Rada schválila návratné bezúročné půjčky pro téměř 4 000 středočeských živnostníků
13. října 2020 (08:55)
Další žádosti středočeských živnostníků o bezúročnou půjčku kraje ekonomicky zasažených epidemií Covid-19 schválili středočeští radní. „Žádosti o bezúročnou pomoc projednáváme každý pracovní den. Celkem jsme už schválili půjčky v hodnotě 92 460 000 korun,“ říká náměstek hejtmanky pro oblast financí Gabriel Kovács (ANO 2011) s tím, že všechny v termínu podané žádosti budou současnou Radou kraje vypořádány.
„Vyřízení této půjčky je velmi rychlé a máme i případy, kdy díky bleskové administraci měli žadatelé peníze na účtu během dvou dnů. Velmi záleží na samotném žadateli, jak rychle po registraci zaplatí jednu korunu a žádost pošle fyzicky poštou na krajský úřad. Většinou jim pak peníze na účet dorazí během cca pěti až sedmi dnů,“ říká náměstek G. Kovács a upřesňuje, že termín pro podání žádostí do 31. října 2020 byl prodloužen v souvislosti s nástupem druhé vlny koronaviru, který právě na živnostníky dopadá velmi tvrdě. „Bezúročná půjčka je alternativou především k vysoce úročeným nebankovním úvěrům. Ty často končí exekučním řízením a tomu může bezúročná půjčka předejít,“ zdůrazňuje Kovács.
Dosud si o půjčku zažádalo 3898 živnostníků. O pomoci kraje byli tito žadatelé informováni prostřednictvím datových schránek anebo formou dopisu. K pondělí 12. října 2020 již kraj vypořádal a proplatil 1902 žádostí v celkové výši 92 460 000 korun.
Peníze uvolňuje Středočeský kraj dle počtu žádostí. „Očekáváme, že se bezúročné návratné půjčky poskytnou do výše 300 až 400 milionů korun, což představuje pro středočeský rozpočet úrokový náklad 1,4 až 1,8 milionu korun,“ dodal Gabriel Kovács.
Rada kraje bude v současném složení funkční do prvního jednání nového „ustavujícího zastupitelstva Středočeského kraje“. Program bude trvat do 31. října 2020, proto budou veškeré žádosti podané v termínu Radou vypořádány.
„Finanční výpůjčku budou živnostníci vracet bezhotovostně formou pravidelných čtvrtletních splátek. Výše každé splátky činí 1/12 výše poskytnuté návratné finanční výpomoci, zaokrouhleno na celé koruny nahoru. První splátka musí být uhrazena k 15. červnu 2021. Poslední splátka, splatná k 15. březnu 2024, musí být uhrazena v takové výši, aby byla splacena celá poskytnutá návratná finanční výpomoc,“ upřesnil náměstek pro oblast financí Gabriel Kovács (ANO 2011).
Bezúročná návratná půjčka
Maximální výše podpory je 50 tisíc korun a podnikatelé ji mohou začít splácet až za rok, v červnu 2021. Půjčka musí být splacena nejpozději do 15. března 2024. Středočeský kraj zatím na tento program vyhradil 2,75 mld. Kč. Žádosti se podávají prostřednictvím webové stránky https://pujckazivnostnikum.kr-stredocesky.cz Tam zájemci najdou formulář i návod k jeho vyplnění. Půjčky jsou určené osobám samostatně výdělečně činným, které jsou ke dni podání žádosti evidovány v rejstříku živnostenského podnikání a zároveň měli k datu 12. 3. 2020 (včetně) alespoň jednu živnost, která nebyla pozastavena, přerušena či zrušena. U žadatele nesmí probíhat exekuční a insolvenční řízení. Sídlo podnikání žadatele musí být na území Středočeského kraje.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Ing. Helena Frintová (Procházková)
autor: Jakub Pečenka
Další články
Zfetovaný a opilý řidič napálil fabii do stromu: Auto samo zavolalo pomoc přes E-call
Kombinace alkoholu, pervitinu a ignorování soudních rozhodnutí opět ukázala svou …
AKTUÁLNĚ
Středočeský kraj v autobusech PID od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi
Od srpna bude možné nastupovat do autobusů Pražské integrované dopravy (PID) všemi …
DOPRAVA
Penaltový král poprvé ve Středočeském kraji. Nový Knín hostí premiéru s Horváthem, Zelenkou i „Kalkulátorem“
Po šestnácti ročnících na Moravě vstupuje Penaltový král do nové éry. Soutěž se vydává …
SPORT
Technologická revoluce míří na Příbramsko. Unikátní podzemní laboratoř dostane novou šanci stát se centrem inovací
Jedinečné pracoviště ukryté pod zemí nedaleko Slapské přehrady čeká další rozvoj. …
ZAJÍMAVOSTI
Březnicí otřásly exotické rytmy a vůně z celého světa: Třetí ročník festivalu přilákal stovky lidí
Březnické staré kluziště se proměnilo v pestrobarevnou křižovatku světových kultur. …
FOTOGALERIE
Čekají nás chladné noci i déšť. Oteplovat se začne ke konci týdne
Počasí v Česku bude v nadcházejících dnech velmi proměnlivé. Po klidnějším začátku …
AKTUÁLNĚ
Zápas, který měl přijít dvakrát. Teď už neuhne nikdo. Szabová vs. Pudilová o královnu OKTAGONU
Na Štvanici se chystá zápas, který má přesah i mimo sport.
Souboj o královnu …
SPORT
Koupili jste si letenku? Ještě to neznamená, že poletíte. Overbooking je zpět
Stojíte u gatu, v ruce letenka, v hlavě dovolená — a najednou vám oznámí, že do …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Víno je starší než civilizace. A naše tolerance k alkoholu je neobvykle vysoká
Víno je starší než písmo, chutná jinak ve vesmíru a obsahuje stovky aromat, které by …
ZAJÍMAVOSTI
Ve vodních nádrží Orlík a Slapy je kvalita vody ke koupání výborná
Středočeská přírodní koupaliště mají většinou výbornou kvalitu vody. Jedinou výjimkou …
AKTUÁLNĚ





