Rakušan: Ukrajinští migranti jsou s větší části matky s dětmi a nejsou to žádní vyžírkové
13. května 2022 (12:43)
Pokud v Česku bude moci podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) pracovat zhruba třetina uprchlíků z Ukrajiny, díky odvodům pak pomoc státu migrantům přestane být prodělečná. Ministr to řekl poslancům při představení strategie, jak chce vláda zvládnout uprchlickou vlnu z Ukrajiny, která třetí měsíc čelí ruské agresi. Do Česka kvůli tomu přišlo zhruba 340.000 běženců, část z nich se už však pravděpodobně vrátila na Ukrajinu.
"Česká republika to zvládla, přijmout více než tři procenta své populace," prohlásil Rakušan. Podle něj se Češi při pomoci běžencům s Ukrajiny nesmí nechat "zviklat xenofobními výkřiky". Ukrajinští migranti jsou s větší části matky s dětmi a "nejsou to žádní vyžírkové", řekl ministr. Podle něj se 63 procent se nějakým způsobem aktivně zapojilo do pomoci migrantům.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) mimo jiné uvedl, že počítá s prodloužením vyplácení humanitární dávky uprchlíkům z konce srpna do konce února. V čase by se ale mohla podle něho částka 5000 korun snižovat, což by mělo motivovat běžence k tomu, aby si hledali práci. Podporu získávají uprchlíci za měsíc, ve kterém obdrželi vízum k ochraně. V případě potřeby ji mohou pobírat ještě pět měsíců.
"Nepomáháme ukrajinským běžencům a jejich dětem na úkor českých dětí a jejich rodičů," zdůraznil před poslanci ministr školství Petr Gazdík (STAN). Poukázal třeba na to, že české děti absolvují zápis do mateřských škol dříve než ukrajinské dětí. Řeší se podle ministra problém, kdy se volné školské kapacity nekryjí s místy, kde jsou uprchlíci ubytování a kde se nabízí práce.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) mimo jiné uvedl, že zdravotnictví se kvůli uprchlické vlně nehroutí. Ministerstvo podle něho postupuje tak, aby se nezhoršila dostupnost lékařské péče a léků. "Proočkovanost ukrajinských dětí se velmi podobá proočkovanosti dětí v Rakousku," poznamenal Válek k obavám ze zavlečení nemocí, které byly v Česku díky očkování vymýceny.
Strategie popisuje tři fáze uprchlické vlny, ze kterých už Česko má podle Rakušana za sebou "boj o bezpečí" v prvních 30 dnech, kdy byli uprchlíci odbaveni a rychle ubytováni. Nynější druhá fáze na období 30 až 180 dní je zaměřena na adaptaci uprchlíků, k čemuž mají pomoct zejména jazykové kurzy. Třetí fáze pro období 180 až 360 dní počítá s integrací migrantů nebo jejich návratem na Ukrajinu.
Místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) namítala, že vláda měla s chystanými opatřeními přijít daleko dříve. Kritizovala absenci údajů, kde přesně se běženci nachází, jaké mají vzdělání a jaké mají profese, aby bylo možno je zapojit. Starostové a hejtmani neobdrželi na pomoc běžencům ještě ani korunu, dodala.
Strategii schválila vláda v polovině dubna, vyvíjí se podle situace na Ukrajině a postupu ruské agrese. Ministerstvo počítá podle Rakušana s možností nahradit finanční pomoc běženců materiální pomocí, aby vyloučilo ekonomickou migraci. Chce také podle Rakušana do poloviny června zjistit, jak to vypadá s umístěním běženců v jednotlivých regionech, a to podmíněním výplatu sociálních dávek a příspěvku na ubytování splněním ohlašovací povinnosti.
Ministr upozornil na to, že udělení dočasné ochrany neumožňuje povinné relokace uprchlíků, aby ulevilo Praze a okolí, kde je největší počet běženců. Příští týden chce proto probrat sérii motivačních faktorů, která by vedla k dobrovolným relokacím.
Strategii schválila vláda v polovině dubna, vyvíjí se podle situace na Ukrajině a postupu ruské agrese. Ministerstvo počítá podle Rakušana s možností nahradit finanční pomoc běženců materiální pomocí, aby vyloučilo ekonomickou migraci. Chce také podle Rakušana do poloviny června zjistit, jak to vypadá s umístěním běženců v jednotlivých regionech, a to podmíněním výplatu sociálních dávek a příspěvku na ubytování splněním ohlašovací povinnosti.
Ministr upozornil na to, že udělení dočasné ochrany neumožňuje povinné relokace uprchlíků, aby ulevilo Praze a okolí, kde je největší počet běženců. Příští týden chce proto probrat sérii motivačních faktorů, která by vedla k dobrovolným relokacím.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Energo Příbram zvýší cenu tepla o 9 %
Společnost Energo Příbram oznámila, že od 1. ledna 2026 dojde k navýšení cen tepelné …
Děti nahlédly do života ryb v sádkách v Rožmitále
Sádky firmy Rybářství Lnáře v Rožmitále pod Třemšínem se v jeden podvečer proměnily v …
Příbram zpřísňuje parkování. Modré zóny nově i o víkendech, řešením může být soukromé místo
Od 1. listopadu platí v Příbrami nové nařízení upravující režim parkování na vybraných …
PR
Svatá Lucie a tajemné Lucky: nejdelší noc, pranostiky i strašidelná podívaná
Třináctý prosincový den patří svaté Lucii, patronce světla. Její svátek provází …
Zajímavosti
Co znamená každoročně zlatá neděle ve spojení s řeznictvím ZEMAN maso-uzeniny? Jednoznačně speciální akce a prodloužená otevírací doba i na neděli 21. prosince
Poslední adventní nebo také zlatá neděle je za dveřmi a lidé si zapálí čtvrtou, …
PR
Mikulášské rybářské závody ve Vimperku: Úspěšná výprava rožmitálského rybářského kroužku
První prosincová sobota se pro děti z rybářského kroužku Rožmitál pod Třemšínem nesla …
Tajemství bukové stráně
/Příběh černých čápů/ Počasí tak trochu s námi laškovalo - však je také aprílové. Ale …
FOTO
Nebezpečná látka v kosmetice pod dohledem: hygienici našli jen pár hříšníků
Nebezpečná látka TPO, zakázaná v kosmetických přípravcích od 1. září, byla při …
Ve středních Čechách se lyžuje ve třech areálech, podmínky někde zhoršuje obleva
Ve středních Čechách jsou v provozu tři zimní střediska, po nejdříve otevřeném Monínci …
V neděli se uskuteční tradiční akce Vánoce v divadle
Již tradiční akci v předvánočním čase nabízí v neděli 14. prosince Divadlo Antonína …





