7. 7. svátek má Bohuslava




Ranní mrazy udeřily: úroda je v ohrožení, pěstitelé mají před sebou kritické dny

AKTUÁLNĚ
8. dubna 2026   (07:11)
Ranní mrazy udeřily: úroda je v ohrožení, pěstitelé mají před sebou kritické dny
foto: Ilustrační foto. / Pixabay

Velikonoční oteplení nás příjemně naladilo na jaro, ale návrat k realitě byl nečekaně tvrdý. Už v pondělí přišlo výrazné ochlazení, kdy teploty místy spadly i o deset stupňů. Úterní ráno pak mnohým připomnělo spíš konec zimy než začátek dubna – škrábání zamrzlých čelních skel se vrátilo.


A lepší vyhlídky zatím nepřicházejí. Skutečně jarní počasí se v nejbližších dnech konat nebude. Hranice 15 °C se překoná jen výjimečně, a to ještě spíše na chvíli. Po zbytek týdne se denní maxima většinou udrží pod touto hodnotou, přičemž ve Slezsku budou teploty často dokonce pod dlouhodobým průměrem.


Počasí navíc rozdělí republiku na dvě odlišné části. Zatímco Morava a především Slezsko budou čelit chladnějším podmínkám, Čechy – zejména jejich západ – nabídnou o něco příjemnější teploty. Rozdíly však nebudou jen mezi regiony, ale i během dne: zatímco odpoledne může být relativně snesitelné, rána zůstanou citelně studená.

Ve středu například teploty v Ostravě jen stěží překročí 8 °C, zatímco v Plzni se mohou vyšplhat až ke 13 °C. Tak výrazné rozdíly v rámci jednoho dne i napříč republikou nejsou v tomto období obvyklé.

Málo prší
Nepříjemnou zprávou je také nedostatek srážek. Ty se objeví jen sporadicky – ve středu ve Slezsku, kde ve vyšších polohách může i slabě sněžit, a pak v pátek na západě a jihozápadě Čech. I zde ale může ve výškách nad 500 až 800 metrů spadnout sníh. Víkend sice může přinést další přeháňky, ale jejich množství i přesné rozložení zůstává nejisté.

Slunce si ale užijeme relativně dost. To má i svou odvrácenou stranu – jeho intenzita už je v tomto období poměrně vysoká a může překvapit nejen pokožku, ale i rostliny.

Ranní mrazy
Právě jasné noci v kombinaci s chladným vzduchem představují největší problém. Od středečního rána až do konce týdne mohou teploty v údolích při vyjasnění klesat až k –4 °C. Mrazy přitom dorazí už v noci na úterý.

A to je kritická zpráva pro všechny pěstitele. Kvetoucí ovocné stromy jsou nyní mimořádně zranitelné a opakované mrazivé noci mohou výrazně poškodit letošní úrodu. Následující dny tak rozhodnou o tom, jak bohatá sklizeň nás letos čeká.


Počasí navíc rozdělí republiku na dvě odlišné …
foto: ČHMÚ

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČHMÚ
autor: Karel Hutr








Další články

Začaly nám žně: že to nebude poprvé, se vědělo. Ale tohle asi nikdo nečekal... Začaly nám žně: že to nebude poprvé, se vědělo. Ale tohle asi nikdo nečekal... Letošní žně na Příbramsku odstartovaly teprve před pár dny, ale pro hasiče už začala … AKTUÁLNĚ Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů Dlouhodobé sucho pokračuje a podle meteorologů se situace v nejbližší době … AKTUÁLNĚ Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy S letními prázdninami tráví lidé více času v přírodě, a právě teď vrcholí i aktivita … AKTUÁLNĚ Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem Pálení očí po koupání není známkou „přechlorovaného“ bazénu. Ve skutečnosti jde o … ZAJÍMAVOSTI Nehoda před Příbramí komplikuje dopravu. Jedna osoba skončila v nemocnici Nehoda před Příbramí komplikuje dopravu. Jedna osoba skončila v nemocnici Dopravu na hlavním tahu od Rožmitálu směrem na Příbram v úterý dopoledne zkomplikovala … AKTUÁLNĚ Středočeští dopravci testovali elektrický kloubový autobus MAN Středočeští dopravci testovali elektrický kloubový autobus MAN Je možné, že cestující v regionu se potkají s novým kloubovým autobusem. Integrovaná … DOPRAVA Borůvková sezóna je tady! Vydejte se do lesa a prozraďte, jak máte nejraději borůvky Borůvková sezóna je tady! Vydejte se do lesa a prozraďte, jak máte nejraději borůvky Kdo v těchto dnech zavítá do lesů, občas může zahlédnout typický obrázek prázdninových … ZAJÍMAVOSTI Samořiditelné taxi v praxi: Waymo v San Franciscu Samořiditelné taxi v praxi: Waymo v San Franciscu Když dnes přijedete do San Francisca, je téměř nemožné minout bílé Jaguary s velkou … ZAJÍMAVOSTI Absolventi, startuje vaše kariéra! Firmy na Příbramsku hledají novou krev a mají pro vás volná místa Absolventi, startuje vaše kariéra! Firmy na Příbramsku hledají novou krev a mají pro vás volná místa Maturity i závěrečné zkoušky jsou za vámi a před vámi stojí první velký krok do … NEPŘEHLÉDNĚTE
Rožmitál promění dva parky! Revitalizace přinese nové stromy, lavičky i vodní prvek Rožmitál promění dva parky! Revitalizace přinese nové stromy, lavičky i vodní prvek Obyvatelé Rožmitálu pod Třemšínem se mohou těšit na výrazné zvelebení veřejných … ZAJÍMAVOSTI
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz