Raketová základna v Brdech patřila k nejstřeženějším místům v Česku
NEPŘEHLÉDNĚTE
16. února 2023 (06:33)
foto: Milan Suchý / se souhlasem
Protiletadlová raketová základna, známá také jako Klondajk, se nachází nad městem Dobříš a fungovala v letech 1985 - 2001. Opuštěná protiletadlová raketová základna patřila ve své době k nejstřeženějším místům v Česku a ukrytá v hřebenech Brd byla prakticky neviditelná. V současné době je základna opuštěná a zpustošená, přesto si toto místo oblíbily stovky návštěvníků, kteří si nenechají ujít pohled na něco tak fascinujícího.
Protiletadlová raketová základna zvaná také Klondajk patřila k nejstřeženějším místům České republiky. Bylo v ní umístěno několik druhů raket převážně sovětské výroby a tehdy nejmodernější rakety zvládly zasáhnout cíl vzdálený až 300 kilometrů. Bývalý vojenský prostor se rozpíná na ploše 1x2 kilometry, uprostřed hlubokých hvozdů mezi Mníškem pod Brdy a Dobříší. Údajně šlo o největší raketovou základnu u nás. V západní části se nacházela kasárna. Nechybělo kino, posilovna a rozsáhlý autopark. Ve východnějším prostoru byl sklad zbraní a munice. Celý objekt je obehnaný 3 metry vysokou betonovou zdí, která vskutku budí respekt.
I tak si ale náruživí turisté najdou skulinky v plotě, kde se dá protáhnout nebo si vyrábí improvizované žebříky. Základna je totiž pořád hlídaná. Dle slov zkušených vandráků sice sporadicky a minimálně, ale možnost narazit na povolanou osobu je stále aktuální. Zejména podzemní část základny je z většiny nepřístupná. Dle slov armády sloužila pro uložení výpočetní techniky.
Nad celým prostorem monumentálně ční tři betonové plošiny, kterým se říká „mosty.“ Ty sloužily pro umístění a provoz radarových systémů.
Sídlil zde Vojenský útvar 5180 (Protiletadlová skupina VEGA Dobříš) operující raketami s dlouhým doletem. Ty měly sloužit jako protiletadlová ochrana Prahy. Základna byla oficiálně zrušena na přelomu let 2001 a 2002. Dosud je velmi dobře zachovaná a relativně volně přístupná. I po dvaceti letech na vás budovy a bunkry budou dýchat chladnou připomínkou minulosti a dodávají celému místu temnou až postapokalyptickou atmosféru.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Na nominaci do ankety Sportovec Příbramska mají kluby ještě pár dní
•Nově otevřená restaurace v Příbrami nabídla pizzu zdarma. Po dvou hodinách kvůli náporu zákazníků musela zavřít
•Příbramská restaurace nabídla smažák za 50 korun. Za víkend jich prodala přes 600
Další články
Překonali jsme hranici, o které se nám dřív ani nesnilo. Na Facebooku nás je už přes 34 000!
34 000 lidí. 34 000 příběhů. 34 000 důvodů, proč to celé dává smysl.
A my si toho …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Ředitelka ZŠ Příbram II, Jiráskovy sady 273 Šárka Bodnárová: „Každé dítě má jiný talent, naším úkolem je ho rozvíjet“
Základní škola Příbram II, Jiráskovy sady 273 je tradiční komunitní škola umístěná v …
ROZHOVOR
Hrušně a jabloně: Když Brdy rozkvétají vzpomínkami
Když bloudíme napříč záběhelskými, padrťskými pláněmi, míjíme Kolvín nebo se …
POZNÁVÁME BRDY
Příbram otočila zápas s Dynamem! Důležité vítězství drží naději na baráž
Příbram si doma připsala cenné tři body. Proti Dynamu České Budějovice sice prohrávala …
SPORT
SENZACE! 2. ZŠ Dobříš je MISTREM REPUBLIKY! Po 18 letech znovu na vrcholu
Tohle je sportovní pohádka, která se stala skutečností. Dobříšští školáci z 2. ZŠ …
SPORT
Na vodních dílech Slapy a Orlík začala v pátek plavební sezona
Na vodních dílech Slapy a Orlík začala od 1. května plavební sezona. O víkendu Povodí …
AKTUÁLNĚ
První máj: svátek práce, nebo den lásky? V Česku slavíme obojí
První květen. Datum, které ve světě znamená protesty, průvody a připomínku dělnických …
ZAJÍMAVOSTI
Tipy na víkend: První květnový víkend bude plný sportu a kultury
O víkendu se můžete pěšky vydat na Vysokou za Dvořákem, vyrazit na pochod kolem …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Na Drkolnově má vzniknout nové parkoviště. Projekt je už na stavebním úřadě, veřejnost se může vyjádřit
Nedostatek parkovacích míst je dlouhodobý problém většiny českých měst — a Příbram …
AKTUÁLNĚ
Malý princ: druhá nejpřekládanější kniha světa. A pořád nejjemnější návod na lidskost
Malý princ se často tváří jako pohádka, ale ve skutečnosti je to jedna z nejjemnějších …
ZAJÍMAVOSTI




