Ředitel příbramské nemocnice: Nový urgent a neonatologie posune nemocnici opět o kousek dál
ROZHOVOR
6. srpna 2022 (07:19)
foto: ONP - Martin Janota/se svolením
Aktuální vlna covidu naštěstí neohrozila poskytování jiného druhu péče.
S ředitelem příbramské nemocnice MUDr. Stanislavem Holobradou jsme si povídali o aktuální covidové vlně, ale i projektech, které se v blízké době chystají.
Co nyní o prázdninách nejvíce zaměstnává ředitele příbramské nemocnice?
Dneska jsme měli kontrolní den na stavbě pavilonu N za účasti náměstka hejtmanky. Výstavba by měla být zkolaudována na jaře příštího roku. V současné složité situaci to zatím stále vypadá příznivě, takže by mělo všechno vyjít. Musím zde pochválit dobrou spolupráci se stavební firmou, technickým dozorem i projektanty.
Jinak nás zaměstnává prázdninový provoz, který je komplikován mírným nárůstem infekce covid-19 jak u pacientů, tak i u zaměstnanců. Zatím je to v našem epidemiologickém systému na prvním stupni. Ale samozřejmě to zasahuje do provozu těch stanic, které jsou v prázdninovém provozu. Máme zhruba 11 pozitivních pacientů, ale jednoznačně se u nich ukazuje účinnost očkování. Většinou jsou to pacienti nad 70 let a je u nich minimální respirační problém. Mají skoro normální saturaci a jen výjimečně jsou na nějakém nízkém průtoku kyslíku. Jen jeden z případů má o něco větší nález pneumonie, ale oproti minulým zkušenostem je ten průběh nekomplikovaný. Často jsou to lidé, kteří jsou zde s jiným problémem a během vyšetření a testů se zjistila pozitivita covid-19.
Co nyní o prázdninách nejvíce zaměstnává ředitele příbramské nemocnice?
Dneska jsme měli kontrolní den na stavbě pavilonu N za účasti náměstka hejtmanky. Výstavba by měla být zkolaudována na jaře příštího roku. V současné složité situaci to zatím stále vypadá příznivě, takže by mělo všechno vyjít. Musím zde pochválit dobrou spolupráci se stavební firmou, technickým dozorem i projektanty.
Jinak nás zaměstnává prázdninový provoz, který je komplikován mírným nárůstem infekce covid-19 jak u pacientů, tak i u zaměstnanců. Zatím je to v našem epidemiologickém systému na prvním stupni. Ale samozřejmě to zasahuje do provozu těch stanic, které jsou v prázdninovém provozu. Máme zhruba 11 pozitivních pacientů, ale jednoznačně se u nich ukazuje účinnost očkování. Většinou jsou to pacienti nad 70 let a je u nich minimální respirační problém. Mají skoro normální saturaci a jen výjimečně jsou na nějakém nízkém průtoku kyslíku. Jen jeden z případů má o něco větší nález pneumonie, ale oproti minulým zkušenostem je ten průběh nekomplikovaný. Často jsou to lidé, kteří jsou zde s jiným problémem a během vyšetření a testů se zjistila pozitivita covid-19.
Očekáváte, že tato vlna brzy skončí?
Byla by to spekulace, ale pravděpodobně to bude tak, že minimálně u očkovaných lidí se ten covid-19 bude skrývat za nějakým katarem horních cest dýchacích. Pokud si ti lidé udělají testy, tak samozřejmě mohou vyjít pozitivně. Takže pokud se bude hodně testovat, bude i více nakažených. Ale jsem optimista a myslím, že to nebude mít klinický dopad na těžké průběhy, především u těch očkovaných lidí. Pacienti, kteří jsou u nás hospitalizováni, jsou důkazem toho, že covid-19 pro ně aktuálně není zásadní zdravotní problém.
Byla by to spekulace, ale pravděpodobně to bude tak, že minimálně u očkovaných lidí se ten covid-19 bude skrývat za nějakým katarem horních cest dýchacích. Pokud si ti lidé udělají testy, tak samozřejmě mohou vyjít pozitivně. Takže pokud se bude hodně testovat, bude i více nakažených. Ale jsem optimista a myslím, že to nebude mít klinický dopad na těžké průběhy, především u těch očkovaných lidí. Pacienti, kteří jsou u nás hospitalizováni, jsou důkazem toho, že covid-19 pro ně aktuálně není zásadní zdravotní problém.
Jak se nemocnici po dvou letech epidemie podařilo vrátit ke svojí produkci a dohnat operativu?
Snažíme se dohnat to několikaměsíční manko. Daří se to, ale v některých typech operací stále tlačíme ten list zájemců před sebou. Věřím, že do konce roku se nám to ale podaří dohnat.
Snažíme se dohnat to několikaměsíční manko. Daří se to, ale v některých typech operací stále tlačíme ten list zájemců před sebou. Věřím, že do konce roku se nám to ale podaří dohnat.
V následujících letech bude otevřen nový pavilon N a rekonstruovaný pavilon D2. Co nemocnice chystá dalšího?
U těchto pavilonů bychom chtěli být v roce 2024 hotoví, ale už připravujeme projekty na úpravy urgentního příjmu, který funguje už deset let. Za tu dobu jsme zjistili, že je to opravdu klíčové místo nemocnice, které z provozních důvodů zasluhuje úpravu. Denně se sem dostanou desítky pacientů a bude třeba prostory rozšířit a rozdělit na operační a neoperační obory. V rámci přednemocniční triáže se péče dostává do prostor nemocnic. Toto čeká prakticky všechny nemocnice naší velikosti v celé republice. Jedná se o zásadní vstup do nemocnice, kde potřebujeme více sledovacích monitorovaných lůžek a personál, který je další nesmírně důležitou součástí urgentních příjmů.
U těchto pavilonů bychom chtěli být v roce 2024 hotoví, ale už připravujeme projekty na úpravy urgentního příjmu, který funguje už deset let. Za tu dobu jsme zjistili, že je to opravdu klíčové místo nemocnice, které z provozních důvodů zasluhuje úpravu. Denně se sem dostanou desítky pacientů a bude třeba prostory rozšířit a rozdělit na operační a neoperační obory. V rámci přednemocniční triáže se péče dostává do prostor nemocnic. Toto čeká prakticky všechny nemocnice naší velikosti v celé republice. Jedná se o zásadní vstup do nemocnice, kde potřebujeme více sledovacích monitorovaných lůžek a personál, který je další nesmírně důležitou součástí urgentních příjmů.
Jak to vypadá s neonatologií?
Neonatologii projekčně připravujeme. Je to další stupeň péče o rodičky a novorozence, kteří v dnešní moderní době vyžadují adekvátní péči. Naše novorozenecké oddělení bychom chtěli posunout o kvalitativní stupínek výš o neonatologii toho základního typu, a to jak dispozičně, přístrojově a také personálně. Jednoho neonatologa už tu máme a předpokládáme, že část pediatrů se v průběhu vzdělávání rozhodne pro tuto specializaci. Benefitem pro rodičky bude větší servis a větší jistota v případě, kdy průběh porodu neprobíhá tak, jak má. Dokázali bychom se pak postarat i o novorozence s menší porodní váhou.
Také bych zmínil, že v roce 2026 nám končí pronájem dialyzačního centra a budeme se proto už brzy rozhodovat o jeho budoucnosti. Z odborného hlediska bychom ten provoz chtěli přesunout do prvního areálu kvůli návaznosti další zdravotní péče. Už nyní musíme plánovat, kam tu stanici přesunout a začít jednat se současným provozovatelem, abychom připravili bezpečný a plynulý přechod.
Neonatologii projekčně připravujeme. Je to další stupeň péče o rodičky a novorozence, kteří v dnešní moderní době vyžadují adekvátní péči. Naše novorozenecké oddělení bychom chtěli posunout o kvalitativní stupínek výš o neonatologii toho základního typu, a to jak dispozičně, přístrojově a také personálně. Jednoho neonatologa už tu máme a předpokládáme, že část pediatrů se v průběhu vzdělávání rozhodne pro tuto specializaci. Benefitem pro rodičky bude větší servis a větší jistota v případě, kdy průběh porodu neprobíhá tak, jak má. Dokázali bychom se pak postarat i o novorozence s menší porodní váhou.
Také bych zmínil, že v roce 2026 nám končí pronájem dialyzačního centra a budeme se proto už brzy rozhodovat o jeho budoucnosti. Z odborného hlediska bychom ten provoz chtěli přesunout do prvního areálu kvůli návaznosti další zdravotní péče. Už nyní musíme plánovat, kam tu stanici přesunout a začít jednat se současným provozovatelem, abychom připravili bezpečný a plynulý přechod.
Válka na Ukrajině trvá již téměř půl roku. Jak se dotýká provozu nemocnice?
Co se týče energií, elektřinu máme ještě s fixovanou cenou. Po skončení fixace budeme klasicky soutěžit nového dodavatele, a co se týče tepla, jsme napojeni na příbramskou teplárnu, která jako zdroj využívá dřevní štěpku, kde se ta cena hýbe jen nepatrně oproti ceně plynu a dalších surovin. Plyn využíváme prakticky jenom v nemocniční kuchyni. V areálu na Zdaboři máme stále ubytovnu pro ukrajinské běžence, která je stále využívaná zhruba na 70% kapacity. Přijali jsme i několik pracovníků z Ukrajiny. Někteří z nich jsou i v přípravě na oprávnění pracovat ve zdravotnictví.
Co se týče energií, elektřinu máme ještě s fixovanou cenou. Po skončení fixace budeme klasicky soutěžit nového dodavatele, a co se týče tepla, jsme napojeni na příbramskou teplárnu, která jako zdroj využívá dřevní štěpku, kde se ta cena hýbe jen nepatrně oproti ceně plynu a dalších surovin. Plyn využíváme prakticky jenom v nemocniční kuchyni. V areálu na Zdaboři máme stále ubytovnu pro ukrajinské běžence, která je stále využívaná zhruba na 70% kapacity. Přijali jsme i několik pracovníků z Ukrajiny. Někteří z nich jsou i v přípravě na oprávnění pracovat ve zdravotnictví.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka
Související
•Hygienici kontrolovali dětské tábory, výraznější pochybení neodhalili
•Příbramská nemocnice se kvůli covidu opět vrací k respirátorům
•Lidé mohou žádat o rodičovskou přes web, další dávky mají přibýt později
Další články
Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel
I tento víkend bude program na Příbramsku velmi pestrý. Barokní zámek ve Rtišovicích u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala důrazné varování před …
AKTUÁLNĚ
Děti se hroutí kvůli známkám. Problém nejsou školy, ale naše očekávání
Konec školního roku je pro část dětí radost, pro jinou část období, kdy se jim svírá …
AKTUÁLNĚ
Pozor! Ve Středočeském kraji platí kvůli vedrům a suchu mimořádná opatření. Zákaz ohňů i pyrotechniky
Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje upozorňuje obyvatele na mimořádně vysoké …
AKTUÁLNĚ
Proč většina lidí při ohrožení ztuhne? Pravda, o které se moc nemluví
Když se člověk ocitne v ohrožení, málokdy reaguje tak, jak si představuje. Většina …
LIFESTYLE
Záhada opuštěného sídla králů: Na Vrškamýku dodnes straší krutý rytíř
V hlubokých lesích nad řekou Vltavou se ukrývá jedno z nejvýznamnějších míst české …
TIP NA VÝLET
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny spadly i o několik korun
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 39,90 Kč …
DOPRAVA
Chystáte se na vodu? Ne všechny řeky mají dost vody, před cestou si ověřte jejich sjízdnost
S blížícími se letními prázdninami a obdobím dovolených začínají tisíce Čechů plánovat …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Čekalík Kids Vol. 1: Vodník Pěnkava připlouvá — ideální odměna za školní rok
Na poslední školní den děti v Příbrami rozhodně nezapomenou. V pátek 26. června se u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bolest, práce a spravedlnost. Má mít Česko menstruační volno?
Menstruační volno je téma, které se v posledních měsících dostává do popředí veřejné …
ANKETA




