14. 2. svátek má Valentýn

Reakce na domažlický útok nožem: S případy napadení by měli učitelé podvědomě počítat, míní ředitel sedlčanské ZŠ

4. září 2024   (07:00)
Reakce na domažlický útok nožem: S případy napadení by měli učitelé podvědomě počítat, míní ředitel sedlčanské ZŠ
foto: SUPŠKV / se souhlasem

Školní rok sotva začal a první nepochopitelný čin dětské agrese či spíše frustrace je na světě. Na základní škole v Domažlicích včera zaútočila jedna z žákyň nožem na své spolužáky. Vše se podle očitých svědků seběhlo velmi rychle a nečekaně. Lze se na podobné situace dopředu připravit?


Bylo po první vyučovací hodině, když do osmé třídy vletěla třináctiletá dívka s nožem v ruce a bodla bez varování chlapce a dívku. Další možné újmě na zdraví následně zabránil odvážný ředitel školy Ivan Rybár, který ve spolupráci s jiným učitelem okamžitě přiběhl na pomoc a dívku zpacifikoval.

„S případy napadení jako v Domažlicích by měli učitelé podvědomě počítat a snažit se na ně být připraveni,“ míní ředitel sedlčanské Základní školy Propojení Jaroslav Nádvorník. Užitečné jsou podle něj kurzy, na nichž se pedagogové seznámí s krizovým scénářem napadení agresivním útočníkem. Potřeba je i řešit uzamykatelnost tříd, vědět, kde jsou klíče a podobně. Naopak bezpečnostní rámy u vstupu do budovy by Nádvorník nezaváděl, protože by pak škola vypadala spíš jako kriminál.

Podobný případ jako v Domažlicích se stal před třemi lety v Sedlčanech. Čtrnáctiletý chlapec napadl nožem své dva spolužáky. Způsobil jim povrchová zranění, která si nevyžádala lékařské ošetření.

Sedlčanská základní škola se podle Nádvorníka věnuje školení pedagogů. "Teď máme proškolené tři kolegy, kteří byli na docela náročném semináři," uvedl pro ČTK. Kromě toho škola podniká i další opatření. "Zrovna dneska jsme řešili uzamykatelnost jednotlivých tříd, kam umístit klíče ve třídách, aby se neztratily, byly na očích a byli o tom všichni informovaní. A samozřejmě takové ty jednoduché věci, aby kliky ve dveřích dobře držely," uvedl ředitel. Naopak bezpečnostní rámy u vstupu do budovy by nezaváděl. "To bychom potom byli kriminál, a ne škola," dodal.
Dvě děti, které včera ráno pobodala nožem žákyně druhého stupně domažlické Základní školy v Komenského ulici, byly po ošetření na urgentním příjmu Domažlické nemocnice propuštěny do domácího ošetřování. Záchranáři je po události převezli do nemocnice, nebyly ale v ohrožení života. Podezřelou policie zadržela, převzala si ji od ředitele školy.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Oldřich Kozák








Související


Další články

Turistický boom ve Středních Čechách: Brdy a Příbram lákají stále víc návštěvníků Turistický boom ve Středních Čechách: Brdy a Příbram lákají stále víc návštěvníků Středočeský kraj má za sebou nejúspěšnější rok v cestovním ruchu od roku 2012. Loni do … ANKETA Ševčinský důl na Březových Horách zaplní masky a veselí. Vstupné je za jednu korunu Ševčinský důl na Březových Horách zaplní masky a veselí. Vstupné je za jednu korunu Historické báňské objekty Ševčinského dolu na Březových Horách se v sobotu 14. února … Masopust Nenechte si ujít! Šest planet na jedné obloze a Příbram bude u toho Nenechte si ujít! Šest planet na jedné obloze a Příbram bude u toho Večer 28. února nabídne obloha vzácnou podívanou, která se jen tak neopakuje. Šest … Zajímavosti Napadení učitelky v Nečíni: policie vyšetřuje incident mezi žákem a dospělou osobou Napadení učitelky v Nečíni: policie vyšetřuje incident mezi žákem a dospělou osobou Na základní škole v Nečíni došlo v pátek 13. února k incidentu, při kterém měl žák … AKTUÁLNĚ Rožmitálští vedoucí se vzdělávali na krajském semináři rybářských kroužků Rožmitálští vedoucí se vzdělávali na krajském semináři rybářských kroužků Zástupci rybářského kroužku z Rožmitálu pod Třemšínem nechyběli na krajském semináři … Nepřehlédněte Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nejdráze natankujete  na čerpacích stanicích značky OMV Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nejdráze natankujete na čerpacích stanicích značky OMV Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 31,90 Kč do 34,91 … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Tematické plesy, Šibřinky, oslavy masopustu – to vše nabídne valentýnský víkend! Tipy na víkend: Tematické plesy, Šibřinky, oslavy masopustu – to vše nabídne valentýnský víkend! Tento víkend si můžete vybrat z opravdu široké nabídky kulturních akcí – od … Dva příslušníci z Věznice Příbram pomohli zachránit lidské životy Dva příslušníci z Věznice Příbram pomohli zachránit lidské životy Dva příslušníci z Věznice Příbram převzali z rukou generálního ředitele genmjr. Tomáše … Kauza „dezinfekce stadionů“ míří k soudu. Obžalobě čelí i FK Příbram Kauza „dezinfekce stadionů“ míří k soudu. Obžalobě čelí i FK Příbram Obvodní soud pro Prahu 6 může zahájit hlavní líčení v rozsáhlé kauze spojené se …
Zdravotní stav starší populace se lepší. Proto první lékařská prohlídka kvůli řidičáku od 70 let Zdravotní stav starší populace se lepší. Proto první lékařská prohlídka kvůli řidičáku od 70 let Řidiči senioři si polepšili. Připomínáme, že první povinná lékařská prohlídka už se … Doprava
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz