Pyšní majitelé: Kráva Matylda a býk Bohouš se svými paterčaty dorovnali rekord v Guinessově knize
NEPŘEHLÉDNĚTE
1. září 2020 (08:56)
foto: pribram.cz
Patnáct let starý rekord z Guinessovy knihy rekordů v počtu nejvíce narozených telat jedné krávě - paterčat, který pochází z Mexika, byl dorovnán.
V pátek 21. srpna, před zraky do té doby nic netušícího sedláka Jana Sedláčka ze Zadních Hájů a jeho rodiny, porodila česká červená straka Matylda hned pět krásných býčků, kteří se mají velmi čile k světu a rostou jako z vody. Zpočátku po dvou hodinách uměle krmená telata již tuto činnost po týdnu zvládají zcela sama, i když přikrmování je vzhledem k jejich počtu stále potřeba. „Mají se výborně a přibývají na váze. Již dokrmujeme jen dva býčky,“ řekla dnes pribram.cz Lenka Jelínková.
Porod proběhl naprosto přirozeně a hladce, což není divu při třetinové velikosti mláďat. „Po porodu připomínala spíš srnčata,“ popisuje Lenka Jelínková.
„Vůbec jsme to nečekali, nic tomu nenasvědčovalo. Čekali jsme jedno tele, ale když se po porodu dvou ukázala další kopýtka a s nimi zároveň hlava, bylo jasné, že nezůstane ani u tří. Nakonec jich bylo pět,“ řekl redakci hrdý a spokojený mladý zemědělec Jan Sedláček.
Rodina Sedláčkova hospodaří na statku v Zadních Hájích od roku 1995 a věnuje se převážně mléčnému chovu v režimu ekologického zemědělství. Ačkoli se tu krávy telí během celého roku a nejedná se tedy o ojedinělou událost, tato rarita překvapila celou rodinu. „Je to prostě životní styl. U nás nikdy není padla, práce nekončí, ale čas pro sebe si najít umíme,“ dodává Jan Sedláček.
O narození paterčat jsme exkluzivně informovali v článku Světová rarita na Příbramsku: Krávě se na ekofarmě narodila paterčata.
O narození paterčat jsme exkluzivně informovali v článku Světová rarita na Příbramsku: Krávě se na ekofarmě narodila paterčata.
foto: pribram.cz
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka
Další články
Vodní elektrárna Slapy je po roční odstávce jednoho soustrojí opět v plné síle
Vodní elektrárna Slapy je po roční odstávce jednoho ze tří soustrojí opět v plné síle. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Příbram brzdí opravy: asfalt mizí z trhu a dodavatelé chtějí víc peněz
Růst cen ropy a dalších komodit začíná dopadat i na Příbram. Město v posledních …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Zahájení sezóny pro turisty i milovníky motorových vozidel!
Tento víkend, konkrétně v sobotu 11. dubna, bude v Příbrami oficiálně zahájena …
KULTURA
Na silnici nad Věšínem skončilo auto na střeše
V pátek 10. dubna dopoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě v katastru obce …
FOTOGALERIE
Voda, běh a první odpovědi sezony: Příbram hostí už v sobotu napínavý aquatlon
Triatlonová sezona se rozjíždí a hned zkraje nabídne pořádně zajímavou podívanou. V …
SPORT
Policejní pyrotechnik odpálil nalezenou munici na místě
Ve čtvrtek 9. dubna po 9. hodině ráno byl ohlášen nález munice v katastru obce …
NEPŘEHLÉDNĚTE
V Prokopské ulici přibydou vodicí linie. Město napravuje nedostatek z rekonstrukce
V Prokopské ulici na Březových Horách se chystají další úpravy. Město zde nechá …
AKTUÁLNĚ
Baník venku vyhrál 6:3, doma vedl 2:1. Přesto končí. Rozhodla jediná špatná třetina
Hokejisté HC Baník Příbram vstoupili do rozhodujícího utkání přesně tak, jak …
SPORT
Benzin i nafta jsou stále nejlevnější u Silmetu i na čerpacích stanicích Prim
Za benzin Natural 95 zaplatíte do čtvrtka v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 43,90 Kč …
AKTUÁLNĚ
Středočeské Velikonoce: policie kontrolovala přes 7 tisíc řidičů, našli se i pod vlivem alkoholu a drog
Během letošních velikonočních svátků a prodlouženého víkendu prováděli policisté ve …
DOPRAVA





