4. 5. svátek má Květoslav




Ptačí hodinkou pomůžete vědě. Zapojte se do celostátního sčítání ptáků na krmítkách

2. ledna 2025   (16:00)
Ptačí hodinkou pomůžete vědě. Zapojte se do celostátního sčítání ptáků na krmítkách
foto: Pixabay / Ilustrační foto

Přilepšování opeřencům na krmítku je oblíbenou činností široké veřejnosti. Díky tomu můžete být součástí největšího programu občanské vědy.


Česká společnost ornitologická (ČSO) opět po roce zve širokou veřejnost k účasti na tradiční akci Ptačí hodinka. Od 10. do 12. ledna 2025 můžete během jedné hodiny pozorovat a zaznamenávat ptáky na vašem krmítku a přispět tak k ochraně a výzkumu zimujících druhů v Česku.


Jde již o sedmý ročník akce a jejím hlavním cílem je dlouhodobé sledování zimujících ptáků v Česku. Data získaná díky Ptačí hodince pomáhají vědcům sledovat trendy v populacích ptáků, jejich chování a preference prostředí. Informace mohou odhalit změny způsobené klimatickými vlivy či lidskou činností.

Jak se můžete zapojit?
Stačí si vyhradit jednu hodinu během zmíněného víkendu, pohodlně se usadit u okna nebo venku v blízkosti krmítka a zaznamenat nejvyšší počet jedinců každého druhu spatřených najednou. Výsledky pozorování pak jednoduše zadáte do online formuláře na stránkách ptacihodinka.birdlife.cz.

Tipy pro úspěšné sčítání, ale i pravidla přikrmování opeřenců
Zásadní je nabídnout ptákům pestrou stravu, aby si mohli vybrat různé druhy podle preference potravy. Zásadní je mít na krmítku semínka slunečnice, drcené, ale i celé vlašské ořechy a lojové koule obsahující semínka. Někdy se lidé podivují nad tím, že i přes pestrou nabídku ptáci na krmítko nelétají. Příčinou může být absence keřů a stromů v blízkosti krmítka. Ptáci musí mít poblíž možnost úkrytu před dravci nebo kočkami a kunami. Krmítko pak pravidelně čistěte, aby nedocházelo k šíření nemocí.

Ptačí hodinka není jen o vědeckém výzkumu – je to také skvělá příležitost pro rodiny s dětmi či nadšence do přírody, jak strávit čas pozorováním fascinujícího světa ptactva. Pokud máte chuť pomáhat vědě, ale máte problémy s určováním třeba podobných druhů ptáků, můžete se je lehce doučit na stránkách ptacihodinka.birdlife.cz. Je tam dokonce video, kde vám odborník zábavnou formou poradí, jak rozlišit druhy, které se laikům často pletou.

Loňské sčítání
Zajímavé je si připomenout loňské výsledky sčítání. V roce 2024 proběhl již šestý ročník Ptačí hodinky, a do tohoto největšího programu občanské vědy v Česku se zapojilo 35 274 účastníků, kteří odeslali více než 24 444 hodinových sčítání. "Společně jsme zaznamenali téměř 800 tisíc ptáků. Bez dobrovolníků by sběr tak velkého objemu dat nikdy nebyl možný," hodnotí ornitologové loňský ročník. Devět z deseti nejčastěji pozorovaných druhů zůstalo stejných jako v předchozích letech - sýkora koňadra a modřinka, kos černý, vrabec polní a domácí, brhlík lesní, hrdlička zahradní, strakapoud velký a straka obecná. Do desítky nejčastěji pozorovaných se ale kromě těchto druhů v roce 2024 nově probojovala i červenka obecná, která nahradila zvonka zeleného. Dle výsledků monitoringu hnízdní populace červenky obecné nyní ornitologové vědí, že se její početnost v hnízdním období v průběhu posledních deseti let mírně zvyšuje.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Česká společnost ornitologická
autor: Karel Hutr








Další články

Megaknedlík budí pozornost. A Příbram už si tiše klade otázku: A kdy přijde k nám? Megaknedlík budí pozornost. A Příbram už si tiše klade otázku: A kdy přijde k nám? V české gastronomii se občas objeví jídlo, které nerozdělí jen přílohu od masa, ale i … ZAJÍMAVOSTI Kraj dá potravinové bance peníze na provoz, jenom v Příbrami je sedmáct sběrných míst Kraj dá potravinové bance peníze na provoz, jenom v Příbrami je sedmáct sběrných míst Středočeský kraj dá letos na provoz Potravinové banky pro Prahu a střední Čechy 2,5 … Nejsušší jaro od roku 1961: úroda v ohrožení, vysoké riziko požárů Nejsušší jaro od roku 1961: úroda v ohrožení, vysoké riziko požárů Česká republika zažívá mimořádně suché období. Součet srážek za měsíce březen a duben … NEPŘEHLÉDNĚTE Chcete vidět, jak se řídí moderní dálnice? V Příbrami otevřou zákulisí D4 i operační centrum Via Salis Chcete vidět, jak se řídí moderní dálnice? V Příbrami otevřou zákulisí D4 i operační centrum Via Salis Co se děje na dálnici, když jen projíždíte autem? Jak vypadá místo, odkud se hlídá … AKTUÁLNĚ Prodej budovy Střední školy pedagogiky, cestovního ruchu a gastronomie získal podporu zastupitelů. O podmínkách se rozhodne v červnu Prodej budovy Střední školy pedagogiky, cestovního ruchu a gastronomie získal podporu zastupitelů. O podmínkách se rozhodne v červnu Středočeský kraj chce od města Příbrami koupit školní budovu v ulici Gen. R. Tesaříka … AKTUÁLNĚ Zoopark Jeleni Homole hlásí spor o přístupovou cestu. Majitel podal podnět na státní zastupitelství Zoopark Jeleni Homole hlásí spor o přístupovou cestu. Majitel podal podnět na státní zastupitelství Zoopark Jeleni Homole zveřejnil prohlášení, ve kterém upozorňuje na spor s novým … ZVÍŘATA Až do nebes v Příbrami: Monika Absolonová vystoupí ve sportovní hale Až do nebes v Příbrami: Monika Absolonová vystoupí ve sportovní hale Příbram se může těšit na výjimečný hudební večer. Monika Absolonová vystoupí 17. … KULTURA Černá sobota na Příbramsku: Další auto skončilo na střeše u Milína Černá sobota na Příbramsku: Další auto skončilo na střeše u Milína Série nehod s vozy převrácenými na střechu pokračuje. Po odpolední havárii u Sedlčan … AKTUÁLNĚ Podvodníci se vydávají i za příbramskou policii! Lidem berou úspory přímo po telefonu Podvodníci se vydávají i za příbramskou policii! Lidem berou úspory přímo po telefonu Kriminalita páchaná v kyberprostoru neustává a drzost podvodníků roste. Nově se … NEPŘEHLÉDNĚTE
Nehoda u Libíně: Auto skončilo na střeše, zraněnou ženu transportovali do Příbrami Nehoda u Libíně: Auto skončilo na střeše, zraněnou ženu transportovali do Příbrami Odpolední havárie u obce Libíň na Sedlčansku si vyžádala zásah záchranářů, policistů i … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz