vývoj COVID-19
5. 3. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 2
Bohutín 27
Borotice 8
Bratkovice 3
Březnice 44
Buková u Pb 1
Bukovany 5
Čenkov 5
Cetyně 2
Chotilsko 3
Chrást 2
Chraštice 1
Čím 5
Dlouhá Lhota 8
Dobříš 146
Dolní Hbity 14
Drahenice 1
Drahlín 12
Drásov 8
Drevníky 6
Drhovy 3
Dubenec 2
Dublovice 10
Dubno 5
Háje 11
Hluboš 22
Hlubyně 1
Horčápsko 1
Hřiměždice 7
Hudčice 9
Hvožďany 12
Jablonná 15
Jesenice 6
Jince 47
Kamýk n. V. 17
Klučenice 11
Kňovice 3
Kosova H. 10
Kotenčice 3
Koupě 1
Krásná H. 10
Křepenice 5
Křešín 2
Láz 14
Lazsko 5
Lešetice 2
Lhota u Pb 8
M. Hraštice 21
Milešov 8
Milín 24
Modřovice 2
Mokrovraty 25
Nalžovice 18
Narysov 9
Nechvalice 10
Nečín 6
Nedrahovice 9
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 4
Nový Knín 31
Obecnice 30
Obořiště 8
Obory 1
Ohrazenice 6
Osečany 12
Ostrov 4
Ouběnice 4
Pečice 6
Petrovice 18
Pičín 5
Počaply 2
Počepice 2
Podlesí 15
Příbram 605
Prosen. L. 12
Řadíč 3
Rosovice 28
Rožmitál p. T. 51
Rybníky 4
Sádek 5
Sedlčany 102
Sedlec-Prč. 40
Sedlice 4
Smolotely 3
Solenice 6
Stará Huť 22
Štětkovice 1
Suchodol 2
Svaté Pole 14
Svatý Jan 4
Svojšice 2
Tochovice 8
Třebsko 21
Trhové Dušníky 7
Tušovice 4
Velká Lečice 6
Věšín 6
Višňová 18
Volenice 1
Voznice 7
Vrančice 7
Vranovice 9
Vševily 2
Vys. Chlumec 6
Vysoká u Pb 6
Zalužany 5
Zduchovice 10
Županovice 2
Ředitel nemocnice: AstraZeneca je plnohodnotná vakcína, která dokáže zachránit život

19. února 2021   (06:04)
Ředitel nemocnice: AstraZeneca je plnohodnotná vakcína, která dokáže zachránit život

Pokud se do očkování zapojí praktičtí lékaři a bude dostatek vakcín, bude na Příbramsku naočkováno několik stovek lidí denně.


S ředitelem příbramské nemocnice jsme si v rámci pravidelných rozhovorů vybrali jako téma očkování. Právě to by totiž mohlo být jedinou cestou, jak by se lidstvo mohlo navrátit k normálnímu stavu. Jak se dívá na vakcínu od společnosti AstraZeneca a kdy by mohlo začít očkování dalších věkových skupin? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte jen o několik řádků níže.
 

Pane řediteli, jaká je aktuálně situace v příbramské nemocnici?
Situace je stabilní, trend je mírně se zhoršující, co se týče standardních lůžek. V případě JIP a ARO jsme již několik měsíců neustále na 90 procentech vytíženosti. Personál je zde na hraně svých možností a za svou práci si zaslouží velké uznání.
 
Právě proto, že roste počet hospitalizací na standardních lůžkách, rozhodli jsme otevřít další covidovou stanici. Jak jsme ji asi 14 dní zpátky uzavírali s tím, že už není potřeba, tak teď opět potřeba je. Jedná se o oddělení ortopedie, kde je 12 lůžek, která jsou kompletně vybavena kyslíkovou terapií, i v rámci vysoko průtokových oxygenátorů i telemetrickou monitorací saturace kyslíku.
 
Vy už jste dříve říkal, že jedinou cestou ven z této situace je očkování…
Ano a za tím si stále stojím. Alfou a omegou je dostatek očkovacích látek. V současnosti se připravujeme na masivní očkování, které začne v březnu. Chystáme se otevírat očkovací centrum v areálu na Zdaboři, které bude fungovat i o víkendech, a to vše vlastními silami. Očkujeme zatím tady v hlavní budově veřejnost od 80 let. Dále funguje mobilní očkovací tým, který vyjíždí po domovech s pečovatelskou službou, domovech seniorů a dalších obdobných zařízeních. Ve spolupráci s praktickými lékaři očkujeme nejstarší věkovou skupinu i v okolních obcích. V současné době jsme opravdu limitovaní jen omezeným množstvím očkovacích látek, je ale předpoklad, že jich v březnu bude více. Aktuálně také zaučujeme očkovací týmy i mimo nemocniční lékaře.
 
Jakými látkami očkujete?
Máme k dispozici všechny tři očkovací látky, což je Pfizer, Moderna a AstraZeneca. Na tomto místě bych chtěl vyzvat zájemce o očkování, aby se žádné z vakcín neobávali. Není v nich žádný epidemiologický rozdíl. Všechny tři látky jsou vyzkoušené a schválené. Procentní určení účinnosti je spíše akademickým údajem a je zbytečné zavrhovat jednu oproti druhé.
 

Dá se tedy říci, že i AstraZeneca chrání člověka proti vážným průběhům onemocnění?
Určitě ano. Očkování je nesmírně individuální. Jedná se o stimulaci imunitního systému, který první dávka nastartuje a druhá pak dokončuje. U žloutenky ani u klíšťové encefalitidy nikdo nikdy neřešil procentuální účinnost jednotlivých látek. I AstraZeneca má dostatečnou účinnost, aby očkování zamezilo komplikovaným průběhům. Neočkuje se, aby se člověk nenakazil, očkování takovou schopnost nemá. Očkování zajistí rychlou reakci imunitního systému a tím výrazně lehčí průběh onemocnění. Je to úplně stejné jako například u očkování proti spalničkám.
 
Jak je to s nežádoucími účinky, o kterých se v médiích a na sociálních sítích často diskutuje?
Očkování bez přiměřené reakce imunitního systému by nebylo účinné. Právě naopak. Naprosto legitimně se nějaká reakce očekává. Ta může být doprovázena teplotou, zimnicí, třesavkou nebo střevními obtížemi. Časté bývají i reakce v místě v pichu nebo zduřelé uzliny. To vše je ale žádoucí a je to spíše známka toho, že vakcína vybudila imunitní systém. Vše by mělo odeznít během několika hodin, nejdéle dnů. To samé platí i u druhého očkování.
 
Aktuálně se očkují senioři nad 80 let, máte nějaký odhad, kdy by mohla být tato skupina v naší spádové oblasti doočkována?
Podle rezervačního systému bychom měli mít všechny zájemce o vakcinaci věkové skupiny 80+ naočkovány zhruba na konci příštího týdne. Tady na Příbramsku se přihlásilo asi 1500 lidí. Určitě ale existují i ti, kteří se z různých důvodů nepřihlásili. Od března bychom tak určitě měli očkovat i další věkové a profesní skupiny. Až spustíme i druhé očkovací místo, budeme schopni naočkovat tyto lidi opravdu rychle, vše ale bude stále záviset na dodávkách vakcín.
 
Jak bude vypadat masivní očkování, máte představu, kdy by mohlo být dokončeno?
V naší spádové oblasti zbývá doočkovat asi 70 tisíc lidí. Pokud by vakcíny byl dostatek, budeme schopni během března a dubna naočkovat minimálně všechny rizikové skupiny. Jsme v kontaktu s praktickými lékaři v regionu, a pokud se zapojí také, myslím, že na Příbramsku budeme schopni podat vakcínu několika stovkám lidí denně. 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: Jakub Pečenka
foto: archiv ONP/Martin Janota

autor: Jakub Pečenka

Další články

Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci "Jsme nuceni reagovat na déle než rok trvající pandemii covid-19 a skutečnost, že … Zalítat si na Padáku. V březnu se běžci vydají po lojových koulích Zalítat si na Padáku. V březnu se běžci vydají po lojových koulích Organizátoři zimních běhů Brdského běžeckého poháru vytyčili další trať pro … Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 14.600 nakažených Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 14.600 nakažených Kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá Středočeský kraj do nemocnic … Nemocnice zdvojnásobila kapacitu antigenního testování Nemocnice zdvojnásobila kapacitu antigenního testování Denně se tak bude moci nechat otestovat zhruba 200 zájemců. Anketa: Do tohoto stavu by se neměla tahat politika a předvolební boje Anketa: Do tohoto stavu by se neměla tahat politika a předvolební boje Zeptali jsme se několika obyvatel, jak nahlížejí na současná vládní nařízení. Sociální bydlení, komunitní centrum nebo dětské hřiště. Bývalé Moserovo sanatorium v Jincích ožívá Sociální bydlení, komunitní centrum nebo dětské hřiště. Bývalé Moserovo sanatorium v Jincích ožívá V bývalých lázních bude na jaře dokončeno sedm sociálních bytů. Od září se otevřou … Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada upozorňuje, že může dojít ke snížení … V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku Případem se zabývá policie. Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Středočeský kraj kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá do nemocnic …
Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů V souvislosti s mrazivým počasím a následným prudkým oteplením v minulých dnech …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz