická stanice podle konkrétní situace. Hygienická opatření či upravený režim jídelen ale podle něj budou směřovat k tomu, aby nebylo nutné zavírat celé školy, ale spíše jen jednotlivé třídy. Pokud by se někde epidemie zhoršila na nejvyšší stupeň rizika, bylo by podle Plagy možné dočasné dvoutýdenní uzavření škol a přechod na on-line výuku.
V případě, že by se ve škole vyskytla nákaza, měla by podle ministra o jejím případném uzavření rozhodovat krajská hygienická stanice podle konkrétní situace. Hygienická opatření či upravený režim jídelen ale podle něj budou směřovat k tomu, aby nebylo nutné zavírat celé školy, ale spíše jen jednotlivé třídy. Pokud by se někde epidemie zhoršila na nejvyšší stupeň rizika, bylo by podle Plagy možné dočasné dvoutýdenní uzavření škol a přechod na on-line výuku.
Podle kritiků ministerského přístupu by školy měly dostat možnost rozhodnout například o rozpůlení tříd a jejich střídání ve škole po týdnu. Měly by mít i možnost ze zdravotních důvodů a ochrany zdraví ostatních odmítnout žákovi vstup do školy, pokud má vyšší teplotu či odmítá dodržovat nastavené podmínky, uvedla Mazancová, jejíž spolek má asi 300 členů. V základních školách pracuje dle statistik ministerstva školství 82.283 učitelů.
Pandemie koronaviru výrazně zasáhla do druhého pololetí uplynulého školního roku. Od 11. března byly školy plošně zavřené, otvírat se začaly postupně a částečně až po dvou měsících. Do konce školního roku byla docházka dobrovolná a děti se mohly učit i z domova. Do základních škol chodilo v minulém školním roce zhruba 953.000 dětí a do středních škol 424.000.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK_Jakub Pečenka
ČTK_Jakub Pečenka
autor: Jakub Pečenka
Další články
Černé pondělí na Příbramsku: U Hluboše narazila dodávka do pařezu, na místo letěl opět i vrtulník
Černé pondělí pro řidiče na Příbramsku pokračuje dalším zásahem záchranných složek. Na …
AKTUALIZOVÁNO
Po čelním střetu s osobním autem skončil autobus u Jinec v příkopu, na místo letěl i vrtulník
K vážně vypadající dopravní nehodě došlo v pondělí odpoledne na silnici 118 u obce …
AKTUALIZOVÁNO
Sdílené dětství: Když rodiče zveřejňují život svých dětí dřív, než se naučí mluvit
Fotka z ultrazvuku, první krůčky, koupání ve vaně nebo záchvat vzteku v obchodě. To …
NÁZOR
Ve Středočeském kraji je na školách po 2. kole přijímaček asi 1200 volných míst
Ve Středočeském kraji je na středních školách po druhém kole přijímaček asi 1200 …
AKTUÁLNĚ
Česko má po víkendu nový teplotní rekord 41,9 stupně, ale lidé kolabovali, pět utonulo
Českou republiku o víkendu zasáhly tropické teploty, po oba dny bylo překonáno …
AKTUÁLNĚ
V úterý startuje 17. ročník Summer X Fest Tour. První zastávkou je Příbram a vstup je zdarma
Příbram se stane první zastávkou letošního ročníku oblíbené festivalové tour Summer X …
OBRAZEM: JelenFest ovládl Příbram: Rodinná atmosféra, autogramiády i velká večerní show
Příbram zažila v sobotu 27. června nezapomenutelný den plný rodinné zábavy a skvělé …
FOTOGALERIE
Červen v Příbrami jako z jiného světa. Stoletá voda, tropy a škody za miliony
Červen v Příbrami letos připomíná horskou dráhu.
Zatímco minulý víkend město bojovalo …
VIDEO
Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Prahu a Středočeský kraj. Omezte fyzickou námahu
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli vyhlásil v Praze a Středočeském kraji …
AKTUÁLNĚ
Injekce, které dobyly Hollywood, mohou pomoci českým dětem. Pojišťovny řeší úhrady
Každé páté české dítě má obezitu. Teď se poprvé otevírá možnost, že moderní léky na …
ZDRAVOTNICTVÍ




