21. 9. svátek má Matouš

Reakce: Stavbou nového objektu na Václavském náměstí by došlo k nenahraditelné ztrátě historického prostředí Příbrami

Nepřehlédněte
6. srpna 2021   (06:30)
Reakce: Stavbou nového objektu na Václavském náměstí by došlo k nenahraditelné ztrátě historického prostředí Příbrami
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Soňa Soukupová – obyvatelka bytového domu na Václavském náměstí v Příbrami reaguje na záměr demolice a následné výstavby sousedících domů.


V čele Václavského náměstí v Příbrami dojde k demolici tří domů a následnému vybudování polyfunkčního objektu. Bývalý starosta a nynější radní města Příbrami Jindřich Vařeka, který za investiční akcí stojí, prozradil, proč dojde k radikálnímu řešení, a ne pouze k rekonstrukci těchto objektů. Obyvatelka sousedícího domu Soňa Soukupová zaslala pribram.cz reakci na článek, který byl zveřejněn ve čtvrtek 5. srpna. Reakci přinášíme v plném znění bez redakčních úprav.

V článku se p. Vařeka zmiňuje, že domy koupili v lednu 2020, ale už se nezmiňuje od koho? Koupil je od Ravaku, firmy svého otce. Domy č.p. 104 a 105 byly před lety zakoupeny již s úmyslem nechat je zchátrat, investor je koupil již se spekulací, že je dovede k demolici. Každý vlastník nemovitosti má povinnost ze zákona se o ně starat. Tyto domy tu chátraly více jak 20 let. Pokud už v minulosti vlastník považoval záchranu domů za ekonomické riziko, mohl je prodat někomu, kdo by měl snahu je zachránit.
Hlavním oponentem projektu demolice byla památková péče. Cituji ze zamítavého stanoviska Národního památkového ústavu: „Dům čp. 106 je jedním z nejstarších, pravděpodobně mohl být postaven v době, kdy začalo být toto území zastavováno koncem 17. století drobnou zástavbou. V roce 1879 byly provedeny v lizénových rámcích mezi okny dvě olejové fresky - Panny Marie Svatohorské a Madony Sixtinské, signováno J. Umlauf 1879. Spolu se svým okolím tvoří nejzachovalejší část historické Příbrami. Důvody, pro které by měl být podle návrhu odstraněn, jsou v rozporu s koncepcí památkové péče, vycházející ze zákona č. 20/87 Sb. o státní památkové péči. Absence hydroizolací v dnešním významu neznamená, že izolace proti vodě nebyly provedeny jiným, ve své době obvyklým způsobem, např. jíly. Tuto problematiku lze v případě potřeby dnes řešit, po podrobném průzkumu stavu objektu a příčin zatékání i soudobými technologiemi bez nutnosti objekt zbourat. Podle předloženého návrhu by bylo třeba provést demolici celého centra Příbramě a to už je snad dnes názor překonaný. Hlavním důvodem návrhu je poslední bod zdůvodnění, proč je demolice potřebná, je její ekonomické zdůvodnění, které nelze akceptovat. Každý objekt je využitelný pouze do míry svých kapacitních možností. Stavbou nového objektu by došlo nejen k nenahraditelné ztrátě historického prostředí, ale i k destrukci jeho urbanistické struktury implantováním jedné výškové sjednocené hmoty na místě tří drobných objektů. Návrh demolice objektu čp. 106 je z výše uvedených důvodů zcela neakceptovatelný.“
To byla citace stanoviska NPÚ. Posudky na dům čp. 104 a 105 jsou podobné a závěr zněl: Z hlediska zájmů státní památkové péče dle §14 odst. 3 památkového zákona je demolice objektů čp. 104, 105, 106 včetně objektu ve dvoře čp. 105 nepřípustná. (Krajský odbor památkové péče toto stanovisko bohužel změnil ve prospěch odvolatele - firmy Ravak.)

Není to tedy zájem jen sousedky, i když na sousedy právní úprava stavebního zákona a nový občanský zákoník také pamatuje. Z pohledu realizace staveb jde o ochranu vlastníka sousední stavby či pozemku před emisemi, hlukem, vibracemi, které by mohly sousední pozemek či stavbu poškozovat a omezovat její užívání.
Veřejnoprávní úprava, kterou představuje zejména stavební zákon, představuje ochranu vlastníka pozemku či stavby před zjevně nevhodnými stavebními záměry souseda. V mém případě je to zájem ochránit mou terasu a záměr vlastníka sousedních nemovitostí vybudovat podzemní garáže, které by celkově narušily stabilitu mého pozemku a domu.
 
Soňa Soukupová

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Příbramská nemocnice očkuje 120 lidí týdně, s třetí dávkou ještě nezačala Příbramská nemocnice očkuje 120 lidí týdně, s třetí dávkou ještě nezačala Podle starosty Příbrami Jana Konvalinky (za ANO) je mezi seniory v městských … Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Na začátku listopadu tohoto roku uplyne právě sto sedmdesát let od zahájení vyučování … Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď počasí. Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Během Myslivecko-rybářské slavnosti v Rožmitále pod Třemšínem koupíte živé ryby nebo … Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Město Příbram schválilo odprodej pozemků, které pekárna ke svému záměru … Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Příbramská firma Wheelabrator Czech (dříve DISA) dosahuje v současnosti vrcholu svého … Komerční sdělení Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie Příbram zároveň stále vybírá ve veřejné anketě nové logo a v plánu … Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Máme zde minimálně dvě sídliště ze starší doby železné neboli z doby halštatské, což … Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Spolu s Adélou Kándlovou provede aktuální výstavou Na kole ředitel Galerie Františka …
V Příbrami byla zahájena topná sezona V Příbrami byla zahájena topná sezona Příbramská teplárna zásobuje více než deset tisíc domácností teplem rozváděným po 18 …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz