vývoj COVID-19
5. 3. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 2
Bohutín 27
Borotice 8
Bratkovice 3
Březnice 44
Buková u Pb 1
Bukovany 5
Čenkov 5
Cetyně 2
Chotilsko 3
Chrást 2
Chraštice 1
Čím 5
Dlouhá Lhota 8
Dobříš 146
Dolní Hbity 14
Drahenice 1
Drahlín 12
Drásov 8
Drevníky 6
Drhovy 3
Dubenec 2
Dublovice 10
Dubno 5
Háje 11
Hluboš 22
Hlubyně 1
Horčápsko 1
Hřiměždice 7
Hudčice 9
Hvožďany 12
Jablonná 15
Jesenice 6
Jince 47
Kamýk n. V. 17
Klučenice 11
Kňovice 3
Kosova H. 10
Kotenčice 3
Koupě 1
Krásná H. 10
Křepenice 5
Křešín 2
Láz 14
Lazsko 5
Lešetice 2
Lhota u Pb 8
M. Hraštice 21
Milešov 8
Milín 24
Modřovice 2
Mokrovraty 25
Nalžovice 18
Narysov 9
Nechvalice 10
Nečín 6
Nedrahovice 9
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 4
Nový Knín 31
Obecnice 30
Obořiště 8
Obory 1
Ohrazenice 6
Osečany 12
Ostrov 4
Ouběnice 4
Pečice 6
Petrovice 18
Pičín 5
Počaply 2
Počepice 2
Podlesí 15
Příbram 605
Prosen. L. 12
Řadíč 3
Rosovice 28
Rožmitál p. T. 51
Rybníky 4
Sádek 5
Sedlčany 102
Sedlec-Prč. 40
Sedlice 4
Smolotely 3
Solenice 6
Stará Huť 22
Štětkovice 1
Suchodol 2
Svaté Pole 14
Svatý Jan 4
Svojšice 2
Tochovice 8
Třebsko 21
Trhové Dušníky 7
Tušovice 4
Velká Lečice 6
Věšín 6
Višňová 18
Volenice 1
Voznice 7
Vrančice 7
Vranovice 9
Vševily 2
Vys. Chlumec 6
Vysoká u Pb 6
Zalužany 5
Zduchovice 10
Županovice 2
Ředitel nemocnice: Pokud bude dost vakcín, začneme s očkováním veřejnosti do týdne

7. února 2021   (06:52)
Ředitel nemocnice: Pokud bude dost vakcín, začneme s očkováním veřejnosti do týdne

Dodávky vakcín společnosti Pfizer jsou aktuálně kvůli výpadku výrobních kapacit poloviční.


S ředitelem příbramské nemocnice MUDr. Stanislavem Holobradou jsme si v rozhovoru povídali o očkování, na které s velkou nervozitou čeká již mnoho seniorů a dalších lidí, kteří spadají do rizikových skupin. Stanislav Holobrada nastínil i budoucnost očkování a také všechny problémy, se kterými se zaměstnanci nemocnice musí v souvislosti s očkováním vypořádat.

Jak v příbramské nemocnici probíhá očkování?
V příbramské nemocnici očkujeme podle kritérií Ministerstva zdravotnictví ČR skupinu A1. Jsou to především zdravotníci v nemocnici i praktiční lékaři, stomatologové a ambulantní specialisté. Také jsme očkovali zaměstnance i klienty domů sociálních služeb.

 

Máte už odhad, kdy se začne s očkováním veřejnosti podle registračního formuláře?
Očkování veřejnosti jsme schopni spustit okamžitě, ale musíme mít dostatek očkovacích látek. Jejich dodávky by se měly zhruba za 14 dní navýšit. Myslím, že v druhé polovině února se začne s očkováním veřejnosti ve větší míře, rádi bychom alespoň pilotně začali do týdne.

 
Kde očkování bude probíhat? Připravujete očkovací centrum?
Ano, nemocnice aktuálně modeluje více variant, o kterých by se mělo rozhodnout v příštím týdnu. Vzhledem k tomu, že máme dva areály, rádi bychom udělali očkovací centra v rámci každého z nich a přiblížili se tak blíž zájemcům o očkování, kteří mají často zhoršenou hybnost.
 
Jak je to aktuálně s dodávkami očkovacích látek, už se jejich počet ustálil?
Od začátku tohoto týdne přišlo 200 dávek Moderny a na polovinu snížená dávka Pfizeru. To množství se zredukovalo z důvodu výpadků výrobních kapacit, což by mělo trvat ještě zhruba 14 dní. Takže v současné době je to ustálené, ale spíše v tom negativním smyslu.

Máte informace o tom, jaká bude další očkovací strategie? Zapojí se brzy i praktičtí lékaři?
To je otázka především pro toho, kdo plánuje ústřední strategii očkování. Původně do toho praktičtí lékaři neměli být zapojeni, ale podle posledních zpráv, co mám, se hovoří o tom, že by mohli začít během dubna. Já se domnívám, že by mohli začít okamžitě, ale závisí to na tom, abychom je do toho systému mohli zapojit při dostatku očkovacích látek.

 
V současné chvíli máte k dispozici látky od společnosti Pfizer a Moderna. Je mezi nimi nějaký rozdíl z pohledu účinnosti nebo přípravy?
Účinnost je přibližně stejná. Příprava je trochu rozdílná, ale stále to klade velké nároky na činnosti před samotným vpichem jehly. Je zde administrativní část. To znamená, že člověk, který k očkování přichází, musí být identifikován, musí mít vyplněno několik formulářů a následně probíhá lékařské vyšetření. To samotné očkování je zatíženo tím, že látka od společnosti Pfizer se musí naředit, nejprve tedy vyjmout z boxu a pak máme jen 6 hodin lhůtu na vyočkování. Moderna přichází již naředěná, ale zase je zde povinnost vyočkovat v daném dnu celou dávku, která se vyjmula z mrazáku a již se tam nesmí vracet. Naočkovaný člověk se po aplikaci vakcíny musí držet v dosahu kvůli možným nežádoucím účinkům.

Naše zaměstnance poté čeká další složitá administrativa, kdy je třeba všechny údaje zadat do několika systémů, které spárují informace o vakcinaci s rodným číslem, cestovním pasem a podobně. Jeden z kolegů nedávno vypočítal, že samotný vpich injekce s nabráním z lahvičky zabere zhruba desetinu z času celého toho procesu.
Viditelně padá počet zaměstnanců, kteří jsou kvůli koronaviru v pracovní neschopnosti (k 5. únoru se jednalo o 8 zaměstnanců). Myslíte, že už se jedná o dopad očkování?
Já se domnívám, že ještě ne. Sice jsme začali očkovat 5. ledna a zdravotníky máme naočkované i druhou dávkou, jedná se obecně ale o to, že situace na Příbramsku se zlepšuje a klesá výskyt onemocnění. V těch nejhorších měsících jsme měli více než třicetiprocentní záchyt u PCR testů, dnes je to pod dvacet procent.

 
V médiích se objevily zprávy, že kvůli koronaviru některé nemocnice odkládají i onkologickou operativu, jak je to v Příbrami?
V žádném případě. Ta akutní a onkologická indikace je naprosto nedoložitelná i v době jakékoliv pandemie. Ti lidé se musí operovat. Odkládání těchto operací není správné, mohou ohrozit životy pacientů.
Vzhledem ke zkušenostem, které s koronavirem máte, kdy myslíte, že se život začne zase blížit normálu?
Už prožíváme celý rok s epidemií covid-19. Určitě tu toto onemocnění zůstane s námi a bude sezónní, jako jiná respirační onemocnění. Myslím, že se nám uleví až někdy s nástupem letních měsíců, ale ten vir zde bude v nějaké podobě stále s námi. Ono je třeba si uvědomit i to, že očkování má bránit vážnému průběhu onemocnění, ale zatím není nijak dokázáno, že zcela zamezí šíření nemoci. Takže bude třeba neustále dbát hygieny a být ohleduplný ke svému okolí a v případech, kdy člověku není dobře, využívat bariérové pomůcky. To by se ale mělo týkat i jiných onemocnění, než je koronavirus.

 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text i foto: pribram.cz (Jakub Pečenka)

autor: Jakub Pečenka

Další články

Knihovna Jana Drdy: Hledá se spisovatel! Knihovna Jana Drdy: Hledá se spisovatel! Kampaň Březen – měsíc čtenářů má v tomto roce dvanácté pokračování. Příbramská … Ceny pohonných hmot vytrvale rostou, benzin je za týden dražší o 47 haléřů Ceny pohonných hmot vytrvale rostou, benzin je za týden dražší o 47 haléřů Na Příbramsku nakoupíte litr Naturalu 95 v průměru za 29,45 Kč, naftu pak za 28,41 … Ve Středočeském kraji je nejvíc nezaměstnaných na Příbramsku. Bez práce je téměř 4000 lidí Ve Středočeském kraji je nejvíc nezaměstnaných na Příbramsku. Bez práce je téměř 4000 lidí V regionu je 3896 nezaměstnaných, z nichž by mohlo 3729 okamžitě nastoupit do … Zemřela mi žena a skončil jsem na ulici. Říká bezdomovec, který přespává v budově rozestavěné patologie Zemřela mi žena a skončil jsem na ulici. Říká bezdomovec, který přespává v budově rozestavěné patologie Budova plánované patologie v Příbrami nyní slouží pouze bezdomovcům a jako místo pro … Příbram podlehla Liberci a zůstává předposlední Příbram podlehla Liberci a zůstává předposlední Příbram s Libercem prohrála podeváté z posledních 10 vzájemných ligových duelů. Spotřeba kyslíku v příbramské nemocnici přesáhla dvě tuny denně Spotřeba kyslíku v příbramské nemocnici přesáhla dvě tuny denně Kvůli spotřebě je nutné navýšit interval zásobování. Kaufland plánuje zařadit do prodeje antigenní testy Kaufland plánuje zařadit do prodeje antigenní testy Pokud si test koupí živnostník nebo firma, může na něj nárokovat úlevu 60 korun ze … Po zbytek března ještě může v noci mrznout, objeví se i sníh Po zbytek března ještě může v noci mrznout, objeví se i sníh V příštím týdnu bude zpočátku ještě i přes den chladno, rtuť zřejmě nevystoupá výše … Současná omezení zásadně neovlivní investiční akce Současná omezení zásadně neovlivní investiční akce Město Příbram v letošním roce zahájí několik důležitých staveb.
Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci "Jsme nuceni reagovat na déle než rok trvající pandemii covid-19 a skutečnost, že …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz