26. 7. svátek má Anna

Redemptoristé definitivně opouštějí Svatou Horu. Její budoucnost přebírá Arcibiskupství pražské

22. dubna 2025   (17:47)
Redemptoristé definitivně opouštějí Svatou Horu. Její budoucnost přebírá Arcibiskupství pražské
foto: Svatá Hora. / Petra Bálková

Po více než 160 letech, s výjimkou období komunistické éry, redemptoristé opouštějí Svatou Horu v Příbrami. Tento krok je součástí celosvětové restrukturalizace řádu, která ovlivňuje jeho působení nejen v Česku, ale i v dalších zemích.


O tom, co bude následovat, jednal starosta Příbrami Jan Konvalinka (ANO) s arcibiskupem pražským Janem Graubnerem. Svatá Hora přejde pod správu Arcibiskupství pražského, které slíbilo zachovat všechny dosavadní služby a funkce poutního místa.

Arcibiskupství slibuje zachování služeb
Podle starosty Konvalinky se vedení arcibiskupství zavázalo udržet Svatou Horu ve stejném rozsahu duchovních, turistických i návštěvnických služeb, jaké byly nastaveny doposud.

„Měl jsem z toho velkou radost. Pan arcibiskup se k tomu staví velmi pozitivně a jeho přístup mě naplnil nadějí, že se Svatou Horou to nebude zase tak špatné,“ uvedl Konvalinka.

Přestože přesný režim fungování poutního místa se ještě řeší, obec i církevní představitelé se shodují na tom, že Svatá Hora zůstane důležitým duchovním centrem regionu.

Historická etapa končí, Svatá Hora pokračuje
Redemptoristé byli neodmyslitelnou součástí Svaté Hory od roku 1861, s nucenou přestávkou během komunistického režimu. Jejich odchod znamená konec jedné historické etapy, ale zároveň nový začátek pod vedením arcibiskupství.

Jak přesně se bude duchovní správa Svaté Hory vyvíjet v dalších letech, ukážou následující měsíce. Zůstává však jasné, že snaha o zachování jejího významu pro věřící i návštěvníky je prioritou nejen pro církev, ale i pro zdejší obyvatele.

Svatá Hora je víc než jen místo. Její duchovní a kulturní role má dosah daleko za hranice regionu, její přítomnost rezonuje v myslích poutníků a věřících, její příběh se stále píše. A byť se její strážci mění, její poslání zůstává.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: Ludmila Zelenková








Související


Další články

Ze sedla do tenisek: Je lepší dovolená na kole, nebo po vlastních? Ze sedla do tenisek: Je lepší dovolená na kole, nebo po vlastních? Toužíte po pořádném restartu, ale váháte, jestli letos vsadit na rychlá kola, nebo na … LIFESTYLE Jak se žije s Door to Door? Příbram rozšiřuje nový systém třídění odpadu. Nádoby jsou přímo u domů, svoz častější a třídění jednodušší Jak se žije s Door to Door? Příbram rozšiřuje nový systém třídění odpadu. Nádoby jsou přímo u domů, svoz častější a třídění jednodušší Systém Door to Door (D2D) už v Příbrami běží v prvních lokalitách a postupně se … AKTUÁLNĚ Galerie Františka Drtikola otevřela výstavu o intimitě, identitě i společenských stereotypech Galerie Františka Drtikola otevřela výstavu o intimitě, identitě i společenských stereotypech Galerie Františka Drtikola Příbram připravila novou výstavu mladého umělce Michala … KULTURA Záchrana vydřího mláděte v Příčovech má pokračování: V Hrachově o něj teď pečují čtyřiadvacet hodin denně Záchrana vydřího mláděte v Příčovech má pokračování: V Hrachově o něj teď pečují čtyřiadvacet hodin denně Obyvatelé obce Příčovy upozornili záchranáře z Ochrany fauny ČR na podivné pískání, … Zloději si vybírají k vloupání hlavně auta v Příbrami Zloději si vybírají k vloupání hlavně auta v Příbrami Majetková kriminalita se i nadále významně podílí na celkové kriminalitě na … AKTUÁLNĚ Roztomilý vetřelec na Padrti. Nechtěná nutrie se objevila uprostřed Brd Roztomilý vetřelec na Padrti. Nechtěná nutrie se objevila uprostřed Brd Při toulkách kolem Padrťských rybníků člověk očekává setkání s ledňáčkem, volavkou … POZNÁVÁME BRDY Dům, který si nehraje na dokonalost. A možná právě proto zaujme Dům, který si nehraje na dokonalost. A možná právě proto zaujme Na dnešním realitním trhu často vídáme domy po rozsáhlých rekonstrukcích. Nové … PR Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny letí vzhůru Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny letí vzhůru Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,49 Kč do 42,90 Kč … DOPRAVA Tipy na víkend: Fesťáczek, tradiční pouťové oslavy a automobilové rally! Tipy na víkend: Fesťáczek, tradiční pouťové oslavy a automobilové rally! Poslední červencový víkend nabídne celou řadu kulturních i sportovních událostí! Děti … NEPŘEHLÉDNĚTE
Bohutínské pouťové oslavy nabídnou program od pátku do neděle. Součástí bude i pečení na Řimbabě Bohutínské pouťové oslavy nabídnou program od pátku do neděle. Součástí bude i pečení na Řimbabě Bohutínské pouťové oslavy letos proběhnou od pátku 24. července do neděle 26. … KULTURA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz