Psí útulky: Čip pejska k majiteli většinou nevrátí
5. března 2020 (06:16)
foto: pribram.cz
Do psích útulků v regionu se dostávají psi očipovaní, ale již nezaregistrovaní. Výjimkou nejsou ani psi bez čipů
Od začátku letošního roku musí být každý pes v Česku označený mikročipem. Pokud pes čip mít nebude, bude na něj zákon hledět, jako kdyby nebyl očkovaný proti vzteklině. Jeho majiteli pak hrozí pokuta až do výše dvaceti tisíc korun.
Povinným čipováním psů si zákonodárci navíc slibují rychlejší návrat zaběhnutých psů ke svým majitelům. Má to však jeden velký háček. Aby se informace o majiteli do čipu dostala, musí být pes zaregistrován. Registrace je však dobrovolná, žádná celostátní evidence zatím neexistuje a soukromé registry jsou většinou zpoplatněny.
Povinným čipováním psů si zákonodárci navíc slibují rychlejší návrat zaběhnutých psů ke svým majitelům. Má to však jeden velký háček. Aby se informace o majiteli do čipu dostala, musí být pes zaregistrován. Registrace je však dobrovolná, žádná celostátní evidence zatím neexistuje a soukromé registry jsou většinou zpoplatněny.
Zajímalo nás, jaké mají zkušenosti psí útulky v regionu. Všechny tři útulky, které jsme oslovili, nám jednoznačně potvrdily, že se k nim v drtivé většině dostávají psi sice očipovaní, ale již nezaregistrovaní. Údaje o majiteli pak nelze z čipu vyčíst a útulky se tak i nadále při hledání „páníčka“ musí většinou spoléhat na sílu sociálních sítí.
„Podle čipu se nám daří dohledat majitele pro zhruba jen pět psů ročně. Načtením kódu z čipu se dá sice zjistit, který veterinář čipování provedl, ale většina z nich si bohužel nevede žádné záznamy,“ uvedla Jana Kuzniková, Psí a kočičí záležitosti, z. s.
„Podle čipu se nám daří dohledat majitele pro zhruba jen pět psů ročně. Načtením kódu z čipu se dá sice zjistit, který veterinář čipování provedl, ale většina z nich si bohužel nevede žádné záznamy,“ uvedla Jana Kuzniková, Psí a kočičí záležitosti, z. s.
Ani vzorně očipovaný a zaregistrovaný pes však nemá vyhráno. Jak nám potvrdila jedna z pracovnic psího útulku v Lazci, ne vždy se psa podaří v registrech najít. V praxi to totiž chodí tak, že pracovníci útulku kód čipu zadávají do vyhledávače jedné soukromé databáze po druhé, až natrefí na tu, v níž je pes evidovaný. V současné době je v Česku zhruba deset soukromých registrů, celostátní by měl vzniknout až od 1. ledna 2022.
„I takto nedokonalý systém nám však pomáhá, a to v boji proti množírnám. Dříve byly očkovací průkazy se psy těžce identifikovatelné a stávalo se, že na dvacet průkazů ve skutečnosti připadalo i padesát psů,“ dodala Jana Kuzniková.
Přestože je čipování povinné, všechny útulky nám potvrdily, že se k nim občas dostanou i pejskové, které čipem označeni nejsou. Majiteli přitom hrozí pokuta až do výše dvaceti tisíc korun. V některých městech provádí kontrolu čipů strážníci městské policie, město Příbram však o takovýchto kontrolách prozatím neuvažuje.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová
Další články
Prokletá sláma ve Zduchovicích: Hasiči se po čtyřech dnech vrátili ke stejnému požáru
Jen čtyři dny klidu dopřál hasičům na Příbramsku požár uskladněné slámy ve …
AKTUALIZOVÁNO
Nová urologická ambulance v Rožmitále pod Třemšínem rozšíří dostupnost péče
Obyvatelé Rožmitálu pod Třemšínem a okolí se dočkají lepší dostupnosti specializované …
Brdy jsou po zimě čistší. Dobrovolníci sesbírali přes půl tuny odpadu
Desítky dobrovolníků se i letos zapojily do jarní akce Ukliď Brdy 2026. Výsledkem je …
PŘÍRODA
Nová Restaurace 27 mění pohled na českou kuchyni. Příbram má další důvod vyrazit ven
Příbram má nový podnik, který stojí za pozornost. Restaurace 27 vznikla jen pár kroků …
PR
U Bukovan havaroval autobus, na místě zasahovali hasiči i záchranka
U další nehody autobusu zasahovali záchranáři ve čtvrtek ráno na silnici u obce …
AKTUALIZOVÁNO
Velikonoce pod dohledem policie: řidiči na Příbramsku chybují, kontroly přitvrdí
Policisté na Příbramsku se před velikonočními svátky zaměřili na kontrolu řidičů – a …
AKTUÁLNĚ
Semifinále 2. ligy: Příbram padla v nájezdech. Vyrovnaný duel s Prostějovem rozhodla až loterie
Semifinále mezi Příbramí a Prostějovem začalo dramatem, které se lámalo až v …
SPORT
Drama v Dobrošovicích: Řidič autobusu zkolaboval za volantem a srovnal se zemí kapličku
Vážná dopravní nehoda ochromila ve středu odpoledne provoz v obci Dobrošovice na …
AKTUALIZOVÁNO
Chcete jaro plné zpěvu? Pak pomozte ptákům. Dnes je jejich mezinárodní den
Každý rok na 1. dubna připadá Mezinárodní den ptactva. Možná to zní jako apríl, ale …
ZAJÍMAVOSTI
Velikonoce omezí provoz lékárny ONP, pacienti mohou využít náhradní provozy
Lékárna ONP bude během velikonočních svátků uzavřena. Nemocnice zároveň informuje o …




